“TelCell-ը կգործարկի լայնածավալ նախագծեր բանկերի հետ”
- Պարզաբանեք, խնդրեմ, երկու ընկերությունների` TelCell-ի եւ Մեգա Պանտերա-ի (MegaPay ապրանքանիշ) միավորման գործարքը: Ե՞րբ է փակվել գործարքը եւ որքա՞ն ժամանակ էր այն նախապատրաստվում:
- «TelCell» ՓԲԸ-ն եւ «Մեգապանտերա» ՍՊԸ-ն իրենց գործունեությունը սկսել են 2007-ին: 2008-ին եւ 2009-ին երկու ընկերությունների ջանքերն ուղղված էին ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով վճարումների կատարման գաղափարը ճանաչելի դարձնելուն, ինչպես նաեւ տերմինալների միջոցով վճարվող ծառայությունների քանակի ավելացմանը:
2010-ի արդյունքները ցույց տվեցին, որ շրջանառության աճի հետ մեկտեղ սկսեցին աճել նաեւ ծախսերը, ինչը հանգեցրեց երկու ընկերությունների բիզնեսի եկամտաբերության անկման: 2011-ի սկզբին միտումները դարձան ավելի վճռական եւ առաջին պլան մղվեցին տերմինալների սպասարկման եւ վճարումների վերամշակման հետ կապված ծախսերի կրճատման հարցերը: Նույն 2011 թ-ին երկու ընկերությունների ղեկավարություններն որոշեցին ողջ տերմինալային պարկը տեղափոխել կենտրոնացված կառավարման համակարգ ունեցող մեկ ծրագրային հարթակ: Ինչ վերաբերում է գործարքին, այն դեռեւս փակված չէ: Եթե գործարքի ավարտից հետո հետաքրքիր կհամարեք վերադառնալ տվյալ թեմային, ես մեծ հաճույքով կպատասխանեմ ձեր հարցերին:
- Ի՞նչ խնդիրներ է լուծում TelCell-ը` ձեռք բերելով MegaPay-ը:
- Անկեղծ լինելու համար ասեմ, որ առաջնահերթ խնդիր էր ներդրումների պահպանումը: Երկու ընկերությունների սկզբնական ներդրումների փոխհատուցելիության նախնական ժամկետները գործնականում շեղվել էին կրիտիկական մակարդակից, ինչը վտանգի տակ  էր դնում ամբողջ բիզնեսը: Շուկան հնարավորություն չտվեց երկու խոշոր ընկերություններին հարմարավետ համագոյակցել` միաժամանակ մնալով իրենց ներդրողների համար ծրագրավորված փոխհատուցելիության սահմաններում:
- Քանի՞ տերմինալ ունի համատեղ ընկերությունը:
- Ավելի քան 800: 2012-ի վերջին նախատեսվում է այս թիվը հասցնել 1200-ի:
- Ինչպե՞ս է ընթանալու ինտեգրման գործընթացը եւ որքա՞ն է այն տեւելու: Կարելի է ենթադրել, որ TelCell-ը եւ MegaPay-ն ունեն տարբեր IT-հարթակներ, բիլինգ եւ այլն. երկու համակարգերից ո՞րն է ընդունվելու որպես հիմնական:
- Հիմնական հարթակ կլինեն Telcell-ի կողմից կիրառվող տեխնոլոգիական լուծումները: Գործընթացը կարող է տեւել մի քանի ամիս:
- Ինչպե՞ս կանդրադառնա այս գործարքը սովորական վճարողների վրա. նրանք օգտվելու են ծառայությունների միասնակա՞ն սակագներից: Չէ՞ որ նախկինում MegaPay-ի տերմինալները սպասարկում էին առանց միջնորդավճարի, իսկ TelCell-ի տերմինալները` միջնորդավճարով:
- Նախ սկսենք Telcell-ից: Tecell ցանցում հասանելի ծառայությունների բացարձակ մեծամասնությունն առանց միջնորդավճարի է (կոմունալ վճարումներ, ինտերնետ-պրովայդերներ, բուքմեյքերներ, առցանց նախագծեր, առեւտրային ընկերություններ եւ այլն): Որոշ ծառայություներ ունեն տարբերակված արտաքին միջնորդավճար, երբ միջնորդավճարի չափը կախված է վճարվող գումարից:
MegaPay-ում այլ կերպ էր, միջնորդավճար բոլորովին չէր գանձվում: Բայց տերմինալային բիզնեսը չի կարող գոյություն ունենալ առանց վճարողներից գանձվող միջնորդավճարների, քանի որ կապի օպերատորները, որոնց բաժին է ընկնում վճարումների ընդունման գործարքների առյուծի բաժինը, պատրաստ չեն կրել լրացուցիչ ծախսեր եւ ավելացնել տերմինալային ցանցերի կոմիսիոն վճարները: Այդ պատճառով էլ միկրովճարումների ժամանակ կատարվող արտաքին միջնորդավճարները տվյալ գործարքների հասութաբերությունը ապահովող միակ գործիքն են:
- Ինչու՞, Ձեր կարծիքով, Հայաստանի առեւտրային բանկերը չմասնակցեցին վճարային տերմինալների շուկայի ձեւավորմանը եւ արդյո՞ք այսօր նրանց չի հետաքրքրում  շուկայի այս հատվածը: Մասնավորապես, որեւէ բանկից միաձուլվելու առաջարկ չե՞ք ստացել:
