Վրաստանի բանկերը կերկարացնեն վարկերի մարման ժամկետները
Ազգային արժույթի արժեզրկման ֆոնին վրացական բանկերը վարկերի մարման արտոնյալ պայմաններ են հայտարարել այն հաճախորդների համար, որոնց վարկերը դոլարով են արտահայտված, իսկ եկամուտները՝ լարիով:
Ինչպես հաղորդում է Bizzone.info-ն, «ТВС բանկ»-ի գլխավոր տնօրեն Վախթանգ Բուցխրիկիձեն հայտարարել է, որ անհատական վերլուծության հիման վրա յուրաքանչյուր առանձին դեպքի համար մշակվելու է վարկերի մարման նոր ժամանակացույց:
«Ազգային բանկի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում մենք եկանք ընդհանուր հայտարարի, որ ամեն նման դեպք առանձին պետք է ուսումնասիրվի, եւ որոշումները պետք է ընդունվեն՝ պայմանավորված կոնկրետ իրավիճակով»,- հայտարարել է Վախթանգ Բուցխրիկիձեն: Միաժամանակ՝ վարկերի տոկոսադրույքների նվազեցման հարցը դեռ չի քննարկվում:
Փոխառուներին վարկերի մարման նոր ժամանակացույցներ առաջարկելու մտադրության մասին հայտարարել է նաեւ «Վրաստանի բանկը»:
Վրաստանի Բանկերի ասոցիացիայի ղեկավար Զուրաբ Գվասալիայի խոսքով՝ լարիի արժեզրկման հետեւանքով տուժել է փոխառուների 20%-ը, որոնց վարկերը թանկացել են 30%-ով:
«Հնարավոր է, բանկերն անհատական խորհրդատվություններ անցկացնեն յուրաքանչյուր նման հաճախորդի հետ: Ընդ որում, բանկը կապ չի հաստատելու նման հաճախորդների հետ. եթե նրանք ցանկանան թեթեւացնել իրենց վճարումների ժամանակացույցը, ապա իրենք պետք է դիմեն բանկին՝ համապատասխան խնդրանքով»,- հավելել է ասոցիացիայի ղեկավարը:

Банки Грузии продлят клиентам сроки выплаты кредитов
На фоне девальвации курса национальной валюты грузинские банки объявляют о введении льготных условий оплаты кредитов в отношении тех клиентов, у которых кредиты в долларах, а доходы в лари.
В частности, как передает Bizzone.info, генеральный директор  «ТВС-банка» Вахтанг Буцхрикидзе заявил, что на основе индивидуального анализа, в каждом отдельном случае будет разработан новый график погашения кредитов.
«В ходе встречи с президентом Национального банка, мы пришли к общему мнению по поводу того, что каждый такой случай будет изучаться индивидуально, и решения будут приниматься в зависимости от конкретной ситуации», - заявил банкир. При этом речь не идет о снижении процентных ставок на кредиты.
О намерении предложить новый график оплаты кредитов для заемщиков заявил также «Банк Грузии».
По словам главы Ассоциации банков Грузии Зураба Гвасалия, в результате девальвации лари страдают около 20% заемщиков, кредиты которых подорожали на 30%.
«Возможно, что банки проведут индивидуальные консультации с каждым из таких клиентов. При этом банк не будет сам искать контакта с такими клиентами: если они хотят облегчить себе график выплат, то должны сами обратиться к банкам с соответствующей просьбой», - добавил глава Ассоциации.