Forbes-ի վարկանիշում Հայաստանը զբաղեցրել է 56-րդ տեղը
Forbes-ի` Բիզնեսի վարման համար լավագույն երկրների ամենամյա վարկանիշում Հայաստանը զբաղեցրել է 56-րդ տեղը՝ 146 երկրների շարքում:
Ցուցակի առաջատարներն են Դանիան, Հոնկոնգը, Նոր Զելանդիան:
Առաջին տասնյակում են նաեւ Իռլանդիան, Շվեդիան, Կանադան, Նորվեգիան, Սինգապուրը, Շվեյցարիան եւ Ֆինլանդիան: ԱՄՆ-ն հայտնվել է 18-րդ հորիզոնականում:
Հետխորհրդային հանրապետություններից ամենալավ ցուցանիշները Մերձբալթյան երկրներն են արձանագրել. Էստոնիան 22-րդն է, Լիտվան՝ 24-րդը, Լատվիան՝ 36-րդը:
Այնուհետեւ ցանկում ներկայացված են Վրաստանը (47), Հայաստանը (56), Ադրբեջանը (60), Ղազախստանը (65), Մոլդովան (75), Ուկրաինան (88), Ռուսաստանը (91), Ղրղըզստանը (101), Տաջիկստանը (129):
Թուրքիան Forbes-ի ցանկում զբաղեցրել է 50-րդ տեղը, Իրանը՝ 132-րդ:
Վարկանիշը կազմելիս հաշվի են առնվել հետեւյալ չափանիշները. սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը, ինովացիաները, հարկային բեռը, տեխնոլոգիաները, կոռուպցիան, քաղաքացիների անձնական ազատությունների մակարդակը, տնտեսությունում պետության միջամտության աստիճանը, ներդրումների պաշտպանությունը եւ արժեթղթերի շուկայի վիճակը:
Վարկանիշի կազմման համար հիմք են ծառայել Համաշխարհային բանկի, Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի, Freedom House, Heritage Foundation, Property Rights Alliance, Transparency International կազմակերպությունների հետազոտությունները:

Армения заняла 56-е место в рейтинге Forbes
В ежегодном рейтинге Forbes лучших стран для ведения бизнеса Армения заняла 56-е место среди 146 стран.
Лидерами списка стали Дания, Гонконг и Новая Зеландия.
В первую десятку вошли также Ирландия, Швеция, Канада, Норвегия, Сингапур, Швейцария и Финляндия. США - на 18-м месте.
Лучшие позиции среди стран постсоветского пространства заняли балтийские государства: Эстония – 22-я, Литва – 24-я, Латвия – 36-я. Затем следуют Грузия (47), Армения (56), Азербайджан (60), Казахстан (65), Молдова (75), Украина (88), Россия (91), Кыргызстан (101) и Таджикистан (129).
Турция в списке Forbes заняла 50-е место, Иран – 132-е.
При составлении рейтинга учитывалсь следующие критерии: защита прав собственности, инновации, налогообложение, технологии, коррупция, уровень личных свобод граждан, степень вмешательства государства в экономику, защищенность инвестиций и состояние рынка ценных бумаг.