- Իմ կարծիքով, բանկերը չեն մասնակցել այս գործընթացին, քանի որ 2007-ին լուծում էին այլ կարգի խնդիրներ: Հետո հայտնվեցինք մենք եւ շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեւավորեցինք այս շուկան: 2008-ի վերջին շուկայում արդեն գործում էին վճարային 6 համակարգեր, իսկ աշխարհում սկսվեց համաշխարհային ճգնաժամի առաջին ալիքը: Կարծում եմ, այդ ժամանակ բանկային համակարգը բախվում էր այլ մարտահրավերների: Մենք ստիպված էինք ակտիվություն ծավալել այս ոլորտում, չնայած արդեն համագործակցության ակտիվ բանակցություններ էին ընթանում մի շարք հայաստանյան բանկերի հետ: Միեւնույն ժամանակ, վճարային համակարգի շուկան կայացել էր, խաղացողների մի մասը լքել էր դաշտը, մյուս մասը փորձ էր կուտակել եւ ամրապնդել իր դիրքերը:
2011-ին մենք ակտիվացրեցինք հարաբերությունները բանկերի հետ: Այսօր բավականին մեծ է բանկերի հետաքրքրությունը տերմինալային շուկայի նկատմամբ, եւ մենք բանակցություններ ենք վարում մի շարք բանկերի հետ լայնածավալ նախագծերի շուրջ, որոնք շոշափում են համագործակցության տարբեր ուղղություններ:
- Եթե հնարավոր է, կարո՞ղ եք բացել չակերտները եւ նշել, թե ի՞նչ նախագծերի մասին է խոսքը:
- Նախ եւ առաջ, մեր հիմնական ոլորտները. ավելի քան 10 բանկեր համագործակցում են մեզ հետ իրենց մասնաճյուղերում վճարումներ ընդունելու հարցով:
Երկրորդը` շատ բանկեր իրենց վճարահաշվարկային միավորի բեռը օպտիմալացնելու նպատակով մեր դաշտում գործարկում են վարկերի մարման եւ քարտային հաշիվների համալրման ծառայություններ: Առաջիկայում 3 առեւտրային բանկեր կհայտարարեն այդպիսի ծառայությունների գործարկման մասին: Նախորդ տարի տվյալ ոլորտում մենք սկսեցինք համագործակցել ՎՏԲ-Հայաստան բանկի հետ, Նորվիկ ՈՒՎԿ-ի հետ համագործակցում ենք 2008-ից:
Երրորդը` մի քանի հայաստանյան բանկեր լրջորեն մտածում են ինքնասպասարկման սեփական գոտիների կազմակերպման մասին` Telcell-ի պրոցեսինգային կենտրոնի հիման վրա: Տվյալ գոտիները կարող են սպասարկել հաճախորդների մեծ մասը 24/7 ռեժիմում՝ միաժամանակ չծանրաբեռնելով բաժանմունքների աշխատակազմը: Այսօր մեր որոշումները եւ հնարավորությունները մեր գործընկերներին հնարավորություն են տալիս աննախադեպ կարճ ժամանակահատվածում գործարկել մեծ թվով այդպիսի գոտիներ:
- 2004-ին ընդունվեց կազմակերպությունների վճարահաշվարկային գործունեությունը կարգավորող օրենքը, իսկ վճարային տերմինալների բիզնեսը սկսեց զարգանալ 2007-ին: Ի՞նչ եք կարծում, օրենսդրությունը մի փոքր հնացած չէ:
- Ցանկացած օրենք հնանալու հատկություն ունի, սակայն մեր բիզնեսի կարգավորման առումով անհրաժեշտություն չկա խոսել հայաստանյան օրենսդրության ընդհանուր անհամապատասխանության մասին: Այն մշտապես նորացվում է եւ կատարելագործվում: «ԹելՍել» ՓԲԸ-ն մյուս ընկերությունների հետ համատեղ համագործակցում  է կարգավորող մարմինների հետ` օգտագործելով “ՀՀ վճարային համակարգերի միավորման” հարթակը: Հուսով ենք, որ ՀՀ ԿԲ-ի նոր  կանոնակարգերը կնպաստեն վճարային համակարգերի եւ տերմինալային բիզնեսի շուկայի զարգացմանը:
- Վերջերս ձեր ընկերությունը հայտարարեց վճարումների ընդունման ստացիոնար կետի առեւտրային շահագործման մեկնարկի մասին: Ավելի մանրամասն կպատմե՞ք այս ուղղության մասին:
