ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ամփոփել է մանրածախ բիզնեսի ցուցանիշները
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության Նախագահ Յուրի  Գուսեւն այսօր ասել է, որ մանրածախ բիզնեսի զարգացումը բանկի առանցքային խնդիրներից մեկն է:
Այս մասին Յուրի Գուսեւն ասել է ՎՏԲ 24 Բանկի Նախագահ, Վարչության Նախագահ Միխայիլ Զադորնովի եւ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Մանրածախ առեւտրի զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Իվան Տելեգինի հետ համատեղ ասուլիսում՝ ներկայացնելով բանկի մանրածախ բիզնեսի զարգացումը:
«Մանրածախ բիզնեսի զարգացման մեջ հիմնական շեշտը դրվում է հաճախորդների սպասարկման որակի, առաջարկվող ծառայությունների ու ապրանքների հարմարավետության վրա: Բանկը մշտապես ընդլայնում է հեռահար ծառայությունների շրջանակը՝ օգտագործելով նորարարական մոտեցումներ հաճախորդների սպասարկման ոլորտում: Նկատվում է ներգրավված միջոցների պորտֆելի հիմնական բիզնես-ցուցանիշների, զուտ տոկոսային եկամտի, պահուստներից եւ շահույթից հետո գործառնական եկամտի ակնհայտ աճ»,- ասել է Յուրի Գուսեւը:
Նա տեղեկացրել է, որ պահուստներից հետո գործառնական շահույթը կազմել է 6 մլրդ դրամ, ինչը գերազանցում է 2015թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 7%-ով:
«Ֆիզիկական անձանց ներգրավված միջոցների պորտֆելը կազմել է 120 մլրդ դրամ (105%՝ պլանի համեմատ), ֆիզիկական անձանց ցպահանջ միջոցները հասել են մինչեւ 21 մլրդ դրամ (126%՝ պլանի համեմատ): Մենք վստահ ենք, որ 2017 թվականը արդյունավետ կլինի, եւ ակնկալում ենք մանրածախ բիզնեսի ցուցանիշների բարձր աճ»,- ասել է Յուրի Գուսեւը:
ՎՏԲ 24 Բանկի Նախագահ, Վարչության Նախագահ Միխայիլ  Զադորնովը նշել է, որ 2016թ. ֆինանսական ցուցանիշները վկայում են այն մասին, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հաջողությամբ եւ ռազմավարապես ճիշտ է զարգացնում մանրածախ բիզնեսը:
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վստահորեն պահպանում է իր առաջատար դիրքը Հայաստանի բանկային շուկայի քարտային սեգմենտում, իսկ մանրածախ պորտֆելի ցուցանիշներով բանկը զգալիորեն գերակատարել է պլանը, ինչպես նաեւ մի քանի անգամ գերազանցել է անցած տարվա արդյունքները: 2016թ. 8 ամսվա համար պլանը գերակատարվել է գրեթե 3 անգամ՝ -1 մլրդ դրամի փոխարեն փաստացի շահույթը կազմել է +560 մլն դրամ, ինչը 2 անգամ գերազանցում է 2015թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը»,- ասել է Միխայիլ  Զադորնովը:
Նա ընդգծել է, որ ՎՏԲ24 Բանկը բարձր է գնահատում բանկի կողմից ձեռք բերված արդյունքները մանրածախ բիզնեսում եւ շարունակելու է աջակցել մանրածախ բիզնեսի բոլոր ուղղություններով:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում ընդգծել են, որ բանկը 2016թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ հայաստանյան շուկայում հանդիսանում է բացարձակ առաջատար քարտերի քանակով եւ շրջանառությամբ:
Բանկը զբաղեցնում է Հայաստանի բանկային շուկայում 1-ին տեղը հետեւյալ ցուցանիշներով՝
- Քարտերի քանակով՝ 23% մասնաբաժինը շուկայում, ընդ որում՝ 35% մասնաբաժինը միջազգային քարտերի քանակով;
- Թողարկված քարտերի շրջանառությամբ՝ 19%;
- Էկվայրինգային ցանցում շրջանառություն՝ 19%:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը զբաղեցնում է 2-րդ տեղը երկրում սեփական բանկոմատային ցանցի ցուցանիշով՝ 12% մասնաբաժինով, եւ 1-ին տեղը՝ 37%,  հաշվի առնելով շուկայում այլ խաղացողի հետ միավորված բանկոմատային ցանցը:
2016թ. մանրածախ բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ իրականացվել են հետեւյալ հիմնական նախաձեռնությունները՝
- Գործարկվել են լոմբարդային վարկերի արտոնյալ պայմաններ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հավատարիմ հաճախորդների համար, 2 ամիս ժամկետով ակցիայի տեսքով, ինչի արդյունքում լոմբարդային վարկերի վաճառքներն աճել են 50%-ով:
- Ներդրվել է վարկերի ձեւակերպման հետ  զուգահեռ ապահովագրական պրոդուկտների վաճառքի նոր մոդել, ինչի արդյունքում վարկ ստանալու հետ զուգահեռ կամավոր ապահովագրական պրոդուկտներ ձեռք բերող հաճախորդների թիվը աճել է 76%-ով:
- ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի POS-վարկավորման կետերում POS-վարկի ձեւակերպումից բացի հաճախորդը կարող է ստանալ նաեւ վարկային քարտ՝ մինչեւ 800 հազար ՀՀ դրամ սահմանաչափով: Վարկային քարտը տրամադրվում է հաճախորդին անմիջապես, հենց առեւտրի կետում եւ առանց լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնելու անհրաժեշտության:
2016թ. բանկն իր ծառայություններն է մատուցել շուրջ 522.8 հազ. ֆիզիկական անձանց:
Բանկի մասնաբաժինը շուկայում 2016թ. 2-րդ եռամսյակում կազմել է 7.9% վարկերի գծով եւ 8.5%՝ ներգրավված միջոցների ցուցանիշով:

Банк ВТБ (Армения) обобщил показатели розничного бизнеса
Генеральный директор - Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Юрий Гусев сказал сегодня, что развитие розничного бизнеса является для банка одной из ключевых задач.
