Դեղերի գները պետական կարգավորում կստանան
Համապատասխան կարգավորումն ընդգրկված է «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու նախագծում, որը, ՀՀ կառավարության այսօրվա որոշմամբ, կներկացվի օրենսդիր մարմնին:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանն ասել է, որ օրենսդրական համապատասխան փոփոխությունները բխում են միջազգային պատշաճ դեղագործական գործունեություն իրականացնելու պահանջից:
«1998թ. ընդունված օրենքը եւ դրանից բխող այլ իրավական ակտերն ու որոշումները չեն համապատասխանում ներկայիս միջազգային ստանդարտներին, հետեւաբար, որոշվել է ամբողջությամբ նոր օրենք հիմնել, որի բեկումնային կետը կլինի դեղերի գների պետական կարգավորումը»,- ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ օրենքի միանգամայն նոր խմբագրմամբ կլուծվեն դեղերի գրանցման եւ վերագրանցման հետ կապված խնդիրները: Նոր օրենքով նախատեսվում են նաեւ հստակեցումներ դեղերի հետկանչի վերաբերյալ, որի համաձայն՝ համապատասխան ժամկետում եւ պայմաններով դեղերի հետկանչը չիրականացնելու դեպքում նախատեսվում է տույժ՝ նվազագույն աշխատավարձի 500-600-ապատիկի չափով:
Անդրադառնալով հարցին, թե հանրապետությունում մի շարք դեղերի բացակայություն է նկատվում, նախարարը նշել է, որ առանձին հիվանդների կամ կոնկրետ դեղերի պահանջի դեպքում նախարարությանը կարող է հայտ ներկայացվել, որով էլ քայլեր կձեռնարկվեն դրանց հասանելիությունն ապահովելու համար:

Цены на лекарства будут регулироваться государством
Согласно новому закону «О лекарствах», цены на медикаменты в Армении будут регулироваться государством.
Соответствующая регулировка содержится в законопроекте «О внесении изменений и дополнений в закон «О лекарствах», который, согласно сегодняшнему решению правительства Армении, будет внесен на рассмотрение Национального Собрания.
«Принятый в 1998 году закон и вытекающие из него другие правовые акты и решения не соответствуют современным международным стандартам, следовательно, принято решение утвердить совершенно новый закон, центральным положением которого станет государственное регулирование цен на лекарства», - сказал министр здравоохранения Армении Армен Мурадян.
Он отметил, что благодаря новой редакции закона будут полностью решены проблемы с регистрацией и перерегистрацией лекарств. Новый закон содержит также регламентации по отзыву лекарств, а за неосуществление отзыва в соответствующие сроки и условия предусматривается штраф, равный 500-600-кратному размеру минимальной заработной платы.
Говоря о том, что в стране отсутствует ряд лекарств, министр отметил, что при наличии отдельных больных или при спросе на определенные лекарства, министерство может подавать заявки, которые позволят обеспечивать их доступность.