- Իսկապես, մինչեւ վերջերս մենք մասնագիտացած էինք միայն ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով վճարումների ընդունման ուղղությամբ: Նախորդ տարվա նոյեմբերին մենք գործարկեցինք վճարումների ընդունման ստացիոնար կետերի կազմակերպման պիլոտային նախագիծ: Գործարկելով այն` մենք նպատակ դրեցինք մշակել տվյալ ուղղությունը եւ հասնել գործնական արդյունքի: Այսօր տվյալ կետի միջոցով կարելի է վճարումներ կատարել մեր տերմինալներում ներկայացված բոլոր օպերատորների եւ ծառայությունների պրովայդերների օգտին: Շուտով մենք նախատեսում ենք օգտվողներին ներկայացնել մի քանի բացառիկ ծառայություններ, որոնք, մեր մարքեթինգային ծառայության տվյալներով, բավականին պահանջված են, սակայն շուկայի խաղացողներից ոչ մեկը չի ներկայացնում դրանք: Կփորձենք ավարտել մինչեւ ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակը:
- TelCell տերմինալների էկրանին բավական շատ գովազդ կա: Հասույթի ո՞ր տոկոսն է ապահովում այս հատվածը, եւ տերմինալների քանակի ավելացումից հետո կարելի՞ է սպասել հասույթի աճ:
- Մենք միշտ օգտվել ենք տերմինալներում գովազդից, եւ դրանց ծավալը միշտ տատանվել է: Գովազդից ստացվող եկամուտները հնարավորություն են տալիս մասամբ օպտիմալացնել տերմինալային պարկի սպասարկման ծախսերը: Բնական է, որ գովազդատուների համար համատեղ ցանցն ավելի արդյունավետ եւ բովանդակալից գործիք կդառնա իրենց ծառայություններն ու ապրանքները ներկայացնելու համար: Արդեն այսօր մեր ցանցի միջոցով ամեն օր իրականացվում է ավելի քան 50 հազար վճարում, եւ դա լուրջ ցուցանիշ է:

«TelCell запустит масштабные проекты с банками»
Интервью исполнительного директора ЗАО «ТелСелл» Арама Азатяна агентству Медиамакс и порталу Banks.am.
- Внесите, пожалуйста, разъяснение в сделку по консолидации двух компаний: вашей и компании Мега Пантера (торговая марка MegaPay). Когда была закрыта сделка и как давно она готовилась?
- ЗАО «ТелСелл» и ООО «Мегапантера» начали свою деятельность в 2007 году. В 2008 и  2009 годах усилия обеих компаний были направлены на популяризацию идеи совершения платежей через терминалы самообслуживания и увеличения числа услуг, за которых можно платить через терминалы.
Итоги 2010 года показали, что с ростом оборотов начали расти и издержки, что привело к снижению доходности бизнеса обеих компаний. В 2011 году тенденции стали критичными и на первый план вышли вопросы сокращения издержек, связанных с  обслуживанием терминалов и процессированием платежей. В том же 2011 году руководство двух компаний приняло решение о переводе всего терминального парка на единую программную платформу с централизованным менеджментом. Что касается самой сделки, то она еще не закрыта. Если после ее завершения вы посчитаете интересным вернуться к даной теме, я с удовольствием отвечу на наши вопросы.
- Какие задачи решает TelCell, приобретая MegaPay?
- Буду откровенным - первоочередной задачей была задача по сохранению инвестиций. Запланированные сроки окупаемости стартовых инвестиций для обеих компаний на практике отклонились до критичного уровня, что ставило под угрозу весь бизнес. Рынок не позволил двум крупным компаниям комфортно сосуществовать, оставаясь при этом в пределах планируемой окупаемости для своих инвесторов.
- Сколько терминалов стало у объединенной компании?
- Более 800. К концу 2012 года планируем довести число до 1200.
- Как будет проходить процесс интеграции и сколько он продлится? Можно предположить, что у TelCell и MegaPay разные IT-платформы, билинг и так далее – какая из двух систем будет взята за основу?
- Основной платформой станут технологические решения, которые использовала Telcell. Процесс может занять до нескольких месяцев.
- Как отразится эта сделка на рядовых плательщиках - будут ли они уже пользоваться едиными тарифами на услуги, ведь раньше терминалы MegaPay обслуживали без комиссии, а терминалы TelCell - с комиссией?
