Յունիբանկն ավտոմատացրել է բիզնես վարկերի հաստատման գործընթացը
Յունիբանկն ավտոմատացրել է փոքր բիզնեսին տրամադրվող անգրավ վարկերի հաստատման գործընթացը՝ ներդնելով Protobase Laboratories ընկերության մշակած CRM համակարգը:
Բանկում նշել են, որ CRM համակարգի շահագործումը կնպաստի հաճախորդների սպասարկման որակի եւ արդյունավետություն բարձրացմանը, կարագացնի բիզնես վարկերի տրամադրման գործընթացը եւ հնարավորություն կտա կրճատելու բանկի ծախսերը։
«Վարկային հայտերի ձեւավորման եւ վերլուծության գործընթացի ավտոմատացումը թույլ է տալիս հաճախորդի սպասարկումը կազմակերպել նվազագույն ժամկետներում եւ էապես տնտեսում է հաճախորդի ժամանակը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Բանկի մասնագետն այցելում է հաճախորդին իր իսկ գրասենյակում եւ տեղում, բանկի CRM համակարգի օգնությամբ, ձեւակերպում է հայտը, գնահատում է վարկառուի  բիզնեսն ու վարկունակությունը։ Վարկի վերաբերյալ բանկի որոշման մասին հաճախորդը տեղեկացվում է հենց բանկ դիմելու օրը:
«Վարկավորման համալիր գործընթացի ավտոմատացումն ու բիզնես վարկերի հայտերի մշակման համար վարկային կոնվեյերի ստեղծումը թույլ է տալիս Յունիբանկին առավելագույնս արդյունավետ կառուցել հաճախորդի պրոֆիլն ու գնահատել նրա  վարկունակությունը` բացառելով մարդկային գործոնը վարկի վերաբերյալ որոշում ընդունելիս։ Արդյունքում, բանկը հաջողությամբ լուծում է որակյալ վարկերի բազայի ձեւավորման, վարկային հայտի ուսումնասիրման արագության եւ տրամադրված վարկերի քանակի ավելացման խնդիրը` միաժամանակ նվազեցնելով բանկի ծախսերը»,- նշել են բանկում:
«Անհատ ձեռներեցների եւ փոքր բիզնեսի վարկավորումը Յունիբանկի գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից է։ Բանկի համար շուկայում մրցունակության առանցքային գործոնը սպասարկման որակյալ եւ արդյունավետ գործընթացի իրականացումն է։ Այդ իսկ պատճառով մենք ընդլայնեցինք համագործակցությունը Protobase Laboratories ընկերության հետ եւ ներդրեցինք նորարար լուծում, որը թույլ է տալիս օպտիմիզացնել աշխատանքը հաճախորդների հետ` առաջարկելով ավելի հարմար եւ արագ սպասարկում, միաժամանակ նվազեցնելով բանկի ծախսերը»,- ասել է Յունիբանկի Վարչության նախագահի տեղակալ, Կորպորատիվ բիզնեսի զարգացման եւ վաճառքների գծով տնօրեն Դավիթ Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման մոտեցումն էապես բարձրացնում է բանկի նկատմամբ հաճախորդների լոյալությունը եւ թույլ է տալիս բանկին ակտիվ տեմպերով զարգացնել եւ ավելացնել փոքր բիզնեսի ֆինանսավորումը:
Յունիբանկը 2013-ից համագործակցում է Protobase Laboratories-ի հետ։ Համագործակցության շրջանակում բանկում հաջողությամբ ներդրվել է ProtoCRM համակարգը, որը մանրածախ վարկերի վարկային կոնվեյեր է։
Բանկում ընդգծել են, որ CRM համակարգի գործարկման շնորհիվ Յունիբանկում մանրածախ վարկերի հայտերի մշակումը տեւում է 1 րոպե։ 2016թ. բանկում մշակվել է սպառողական վարկերի շուրջ 325 000 հայտ, որից ավելի քան 60%–ը հաստատվել է։

Юнибанк автоматизировал процесс выдачи кредитов малому бизнесу
Юнибанк автоматизировал процесс выдачи беззалоговых кредитов малому бизнесу, начав эксплуатацию новейшей CRM-системы, разработанной компанией Protobase Laboratories.
В банке отметили, что внедрение новой CRM-системы призвано повысить эффективность и качество обслуживания клиентов, существенно ускорить процесс принятия решения по выдаче бизнес-кредитов и сократить издержки банка.
«Автоматизация процессов формирования и анализа кредитных заявок позволяет осуществлять обслуживание в минимальные сроки и существенно экономит время клиентов», - говорится в сообщении.
Специалист банка посещает клиента, желающего оформить бизнес-кредит, в его же офисе, и прямо на месте с помощью CRM-системы банка оформляет заявку, производит оценку бизнеса и кредитоспособности потенциального заемщика. Ответ банка по кредиту клиент получает в день обращения в банк.
«Автоматизация комплексного процесса кредитования и создание кредитного конвейера для обработки заявок от малого бизнеса позволяет Юнибанку максимально эффективно выстраивать профиль клиента и проводить оценку кредитоспособности заемщика, исключая человеческий фактор при принятии решения по кредиту. В результате банк успешно решает задачу формирования базы качественных заемщиков, увеличения скорости рассмотрения заявки и количества выданных кредитов, при существенном снижении затрат банка», - отметили в банке.
«Кредитование индивидуальных предпринимателей и субъектов малого бизнеса одно из приоритетных направлений деятельности Юнибанка. Для банка ключевым фактором конкурентоспособности на рынке является реализация качественного и эффективного процесса обслуживания. Именно поэтому мы расширили сотрудничество с компанией Protobase Laboratories и внедрили инновационное решение, позволяющее оптимизировать работу со своими клиентами, тем самым предложив им более удобное и быстрое обслуживание, при обеспечении снижения затрат банка», - отметил заместитель председателя Правления, директор по линии продаж и развития корпоративного бизнеса Давид Петросян.
По его словам, данный подход значительно повышает лояльность клиентов и позволяет банку активными темпами развивать и наращивать финансирование малого бизнеса.
Юнибанк сотрудничает с компанией Protobase Laboratories с 2013 года. В рамках сотрудничества в банке успешно внедрена также системa ProtoCRM - кредитный конвейер по розничным кредитам, принадлежащий к новому поколению CRM-систем.
Благодаря запуску данной CRM-системы обработка заявок по розничным кредитам в Юнибанке составляет не более 1 минуты. Только в 2016 году банком было обработано порядка 325 000 заявок на потребительские кредиты, более 60% которых были утверждены.