Կառավարությունը 2017-ի համար առանձնացրել է 345 ներդրումային ծրագիր
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր աշխատանքային այց է կատարել ՀՀ Կոտայքի մարզ՝ համայնքների ղեկավարների եւ գործարարների հետ մարզի խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով:
Վարչապետը նշել է, որ ներդրումային ծրագրերը կհրապարակվեն հաջորդ շաբաթ:
«Կառավարության աշխատակազմը քննարկել է 471 ներդրումային ծրագիր, որից 345-ը համարում ենք իրատեսական: Ծրագրերի ընդհանուր ներդրումային արժեքը կազմում է $2,4 մլրդ, որից կառավարության աշխատակազմը 2017թ. համար հնարավոր է համարում իրագործել $830-850 մլն արժողությամբ ծրագրերը»,- հայտարարել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ ծրագրերի կատարման ծավալն ու ընթացքը կախված է փոխադարձ աշխատանքից:
«Դա այն ներուժն է, որ մենք այս պահին տեսնում ենք: 345 ծրագրի ե՛ւ ֆինանսական աղբյուրն է հայտնի, ե՛ւ իրագործողը: Ընդ որում՝ սա ամփոփ ծրագիր է, որտեղ կա ե՛ւ դրամաշնորհ, ե՛ւ համայնքի բյուջե, ե՛ւ մասնավոր ներդրում, ե՛ւ պետբյուջե, ե՛ւ վարկային միջոց»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:

Правительство выбрало 345 инвестиционных программ на 2017 год
Премьер-министр Армении Карен Карапетян совершил сегодня рабочий визит в Котайкский марз, чтобы обсудить с руководителями и предпринимателями общин проблемы и перспективы развития области.
Премьер-министр отметил, что инвестиционные программы будут обнародованы на следующей неделе.
«Аппарат правительства рассмотрел 471 инвестиционную программу, из которых 345 мы посчитали осуществимыми. Общая инвестиционная стоимость программ составляет  $2,4 млрд, из них аппарат правительства считает возможным реализовать программы на $830-850 млн», - заявил премьер-министр, подчеркнув, что объемы и процесс реализации программ зависят от взаимной работы.
«Это тот потенциал, который мы видим на данный момент. Известны уже источники финансирования и подрядчики для 345 программ. При этом это полная программа, которая включает и грант, и общинный бюджет, и частные инвестиции, и госбюджет и кредитные средства», - подчеркнул Карен Карапетян.