Թբիլիսին ողջունել է վրացական գինու բրենդների գրանցումը Հայաստանում
Հայաստանի մտավոր սեփականության գործակալությունը գրանցման վկայականներ է հատկացրել վրացական գինիների 6 անվանումներին:
ՀՀ տարածքում գրանցված են «Ցինանդալի», «Ախաշենի», «Կինձմարաուլի», «Խվանչկարա», «Մանավի» ու «Մուկուզանի» բրենդերը: Հայաստանի տարածքում դրանց հետ կապված հատուկ իրավունքները տրամադրվել են Վրաստանի գինու ազգային գործակալությանը:
«Հայկական կողմի որոշումը կարելի է միայն ողջունել: Դա թույլ կտա պաշտպանել վրացական գինիները կեղծարարությունից ու բրենդերի անօրինական օգտագործումից», - Մեդիամաքսին ասել է գործակալության ներկայացուցիչ Ցիցիա Մամուլաշվիլին:
Նրա խոսքով, նման որոշումը կարեւոր ու սկզբունքային է՝ անկախ Հայաստան ներկրվող վրացական գինիների փոքր ծավալներից:

В Тбилиси приветствуют регистрацию грузинских винных брендов в Армении
Агентство интеллектуальной собственности Армении выдало регистрационные удостоверения на 6 марок грузинских вин.
На территории Армении запатентованы бренды «Цинандали», «Ахашени», «Киндзмараули», «Хванчкара», «Манави» и «Мукузани». Специальные права на них на территории Армении получило Национальное агентство вина Грузии.
«Решение армянской стороны можно только приветствовать, оно позволит защитить грузинские вина от фальсификации и незаконного использования торговых марок», - сказала Медиамакс представитель Агентства Цициа Мамулашвили.
По ее словам, это решение важно и принципиально вне зависимости от незначительного объема поставок грузинского вина в Армению.
В прошлом году Грузия продала за рубеж свыше 60 миллионов бутылок вина, из них в Армению - около 7 тысяч.