Առէկսիմբանկի կանոնադրական կապիտալը կհամալրվի $10 մլն-ով
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը կհամալրվի 4 703 150 400 դրամով կամ $10 մլն-ով:
Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ս.թ. հունիսի 30-ին կայացած «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի արտահերթ նիստում:
Կանոնադրական կապիտալը կհամալրվի բանկի միակ բաժնետեր` ռուսաստանյան Գազպրոմբանկի կողմից՝ թվով 90 400 հասարակ (սովորական) լրացուցիչ բաժնետոմսեր թողարկելու միջոցով:
Արդյունքում, բանկի փաստացի ձեւավորված կանոնադրական կապիտալը կկազմի 30 590 871 792 դրամ կամ շուրջ $65 մլն (ըստ 03.07.15թ. հրապարակված ՀՀ ԿԲ փոխարժեքի): «Տվյալ ցուցանիշի առումով բանկը հնարավորություն կունենա զբաղեցնել առաջատար դիրքերից մեկը  ՀՀ բանկային համակարգում»,- նշել են բանկում:
«Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսական զարգացման հեռանկարները միեւնույն տնտեսական եւ մաքսային հարթակում թույլ են տալիս բարձրացնել հանրապետության բանկային համակարգում ներդրումների հնարավորությունը ինչպես ռուսաստանյան խոշոր ներդրողների, այնպես էլ Գազպրոմբանկի կողմից: Չնայած գործող ճգնաժամին` բաժնետերր բանկի առջեւ դնում է լուրջ խնդիրներ, հաճախորդների համար նորանոր հետաքրքիր նախագծերի եւ առաջարկների ներդրման ուղղությամբ: Համոզված ենք, որ Գազպրոմբանկի աջակցությամբ Առէկսիմբանկը կարող է դառնալ առաջատարը Հայաստանի տնտեսության կարեւոր ռազմավարական նշանակության ոլորտների ֆինանսավորման գծով: Առէկսիմբանկն իրեն զգում է կայուն դիրքերում, բանկի առաջընթացը շարունակվում է», - ասված է բանկի տարածած հաղորդագրությունում:
Բանկում նաեւ հիշեցրել են, որ «Գազպրոմբանկ» ԲԸ-ն ընդգկրված է Ռուսաստանի երեք խոշորագույն բանկերի շարքում եւ հանդիսանում է հայաստանյան Առէկսիմբանկի միակ բաժնետերը:

Уставной капитал Арэксимбанка пополнится на $10 млн
Уставной капитал ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» увеличится на 4 703 150 400 армянских драмов или на $10 млн.
Такое решение принято 30 июня 2015 года на внеочередном заседании Общего собрания акционеров ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка».
Капитал будет увеличен за счет единственного акционера – российского «Газпромбанка» путем дополнительной эмиссии ценных бумаг в количестве 90 400 простых (обыкновенных) акций.
Таким образом, фактический сформированный Уставный капитал банка составит 30 590 871 792 армянских драмов или  порядка $65 млн (по курсу ЦБ на 03.07.15). «Это позволит банку стать лидером  в банковском секторе Армении по этому показателю», - отметили в банке.
«Перспективы развития экономического сотрудничества между Россией и Арменией в одном экономическом и таможенном пространстве определяют высокую инвестиционную привлекательность вложений в банковский сектор республики со стороны крупных российских инвесторов, в том числе, и со стороны Газпромбанка. Несмотря на кризис, акционер ставит перед банком серьезные задачи по внедрению новых интересных проектов и предложений для клиентов. В банке уверены, что при поддержке ГПБ Арэксимбанк сможет стать лидером в сфере финансирования стратегически важных отраслей экономики Армении. Арэксимбанк-группа Газпромбанка чувствует себя стабильно, развитие банка продолжается», - говорится в сообщении банка.
Банк также напоминает, что АО «Газпромбанк» входит в тройку крупнейших банков России и  является единственным акционером армянского Арэксимбанка.