ԵԱԶԲ-ն դարձել է Մոսկվայի բորսայի անդամ
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) դարձել է Մոսկվայի բորսայի (ММВБ) անդամ՝ «արժույթի շուկա եւ թանկարժեք մետաղների շուկա» կատեգորիայում:
Ինչպես հայտնել են բանկում, ԵԱԶԲ-ն արդեն իսկ Ղազախստանի ֆոնդային բորսայի անդամ է «արժույթի շուկա» կատեգորիայում:
«Մուտք գործելով Մոսկվայի բորսայի արժութային հատված՝ ԵԱԶԲ-ն հնարավորություն է ստանում օգտվելու կարճաժամկետ իրացվելիության կառավարման ավելի լայն գործիքակազմից, ինչպես նաեւ իրականացնել գործարքներ ռուսական ռուբլիով, յենով, յուանով, հոնկոնգյան դոլարով, գրիվնայով, բելառուսական ռուբլիով եւ թանկարժեք մետաղներով»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ԵԱԶԲ-ն 2006թ. հիմնադրել են Ռուսաստանը եւ Ղազախստանը՝ աջակցելու ԵԱՏՄ անդամ երկրների շուկայական տնտեսություններին, նրանց կայուն տնտեսական աճին եւ փոխադարձ առեւտրատնտեսական կապերի  ընդլայնմանը: ԵԱԶԲ-ին անդամակցում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Ռուսաստանն ու Տաջիկստանը:

ЕАБР стал членом Московской биржи
Евразийский банк развития (ЕАБР) получил  статус члена ПАО «Московская Биржа» по категории «валютный рынок и рынок драгоценных металлов».
Как сообщили в банке, ЕАБР уже является членом АО «Казахстанская фондовая биржа» по категории «валютный рынок».
«Вступление в состав валютной секции ПАО «Московская Биржа» дает ЕАБР доступ к более широкому перечню инструментов для управления краткосрочной ликвидностью, а также возможность осуществлять операции с такими валютами, как:  российский рубль, китайский юань, гонконгский доллар, украинская гривна, белорусский рубль, а также операции с драгоценными металлами»,- говорится в сообщении.
Евразийский банк развития (ЕАБР) был учрежден Россией и Казахстаном в январе 2006 года с целью содействия развитию рыночной экономики государств-участников ЕАЭС, их устойчивому экономическому росту и расширению взаимных торгово-экономических связей. Государствами-участниками банка являются Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия и Таджикистан.