Փոփոխություններ կառավարության կառուցվածքում
Գործադիրն այսօրվա նիստում հավանության է արժանացրել ՀՀ կառավարության կառուցվածքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կվերանվանվի ներդրումների եւ ձեռնարկատիրության աջակցության նախարարություն, էներգետիկայի եւ բնական պաշարներինը՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարության, իսկ տրանսպորտի եւ կապինը՝ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն:
Նախագծով սահմանվում է, որ նախարարությունների կազմից դուրս է գալիս եւ, որպես այդպիսին, դադարում գոյություն ունենալ քաղաքաշինության նախարարությունը, որը հետագայում կվերակազմավորվի կառավարությանն առընթեր կոմիտեի:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ կատարված փոփոխություններն ինքնանպատակ չեն, եւ օրինակ՝ «էկոնոմիկա բառի բացակայությունը չի ենթադրում, թե էկոնոմիկա չի լինելու»:
Անդրադառնալով էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարությանը՝ վարչապետը նշել է, որ անվան փոփոխությունից բացի, նախատեսվում է գյուղատնտեսության նախարարությունից այստեղ տեղափոխել ջրային ռեսուրսների պետական կոմիտեն:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ էկոնոմիկայի նախարարությունից տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը կփոխանցվի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը:
Էկոնոմիկայի նախարարությունից կառանձնացվի նաեւ զբոսաշրջության ոլորտը, որը եւս, որպես առանձին մարմին, կունենա խնդիր՝ ապահովել ոլորտի զարգացում եւ զբոսաշրջիկների հստակ քանակ:
Խոսելով քաղաքաշինության նախարարության լուծարման մասին՝ վարչապետը նշել է, որ գործող նախարարի պաշտոնակատարի հետ քննարկել են եւ նախատեսում են ստեղծել Ճարտարապետության եւ մշակութային արժեքների պահպանման կոմիտե:
Գործադիրի որոշմամբ՝ սեպտեմբերի 26-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ կգումարվի, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, կքննարկվի կառավարության կառուցվածքային փոփոխությունների այս նախագիծը:

Cтруктура правительства Армении претерпит изменения
Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило законопроект о внесении изменений в структуру кабинета министров.
Как сказал министр-глава аппарата правительства Давид Арутюнян, министерство экономики Армении будет переименовано в министерство содействия инвестициям и предпринимательству, министерство энергетики и природных ресурсов – в министерство энергетической инфраструктуры и природных ресурсов, а министерство транспорта и связи  - в министерство транспорта, связи и информационных технологий.
Согласно законопроекту, перестанет существовать министерство градостроительства, которое будет трансформировано в специализированный комитет при правительстве.
Премьер-министр Карен Карапетян подчеркнул, что «эти перемены не являются самоцелью».
Говоря о министерстве энергетической инфраструктуры и природных ресурсов, премьер-министр отметил, что в его состав планируется перевести Госкомитет водных ресурсов, находящийся в настоящее время в подчинении министерства сельского хозяйства.
Карен Карапетян сообщил также, что из министерства экономики в министерство транспорта и связи будет переведена сфера информационных технологий.
Из министерства экономики будет выделена также сфера туризма: развитием сферы будет заниматься отдельный орган.
Говоря об упразднении министерства градостроительства, премьер-министр отметил, что этот вопрос обсуждался с исполняющим обязанности министра, и планируется создание комитета по архитектуре и охране культурных ценностей.
26 сентября будет созвано внеочередное заседание Национального собрания, на котором будет рассматриваться законопроект.