Իրան-Հայաստան երկաթգիծը լուրջ ներդրող է փնտրում, ասել է դեսպանը
Առաջիկա ամսվա ընթացքում Հայաստան կայցելի իրանի փոխնախագահը` ի պատասխան ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Իրան կատարած այցի:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Մուհամադ Ռաիսին:
Նա նշել է, որ այցի շրջանակում կքննարկվեն երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրակայանի հետ կապված հարցեր՝ հավելելով, որ նման մակարդակի այցն իր ազդեցությունը կունենա նոր համագործակցության մեկնարկի վրա:
Դեսպանն անդրադարձել է նաեւ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման ազդեցությանը ՀՀ տնտեսության վրա:
«Իրանի քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը հարեւան երկրների հետ համագործակցությունն է: Հայաստանի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունենք, որոնք էլ ավելի կզարգացնեն: Կարծում եմ՝ համագործակցության բնագավառները Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ բազմաթիվ են.  մինչ օրս մի շարք նախագծեր են ստորագրվել, սակայն կյանքի չեն կոչվել»,- ասել է Մուհամադ Ռաիսին՝ հավելելով, որ մի շարք ծրագրերի իրագործումը դրական կազդի Հայաստանի տնտեսության վրա:
Անդրադառնալով նախագծերի ուղղություններին՝ դեսպանը նշել է, Հայաստանը միջանցք կլինի Պարսից ծոցը Սեւ ծովին կապելու հարցում՝ միաժամանակ նկատելով, որ այդ միջանցքի կառուցումը կարող է երկար տեւել:
«Խոսքը Իրան-Հայաստան երկաթգծի մասին է, որը լուրջ ներդրող է ակնկալում: Իրանի տրանսպորտի նախարարությունը մի քանի անգամ նիստեր է կազմակերպվել, մի շարք բանակցություններ են եղել, սակայն մինչ օրս լուրջ ներդնող չի եղել»,-ասել է Մուհամադ Ռաիսին:
ԵՏՄ Իրան հարաբերություններին անդրադառնալով՝ դեսպանը նշել է, որ ԵՏՄ-ն բավական մեծ շուկա է Իրանի համար: Դեսպանը խոսել է նաեւ տարածաշրջանի խաղաղության եւ անհարմարությունների ամսին՝ նշելով, որ Իրանի դիրքորոշումն այս առումով մեկն է՝ հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով:

Железная дорога Иран - Армения ищет серьезного инвестора
В течение месяца Армению посетит вице-президент Ирана в качестве ответного визита в Иран премьер-министра Армении Овика Абрамяна.
Об этом сегодня на встрече с журналистами сказал посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси.
Он отметил, что в рамках визита будут обсуждаться вопросы, связанные с третьей высоковольтной электростанцией, добавив, что визит такого уровня окажет воздействие на старт нового партнерства.
Посол коснулся также темы воздействия отмены санкций в отношении Ирана на экономику Армении.
«Одним из приоритетов политики Ирана является сотрудничество с соседними странами. У нас очень хорошие отношения с Арменией, которые будут развиваться. Думаю, есть много сфер сотрудничества между Ираном и Арменией: было подписано много проектов, однако они до сих пор не реализованы»,- сказал Мухаммад Раиси, добавив, что реализация ряда программ окажет положительное влияние на экономику Армении.
Комментируя направления проектов, посол отметил, что Армения может быть хорошим коридором, связующим Персидский залив и Черное море, заметив, что строительство может занять длительное время.
«Речь о железной дороге Иран-Армения, строительство которой требует серьезных инвестиций. Министерство транспорта Ирана организовало несколько заседаний и переговоров, однако пока серьезного инвестора нет»,- сказал Мохаммад Реиси.
Комментируя отношения ЕЭС-Иран, посол отметил, что ЕЭС является довольно большим рынком для Ирана. Он коснулся также темы мира в регионе, отметив, что позиция Ирана в данном вопросе одна: конфликты должны быть решены исключительно мирным путем.