Գործարկվել է «Ֆինանսական ֆուտբոլ» խաղի հայկական տարբերակը
«Վիզա» միջազգային կազմակերպությունը՝ ՀՀ Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ, գործարկել է «Ֆինանսական ֆուտբոլ» խաղի հայկական տարբերակը:
«Ֆինանսական ֆուտբոլ»-ը աշակերտների, ուսանողների եւ ավելի բարձր տարիքի անձանց համար նախատեսված ինտերակտիվ առցանց խաղ է, որն օգնում է ոլորտին առնչվող հարցերի օգնությամբ զարգացնել ֆինանսական գիտելիքները:
Խաղի հայկական տարբերակի շնորհանդեսի շրջանակում «Վիզա» ընկերության` Հայաստանում, Վրաստանում եւ Ուկրաինայում ներկայացուցիչ Դմիտրո Կրեպակն այսօր նշել է, որ «Ֆինանսական ֆուտբոլ»-ը մշակվել է «Վիզա»-ի եւ «ՖԻՖԱ»-ի համատեղ ջանքերով: Այն ներառում է ֆինանսներին առնչվող հարցերի լայն սպեկտր, այդ թվում` վճարային գործարքներ, բյուջեի կառավարում, ֆինանսների պաշտպանություն, խնայողություններ:
Խաղն ունի երկու տարբերակ` անհատական խաղացողի եւ երկկողմանի օնլայն խաղի համար, ինչպես նաեւ բարդության երեք աստիճան: Յուրաքանչյուր ճիշտ պատասխան մեծացնում է մասնակցի համար գոլ խփելու հավանականությունը:
«Սոցիալական պատասխանատվության տեսանկյունից այս խաղի գործարկումը կարեւոր ստրատեգիական քայլ է «Վիզա»-ի համար: Ուրախ ենք, որ ԿԲ-ի եւ  ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության համատեղ ջանքերով խաղը թարգմանվել է հայերեն եւ ադապտացվել հայաստանյան շուկայի համար: Հուսով եմ, այն կհետաքրքրի երիտասարդներին, ուսանողներին, ինչու չէ՞ նաեւ մեծահասակներին: Այն պարունակում է գեմիֆիկացիայի (gamification) տարրեր, ինչը տեղեկատվության ընկալումը դարձնում է ավելի դյուրին: Բոլորն էլ հետաքրքրված են հաղթելով եւ գոլ խփելով»,- նշել է Դմիտրո Կրեպակը:
ԿԲ սպառողների շահերի պաշտպանության եւ ֆինանսական կրթման կենտրոնի ղեկավար Արմենուհի Մկրտչյանը, կարեւորելով խաղի հայկական տարբերակի գործարկումը, նշել է, որ ֆինանսական կրթումը մարդկանց բարեկեցության անհրաժեշտ գործոններից է:
«Ֆինանսական գրագիտության բարձրացման միջոցառումներ իրականացնելիս շատ կարեւոր է կիրառել այնպիսի մեթոդներ, գործիքներ գտնել, որոնք կմիավորեն ստեղծագործական եւ նորարարական մոտեցումները կրթման հետ: Ֆինանսական ֆուտբոլն այդպիսի գործիք է, որը թույլ է տալիս միաժամանակ ե՛ւ ուսանել, ե՛ւ զվարճանալ. երիտասարդները կարող են ֆինանսական ֆուտբոլ խաղալու միջոցով ստանալ իրենց անձնական ֆինանսների վերաբերյալ բազմաթիվ գիտելիքներ` միաժամանակ հաճույք ստանալով խաղից»,- ասել է ԿԲ ներկայացուցիչը:
Արմենուհի Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ խաղը գործում է ավելի քան 41 երկրներում, իսկ Հայաստանում այն հասանելի է abcfinance.am եւ financialfootball.am կայքերում:

Запущена армянская версия игры «Финансовый футбол»
Международная организация Visa совместно с Центральным банком Армении запустила армянскую версию игры «Финансовый футбол».
Это интерактивная онлайн-игра, рассчитанная на школьников, студентов и людей более старшего возраста, которая помогает развивать финансовые знания посредством вопросов, относящихся к данной сфере.
Сегодня на презентации армянской версии игры представитель компании Visa в Армении, Грузии и Украине Дмитро Крепак сказал, что игра разработана при сотрудничестве Visa и FIFA. Игра содержит широкий спектр вопросов, касающихся сферы финансов, в том числе платежных операций, управления бюджетом, защиты финансов и сбережений.
В игру можно играть как индивидуально, так и вдвоем – в онлайн-режиме. Существуют также три уровня сложности. Каждый правильный ответ увеличивает шансы игрока забить гол.
«Для компании Visa это очень важный стратегический элемент нашей социальной ответственности. Мы очень рады, что Центробанк Армении совместно с Министерством образования и науки решили адаптировать эту игру для армянского рынка. Игра переведена на армянский язык и адаптирована специальными вопросами под условия местного рынка. Мы очень надеемся, что данная игра будет интересна молодежи, детям, учащимся, и, может быть, даже взрослым людям. Игра имеет в себе элемент геймификации. Информация гораздо лучше воспринимается людьми, когда есть такой элемент. Всем интересно выиграть и забить гол», - отметил Дмитро Крепак.
Глава Центра защиты прав потребителей и финансового обучения ЦБ Армении Арменуи Мкртчян, отметив важность запуска армянской версии игры, подчеркнула, что финансовое образование – один из обязательных факторов благосостояния людей.
«Осуществляя мероприятия по повышению финансовой грамотности, очень важно применять такие методы, находить такие инструменты, которые объединяли бы творческий и инновационный подходы с обучением. «Финансовый футбол» - такой инструмент, который позволяет одновременно и учиться, и развлекаться. Молодежь может, играя в «Финансовый футбол», получать знания, касающиеся их собственных финансов, одновременно получая удовольствие от игры», - сказала представитель ЦБ.
Арменуи Мкртчян сообщила также, что игра действует в более чем 41 стране, а в Армении она доступна на сайтах abcfinance.am и financialfootball.am.