Սբերբանկն ու «Յանդեքս»-ը համատեղ ընկերություն կհիմնեն
Սբերբանկն ու «Յանդեքս»-ը համաձայնագիր են ստորագրել «Յանդեքս.Մարկետ»-ի բազայի վրա նոր ընկերություն հիմնելու մասին, հաղորդում է Banki.ru-ն:
«Միավորելով ենթակառուցվածքներն ու տեխնոլոգիաները՝ ընկերությունները կզարգացնեն էլեկտրոնային առեւտրի էկոհամակարգը, որը ներառում է ապրանքների առուվաճառքը (այդ թվում՝ թվային), ինչպես նաեւ դրանց հետ կապված ապրանքներն ու ծառայությունները»,- նշել են ընկերությունները:
Ըստ համաձայնագրի՝ Սբերբանկը «Յանդեքս.Մարկետ»-ում կներդնի 30 մլրդ ռուբլի (մոտ $500 մլն): Գործարքի պահին ընկերություններն ընդհանուր առմամբ գնահատվում են 60 մլրդ ռուբլի (մոտ $1 մլրդ)՝ չհաշված հետագա սիներգիան: Կողմերը նոր ընկերությունում հավասար մասնաբաժիններ կունենան:
«Յանդեքս.Մարկետ»-ը կշարունակի աշխատել ներկայիս թիմով՝ գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Գրիշակովի գլխավորությամբ: Նա կընդգրկվի «Յանդեքս.Մարկետ»-ի տնօրենների խորհրդում՝ «Յանդեքս»-ից եւ Սբերբանկից երեքական ներկայացուցիչների հետ:
«Մեր օգտատերերին բազմաթիվ նոր հնարավորություններ կընձեռվեն՝ Սբերբանկի ֆինանսական եւ վճարային ենթակառուցվածքների զարգացումը թույլ կտա «Յանդեքս.Մարկետ»-ին, օրինակ, ապրանքի դիմաց վճարել ավելի հեշտ եւ անվտանգ ճանապարհով եւ առաջարկել նոր ծառայություններ, ինչպիսին է ապառիկ գնումը»,- ասել է Մաքսիմ Գրիշակովը:
«Սբերբանկի մասնակցությունը էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում առաջատար խաղացողի ստեղծման գործում կարեւոր է ինչպես Սբերբանկի էկոհամակարգի զարգացման, այնպես էլ երկրի համար՝ընդհանուր առմամբ: Այս գործակցությունը նոր հնարավորություններ կընձեռի ռուսաստանյան ընկերություններին, էլեկտրոնային առեւտրի շուկայի խաղացողներին, փոքր ու միջին բիզնեսին, ինչպես նաեւ պայմաններ կստեղծի ռուսական ապրանքների արտահանման աճի համար եւ նոր հնարավորություններ՝ շուկայի օտարերկրյա մասնակիցների համար»,- ասել է Սբերբանկի նախագահ Գերման Գրեֆը:
Նշենք, որ «Յանդեքս.Մարկետ»-ը համարվում է Ռուսաստանում ինտերնետային առեւտրի շուկայի խոշոր խաղացողներից մեկը: 2016թ. տվյալներով՝ ընկերության շրջանառությունը կազմել է 100 մլրդ ռուբլի (մոտ $1,6 մլրդ):

Сбербанк и «Яндекс» создадут совместное предприятие
Сбербанк и «Яндекс» подписали соглашение об учреждении совместного предприятия на базе «Яндекс.Маркета», передает Banki.ru.
«Объединив инфраструктуру и технологии, компании будут развивать экосистему электронной коммерции, которая включает куплю и продажу товаров, в том числе цифровых, а также связанные с этим товары и услуги»,- отметили организации.
По условиям соглашения, Сбербанк вложит в «Яндекс.Маркет» 30 млрд рублей (около $500 млн). На момент сделки компании оценивают все предприятие в 60 млрд рублей (около $1 млрд), без учета будущей синергии. Стороны будут иметь равные доли в новой компании.
«Яндекс.Маркет» продолжит работать под управлением текущей команды во главе с генеральным директором Максимом Гришаковым. Он войдет в совет директоров «Яндекс.Маркета» вместе с еще тремя представителями от «Яндекса» и тремя от Сбербанка.
«Нашим пользователям будет предоставлено много новых возможностей: развитие  финансовой и платежной инфраструктуры Сбербанка позволит «Яндекс.Маркету», например, оплатить товар еще проще и безопаснее и предложить новые сервисы, такие как покупка в кредит»,- заявил Максим Гришаков.
«Участие Сбербанка в создании лидирующего игрока в сфере электронной торговли важно как для развития цифровой экосистемы Сбербанка, так и для экономики страны в целом. Это партнерство откроет новые возможности для российских компаний, игроков рынка электронной коммерции, малого и среднего бизнеса, а также создаст как условия для роста экспорта российских товаров за рубеж, так и новые возможности для зарубежных участников рынка», - подчеркнул президент, председатель правления Сбербанка Герман Греф.
Отметим, что «Яндекс.Маркет» считается одним из крупнейших игроков на рынке интернет-торговли в России. По результатам 2016 года оборот компании составил около 100 млрд рублей (около $1,6 млрд).