Կոնվերս Բանկը կխթանի էներգաարդյունավետ բնակշինարարությունը
Կոնվերս Բանկը սկսել է Բնակարանային ֆինանսավորման նոր ծրագիր՝ նպատակ ունենալով խթանել Հայաստանում էներգաարդյունավետ բնակշինարարությունը:
Բանկում նշել են, որ վարկավորման ծրագիրն իրականացվում է «Ազգային հիփոթեքային ընկերության» հետ համագործակցության շրջանակում:
«ՀՀ-ում Բնակարանային ֆինանսավորման 4-րդ փուլի շրջանակում վարկավորումը հնարավորություն է ընձեռում բարելավել բնակարանային պայմանները, տան կառուցապատման կամ վերանորոգման ժամանակ նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով լավագույնս ջերմամեկուսացնել բնակարանը, անցնել  էներգախնայողության, ինչպես նաեւ ձեռք բերել էներգաարդյունավետության դաս ունեցող (A+-ից բարձր) կենցաղային տեխնիկա»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Բանկում ընդգծել են, որ հատկապես հեռավոր բնակավայրերի բնակիչների համար վարկավորման մատչելի պայմանների ստեղծումը, ինչպես նաեւ շինարարության եւ վերանորոգման աշխատանքներում էկոլոգիապես մաքուր, էներգաարդյունավետ նյութերի օգտագործումը բանկի վարկավորման քաղաքականության կարեւորագույն բաղադրիչներից են:
«Բնակարանային ֆինանսավորման 4-րդ փուլի շրջանակում hիփոթեքային վարկավորում է իրականացվելու երկու ուղղությամբ՝ «Բնակարանային էներգաարդյունավետ վարկեր» եւ «Բնակարանային մարզային վարկեր»: Վերջին վարկատեսակով էներգաարդյունավետության ապահովման պարտադիր պահանջ չի առաջադրվում: Հաճախորդներին տրամադրվելու են առավելագույնը 25 մլն դրամի չափով վարկեր՝ առավելագույնը 20 տարի ժամկետով եւ 11 տոկոս տարեկան դրույքաչափով»,- հավելել են բանկում:
Կոնվերս Բանկը եւ «Ազգային հիփոթեքային ընկերությունը» համագործակցում են 2010-ից՝ տարբեր ծրագրեր իրականացնելով բնակարանային վարկավորման ոլորտում:

Конверс Банк поддержит энергоэффективное жилищное строительство
Конверс Банк запустил новую программу жилищного финансирования с целью содействия энергоэффективному жилищному строительству в Армении.
Как отметили в банке, программа кредитования осуществляется в рамках сотрудничества Конверс Банка с Национальной ипотечной компанией.
«В рамках 4 этапов жилищного финансирования, кредитование предоставляет возможность улучшить жилищные условия, обеспечить лучшую теплоизоляцию квартиры за счет применения новейших технологий во время строительства или ремонта жилья, перейти к экономии энергии, а также приобрести бытовую технику энергоэффективного класса (выше класса A+)», - говорится в сообщении.
В банке подчеркнули, что создание доступных условий кредитования для жителей особо отдаленных населенных пунктов, а также использование экологически чистых, энергоэффективных материалов в строительных и ремонтных работах, являются важнейшими компонентами политики кредитования банка.
«В рамках 4 этапов жилищного финансирования в Армении ипотечное кредитование будет осуществляться в двух направлениях - «Энергоэффективные ипотечные кредиты» и «Региональные ипотечные кредиты». Второй тип кредита не содержит обязательное требование по части обеспечения энергоэффективности. Клиентам будут предоставляться кредиты в размере до 25 млн драмов с максимальным сроком погашения до 20 лет и по годовой процентной ставке 11%», - отметили в банке.
Конверс Банк и Национальная ипотечная компания сотрудничают с 2010 г., осуществляя различные проекты в области жилищного кредитования.