Վարչապետը Չինաստանում կքննարկի Իրան-Հայաստան երկաթգծի նախագիծը
Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ասել է, որ նախատեսում է այցելել Չինաստան եւ քննարկել Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման ծրագրում Չինաստանի ներգրավվածության հարցը:
Վարչապետն այդ մասին ասել է օգոստոսի 17-ին՝ «Բազե» հավաքի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ:
Հովիկ Աբրահամյանն ասել է, որ շուտով կսկսվեն Հայաստան-Իրան 3-րդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդիչ գծի կառուցման աշխատանքները, նման երկու էլեկտրահաղորդիչ գծեր են կառուցվելու նաեւ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ, «ինչի արդյունքում մեր երկիրը կամրապնդի իր դիրքերը՝ որպես էլեկտրաէներգիա արտահանող պետություն»:
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ Իրանի հետ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները ակտիվանում են եւ առաջիկայում այլ ծրագրեր եւս կիրականացվեն:

Премьер-министр обсудит в Китае проект железной дороги Иран-Армения
Премьер-министр Армении Овик Абрамян сказал, что собирается отправиться в Китай и обсудить вопрос привлечения Китая к программе строительства железной дороги Иран-Армения.
Об этом премьер-министр сказал 17 августа на встрече с участниками молодежного слета «Базе».
Овик Абрамян сказал, что скоро стартуют работы по строительству 3-й высоковольтной линии электропередач Армения-Иран. Еще две подобные линии будут построены между Арменией и Грузией, «в результате чего наша страна укрепит свои позиции в качестве страны, экспортирующей электроэнергию».
Глава правительства добавил, что торгово-экономические отношения с Ираном приобретают большую активность, а в будущем будут осуществляться и другие программы.