ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն արձանագրել է վերանայման հայտերի թվի աճ
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը տեղեկացնում է, որ անկայուն տնտեսական իրավիճակի պայմաններում իրենք հատուկ ուշադրություն են դարձնում բանկի հաճախորդների աջակցությանն ու նրանց վճարունակության վերականգնմանը եւ որպես այս խնդիրների լուծման հիմնական միջոց դիտարկում են վարկերի վերանայումը:
2015թ. հունվարի 1-ից մինչեւ 2016թ. ապրիլի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից ընթացք է տրվել ֆիզիկական անձանց վարկային պարտքերի վերանայման վերաբերյալ ընդհանուր թվով 241 հայտերի, որոնց 23%-ը բավարարվել է:
«Հաստատված հայտերի մեկ երրորդի մասով բանկն արդեն բարելավել է հաճախորդների վարկային պատմությունը` վարկային ռիսկի դասը հասցնելով ստանդարտ մակարդակի: Հատկանշական է, որ հայտերի 63% բանկը չի կարողացել բավարարել այն պատճառով, որ հաճախորդները չեն ներկայացրել վերանայման իրականացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Պետք է նշել, որ լավագույն արդյունքի հասնելու համար կարեւոր է ցուցաբերել առաջացած խնդիրներին արագ արձագանքելու ու բանկի հետ համագործակցելու պատրաստակամություն»,- ասված է բանկի տարածած հաղորդագրությունում:
Բանկում ուշագրավ են համարել նաեւ նմանատիպ հայտերի դինամիկան:
2016թ. 1-ին եռամսյակի արդյունքներով ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը գրանցել է վերանայման հայտերի քանակի կրկնակի աճ 2015թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Կրկնակի աճ է արձանագրվել նաեւ հաստատված հայտերի քանակի մասով, ընդ որում՝ վերանայումից հրաժարվող հաճախորդների թիվը նվազել է մինչեւ 57%։
«Այս փաստը վկայում է այն մասին, որ գնալով ավելի մեծ թվով վարկառուներ են գիտակցում, որ խնդիրների կարգավորումը դրանց առաջացման վաղ փուլերում ֆինանսական առողջացման առավել արդյունավետ մեխանիզմներից մեկն է:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում նկատվում է հետաքրքիր վիճակագրություն նաեւ հաշտության համաձայնագրերի մասով, որոնք կնքվում են այն հաճախորդների հետ, ովքեր չեն կարողացել կամ չեն ցանկացել սպասարկել իրենց պարտավորությունները դատարանի կամ ԴԱՀԿ (Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայություն) փուլում»,- ասված է հաղորդագրությունում:
2015թ. սկզբից մինչեւ 2016թ. ապրիլի 30-ը կնքվել է 719 հաշտության համաձայնագիր, որոնց ընդհանուր գումարը կազմել է 511 մլն դրամ, ընդ որում՝ ըստ ժամանակացույցի սպասարկվում է դրանց 51%-ը, իսկ կնքված համաձայնագրերի 12%-ի չափով արդեն կան մարված վարկեր:
«Պետք է նկատել, որ ֆինանսական առողջացման տեսանկյունից լավագույն արդյունքի հաջողվում է հասնել վարկառուներին անհատական մոտեցում ցուցաբերելու եւ հաճախորդի հետ պայմանավորվելու ցանկության եւ ունակություն առկայության, ինչպես նաեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պահելու ցանկության եւ կարողության պարագայում: Ընդ որում, որքան շուտ վարկառուն դիմի բանկ, այնքան ավելի մեծ է ծագած դժվարությունների դրական լուծման, վճարունակության վերականգնման եւ վարկային պատմության առողջացման հավանականությունը»,- նշել են ՎՏԲ-Հայաստան Բանկում:

Банк ВТБ (Армения) фиксирует рост количества заявок на реструктуризацию
Банк ВТБ (Армения) сообщает, что в условиях нестабильной экономической ситуации уделяет особое внимание поддержке клиентов банка и восстановлению их платежеспособности. Одним из главных инструментов для решения этих задач является реструктуризация по кредитам.
Всего с 1 января 2015 по 30 апреля 2016 года Банком ВТБ (Армения) было рассмотрено 241 заявление на реструктуризацию по кредитной задолженности физических лиц. Из них было удовлетворено 23% заявок.
«Для трети клиентов, чьи заявки были одобрены, банк уже улучшил кредитную историю, доведя класс до стандартного уровня. Примечательно, что 63% заявок банк не смог удовлетворить из-за того, что клиенты не предъявили документы, необходимые для осуществления реструктуризации. Нужно отметить, что для достижения наилучших результатов важно быстрое реагирование на возникшие проблемы и готовность сотрудничать с банком», - говорится в сообщении банка.
В банке представляющей интерес считают и динамику подобных заявок.
Так, по итогам первого квартала 2016 года, Банк ВТБ (Армения) зарегистрировал двукратное увеличение количества заявок на реструктуризацию по сравнению с аналогичным периодом 2015 года. Двукратный рост был зафиксирован также и по количеству утвержденных заявок, при этом число отказов от реструктуризации со стороны клиента сократилось до 57%.
«Это свидетельствует о том, что все большее количество заемщиков осознает, что урегулирование проблем на ранних стадиях является одним из наиболее эффективных механизмов финансового оздоровления.
Также в Банке ВТБ (Армения) наблюдается интересная статистика по части мировых соглашений, которые заключаются с клиентами, которые не могли или не хотели обслуживать свои обязательства на этапе суда или на этапе СПИСА (служба принудительного исполнения судебных актов)», - отмечается в сообщении.
С начала 2015 по 30 апреля 2016 года было заключено 719 мировых соглашений на сумму 511 млн драмов, из которых в графике обслуживается 51%, а по 12% заключенных соглашений уже имеются погашенные кредиты.
«Надо заметить, что наилучший результат с точки зрения финансового оздоровления заемщиков удается достичь при применении индивидуального подхода и при наличии желания и способности договариваться с клиентом, а также его умения и желания соблюдать достигнутые договорённости. При этом, чем раньше заемщик обратится в банк, тем больше шансов на позитивное решение возникших сложностей, восстановление платежеспособности и оздоровление кредитной истории», - отметили в Банке ВТБ (Армения).