Юрий Гусев сказал об этом сегодня на совместной пресс-конференции с Президентом, Председателем Правления Банка ВТБ24 Михаилом Задорновым и директором Департамента розничного бизнеса банка Иваном Телегиным, представляя развитие розничного бизнеса в банке.
«Развитие розничного бизнеса является для нас одной из ключевых задач, в котором основной акцент ставится на качестве обслуживания клиентов, удобстве предлагаемых услуг и продуктов. Банк постоянно расширяет сферу дистанционных услуг, используя инновационные подходы в сфере обслуживания клиентов. Заметен очевидный рост основных бизнес-показателей портфеля привлеченных средств, чистого процентного дохода, операционной прибыли после резервов и прибыли»,- сказал Юрий Гусев.
Он сообщил, что операционная прибыль после резервов составила 6 млрд драмов, что превышает показатель за аналогичный период 2015 года на 7%.
«Портфель привлеченных средств физических лиц составил 120 млрд драмов (105% по сравнению с планом), средства физических лиц до востребования достигли 21 млрд драмов (126% по сравнению с планом). Мы уверены, что 2017 год будет эффективным, и ожидаем высокие темпы роста показателей розничного бизнеса», - сказал Юрий Гусев.
Президент, Председатель Правления Банка ВТБ24 Михаил Задорнов отметил, что финансовые показатели 2016г. свидетельствуют о том, что Банк ВТБ (Армения) успешно и стратегически точно развивает розничный бизнес.
«Банк ВТБ (Армения) уверенно сохраняет за собой лидирующую позицию в карточном сегменте банковского рынка Армении, а по показателям розничного портфеля Банк значительно перевыполнил план, а также в несколько раз превзошел результаты прошлого года. План по прибыли за 8 месяцев 2016г. перевыполнен почти в 3 раза – вместо 1 млрд. драмов фактическая прибыль составила +560 млн драмов, что в 2 раза превышает показатель за тот же период 2015 года»,- сказал Михаил Задорнов.
Он подчеркнул, что Банк ВТБ24 высоко оценивает достигнутые результаты в розничном бизнесе в Армении и в дальнейшем будет оказывать поддержку по всем направлениям розничного бизнеса.
В Банке ВТБ (Армения) подчеркнули, что по состоянию на 1 сентября 2016г. банк является безоговорочным лидером на армянском рынке по количеству и обороту выпущенных карт.
Банк занимает 1-е место на банковском рынке Армении по:
- количеству карт – 23% рынка, при этом 35% рынка по числу международных карт,
- обороту выпущенных карт – 19%,
- обороту в эквайринговой сети - 19%.
Банк ВТБ (Армения) занимает 2-е место в стране по собственной банкоматной сети (доля -12%) и 1-е место (37% рынка) - с учетом объединенной банкоматной сети с иным игроком рынка.
В 2016г. в направлении развития розничного бизнеса были осуществлены следующие ключевые инициативы:
- Запущены льготные условия кредитования для лояльных клиентов Банка ВТБ (Армения) ломбардных кредитов в качестве акции сроком на 2 месяца, в результате чего продажи ломбардных кредитов выросли на 50%;
- Внедрена новая модель продаж страховых продуктов к кредитам, в результате чего количество клиентов, приобретающих добровольные страховые продукты при получении кредита, увеличилось на 76%;
- При оформлении ПОС-кредита в точках ПОС-кредитования Банка ВТБ (Армения) клиент может получить кроме ПОС-кредита также и кредитную карту с лимитом до 800 тыс. драмов. Кредитная карта выдается клиенту моментально, сразу в торговой точке и без необходимости предъявления дополнительных документов.
В течение 2016 года Банк предоставил свои услуги около 522,8 тыс. клиентам - физическим лицам.
Доля Банка на рынке во втором квартале 2016 года составила 7,9% по кредитам и 8,5% по привлеченным средствам.