«Որոտանի համալիր»-ի վաճառքի գործարքը մոտ օրերս կավարտվի
Առաջիկա օրերին ՀՀ կառավարությունը եւ ամերիկյան «Քոնտուր Գլոբալ Հիդրո Կասկադ» ընկերությունը (Contour Global Hydro Cascade) կստորագրեն «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր»-ի առուվաճառքի համաձայնագիրը:
Այս մասին Մեդիամաքսին հայտնել է «Քոնտուր Գլոբալ Հիդրո Կասկադ» ընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ Արա Հովսեփյանը, որը սակայն ձեռնպահ է մնացել հստակեցնել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետը:
2014թ. հունվարին ՀՀ կառավարության, «Որոտան hիդրոէլեկտրակայանների hամալիր»-ի, «Քոնտուր Գլոբալ Հիդրո Կասկադ» եւ «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ hոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջեւ համալիրի առուվաճառքի պայմանագրի կնքումից հետո գույքի վերջնական հանձնում տեղի չի ունեցել, եւ գործարքը չի ավարտվել: Կողմերը սկսել էին բանակցությունները՝ քննարկելով պայմանագրի որոշակի դրույթներ:
«Քոնտուր Գլոբալ Հիդրո Կասկադ»-ը Նյու Յորքում տեղակայված ընկերություն է, որն ունի շուրջ 3500 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ 33 էներգետիկ կայան աշխարհի 17 երկրում՝ Աֆրիկայում, Հարավային եւ Հյուսիսային Ամերիկայում, Եվրոպայում։ Արեւելյան Եվրոպայում՝ Բուլղարիայում, Ուկրաինայում, Ռումինիայում եւ Լեհաստանում, ընկերությունն ունի շուրջ 1100 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ կայաններ։ «Որոտանի համալիր»-ը կդառնա ամերիկյան ընկերության` Եվրոպայի տարածաշրջանում իրականացրած ամենախոշոր գործարքներից մեկը՝ $180 մլն ընդհանուր արժողությամբ։
Առաջիկա 6 տարիների ընթացքում ընկերությունը ստանձնել է պարտավորություն՝ ներդնելու շուրջ $70 մլն հայաստանյան համալիրի արդիականացման եւ վերանորոգման գործում:
«Որոտանի համալիր»-ին բաժին է ընկնում Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 15%-ը:
Հիշեցնենք, որ «Քոնտուր Գլոբալ Հիդրո Կասկադ» ընկերության փոխնախագահ Գարի Լիվսլին 2014թ. փետրվարին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում պատմել էր «Որոտանի համալիր»-ի արդիականացման հետ կապված ծրագրերի մասին:

Сделка по продаже «Воротанского комплекса ГЭС» скоро состоится
В ближайшие дни правительство Армении и американская компания Contour Global Hydro Cascade подпишут договор купли-продажи «Воротанского комплекса гидроэлектростанций».
Об этом Медиамакс сообщил представитель Contour Global Hydro Cascade в Армении Ара Овсепян, который, однако, не указал точный срок подписания договора.
В январе 2014 года между правительством Армении, компаниями «Воротанский комплекс гидроэлектростанций», Contour Global Hydro Cascade и CG Solutions Global Holding был подписан комплексный договор купли-продажи, однако приема-сдачи имущества не произошло, и сделка не была завершена. Стороны начали переговоры вокруг ряда пунктов договора.
Головной офис компании Contour Global Hydro Cascade расположен в Нью-Йорке. Компания владеет 33 энергостанциями общей мощностью 3500 МВт в 17 странах мира в Африке, Северной Америке и Европе. В Восточной Европе станции компании расположены в Болгарии, Украине, Румынии и Польше, их общая мощность составляет порядка 1100 МВт. «Воротанский комплекс ГЭС» станет одной из крупнейших сделок компании на территории Европы: ее общая стоимость - $180 млн.
Компания обязалась в течение ближайших 6 лет вложить порядка $70 млн в ремонт и модернизацию армянского комплекса.
На долю «Воротанского комплекса ГЭС» приходится порядка 15% электроэнергии, производимой в Армении.
Напомним, что вице-президент компании Contour Global Hydro Cascade Гарри Ливсли в феврале 2014 года рассказал в эксклюзивном интервью Медиамакс о планах по модернизации «Воротанского комплекса».