Թուրքիայում հեղաշրջման լուրը կտրուկ արժեզրկել է լիրան
Ռազմական հեղաշրջման փորձ կատարելու մասին լուրի ֆոնին թուրքական լիրան հուլիսի 15-ին արժեզրկվել է շուրջ 4,6%-ով՝ հասնելով մեկ դոլարի դիմաց 3,0157 լիրայի:
Սա թուրքական արժույթի ամենացածր ցուցանիշն է վերջին 8 տարիների համար:
Ինչպես նշում է Vestifinance.ru կայքը, հեղաշրջման լուրն իրական խուճապ է առաջացրել արժույթի շուկայում, որի հետեւանով սկսել է լիրայի ակտիվ վաճառքը:
Գործակալությունը գրում է, որ, հաշվի առնելով դոլարի նկատմամբ լիրայի անցյալ տարվա 20%-անոց արժեզրկումը, այսօր այն արդեն 40%-ով զիջում է 2012թ. իր ցուցանիշը:
«Ստեղծված խուճապից անմասն չմնացին նաեւ սովորական բնակիչները: Զինված հեղաշրջման լուրը լսելուն պես մարդիկ շտապեցին բանկեր՝ իրենց գումարները դուրս բերելու համար՝ վտանգելով երկրի ֆինանսական համակարգը»,- գրում է կայքը:
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ թուրքական ԿԲ-ն պատրաստվում է «հանգցնել շուկայի հրդեհը փողերի հեղեղով»:
«Չնայած որ հեղաշրջման փորձը շատ արագ կանխվեց, շաբաթ-կիրակի օրերին Թուրքիայի Կենտրոնական բանկն անցկացրեց հատուկ նիստ՝ քննարկելու այն քայլերը, որոնք պետք է իրանանացվեն իրավիճակը կայունացնելու համար, եւ ԿԲ-ն որոշեց բանկերին տալ անսահմանափակ լիկվիդայնություն»,- հաղորդում է գործակալությունը:
Նշենք, որ այսօր վաղ առավոտից թուրքական լիրան աստիճանաբար վերականգնում է դիրքերը՝  հասնելով 2,9375 լիրայի՝ մեկ դոլարի դիմաց:

Информация о попытке переворота в Турции привела к резкой девальвации лиры
На фоне сообщений о попытке госпереворота в Турции 15 июля турецкая лира упала на 4,6%, до показателя 3,0157 лир за $1 США.
Это самый низкий курс турецкой валюты за последние 8 лет.
Как отмечается на сайте Vestifinance.ru, сообщения о попытке госпереворота в Турции вызвали панику на финансовом рынке, после чего начались активные продажи лиры.
Как отмечает агентство, если учесть, что в прошлом году к доллару США турецкая валюта потеряла около 20%, то теперь курс лиры по сравнению с 2012 г. находится уже на 40% ниже.
«Разумеется, сообщения о вооруженном госперевороте не обошли стороной и жителей страны: они кинулись в банки снимать свои деньги, чем поставили под угрозу финансовую систему страны»,- пишет портал.
Как отмечает агентство, ЦБ Турции намерен «залить пожар на рынке деньгами».
«И хотя переворот был достаточно быстро ликвидирован, в выходные ЦБ Турции провел экстренное заседание. Было принято решение о предоставлении неограниченной ликвидности банкам»,- сообщает агентство.
Отметим, что сегодня турецкая валюта постепенно восстанавливается, достигнув отметки 2,9375 лир за $1 США.