- Давайте начнем с Telcell. Абсолютное большинство услуг, доступных в сети Tecell - это услуги без комиссии (коммунальные платежи, интернет-провайдеры, букмекеры, он-лайн проекты, торговые компании и др.). На некоторые услуги распространяется дифференцированная внешняя комиссия, когда размер комиссии зависит от суммы платежа.
У MegaPay все было выстроено иначе, комиссия не взымалась вообще. Но терминальный бизнес не может существовать без комисии, взымаемой с плательщиков, поскольку операторы связи, на долю которых приходится львиная доля операций по приему платежей, не готовы нести дополнительные расходы и увеличивать вознаграждение терминальным сетям. Поэтому внешняя комиссия при микроплатежах - это единственный инструмент, позволяющий вывести доходность по данным операциям в плюсовую зону.
- Почему, на Ваш взгляд, коммерческие банки Армении не приняли участия в формировании рынка платежных терминалов и не интересуются ли они этим сегментом рынка сегодня?  В частности, не получали ли вы предложение, к примеру, о слиянии с каким-либо из банков?
- На мой взгляд, банки не приняли участия, поскольку в 2007 году они решали задачи другого плана. Потом появились мы и за очень короткий период сформировали этот рынок. К концу 2008 года нa рынке действовало уже 6 платежных систем, а в мире  грянула первая волна финансового кризиса.  Думаю, банкам в тот период было не до платежного рынка, поскольку перед банковской системой стояли другие вызовы. Нам пришлось свернуть активность в этом направлении, хотя уже велись активные переговоры о кооперации с несолькими  армянскими банками. Тем временем, рынок платежных систем устоялся, часть игроков покинули поле, другая набралась опыта и укрепила свои позиции.
2011 год стал годом активизации наших отношений с банками. Сегодня интерес со стороны банков к терминальному рынку достаточно велик, и мы ведем переговоры с рядом банков по очень масштабным проектам, которые затрагивают различные направления сотрудничества.
- Если можно, раскройте скобки – о каких именно проектах идет речь?
- Во первых, наше профильное направление - более 10 банков сотрудничают с нами по линии приема платежей в своих отделениях.
Во-вторых, многие банки с целью оптимизации нагрузки на свои расчетно-кассовые узлы выводят сервисы по погашению кредитов и пополнению карточных счетов на нашу площадку. В самое ближайшее время о запуске подобных сервисов объявят 3 коммерческих банка. С Банком ВТБ Армения мы начали сотрудничество в данной области в прошлом году, с УКО Норвик Кредит сотрудничаем с 2008 года.
В-третьих, несколько армянских банков всерьез задумываются об организации собственных зон самообслуживания на базе процессингового центра Telcell. Данные  зоны способны обслуживать большое количество клиентов в режиме 24/7, при этом никак не нагружая персонал отделений. Сегодня наши решения и возможности позволяют нашим партнерам запускать большое число подобных зон в беспрецендентно сжатые сроки.
- Закон, регулирующий деятельность платежно-расчетных организаций, был принят в 2004 году, а бизнес платежных терминалов начал развиваться  в 2007 году. Не является ли законодательство несколько устаревшим?
- Всякие законы имеют особенность устаревать, однако говорить о каком-то тотальном несоответствии армянского законодательства по части регулирования нашего бизнеса не приходится. Оно постоянно обновляется и совершенствуется.  ЗАО «ТелСелл» вместе с другими компаниями активно сотрудничает с регулятором, используя площадку «Асоциации платежных систем Армении». Надеемся, что новые нормативные акты ЦБ РА будут способствовать развитию рынка платежных систем и терминального бизнеса.
- Недавно ваша компания объявила о запуске в коммерческую эксплуатации стационарной точки приема платежей. Расскажите поробнее об этом направлени.
- Действительно, до недавнего времени мы специализировались только на приеме платежей с использованием терминалов самообслуживания. В ноябре прошлого года мы запустили пилотный проект по организации стационарных точек приема платежей. Запуская его, мы поставили перед собой цель отработать данное направление и выйти на практический результат. Сегодня через данную точку можно совершать платежи в пользу всех тех операторов и провайдеров услуг, которые представлены в наших терминалах, Скоро планируем представить на суд пользователей несколько уникальных услуг, которые, по данным нашей маркетинговой службы, довольно востребованы, но ни один из игроков рынка их не представляет. Постараемся управиться к началу II квартала текущего года.
- На экранах терминалов TelCell немало рекламы. Какую долю выручки обеспечивает этот сегмент и ожидаете ли вы роста выручки после увеличения числа терминалов?
- Реклама на наших терминалах была всегда, в разное время ее объем варьировался.  Доходы от рекламы позволяют частично оптимизировать расходы на обслуживание и содержание терминального парка. Естественно, что для рекламодателей объединенная сеть станет еще более эффективным и значимым инструментом для продвижения своих товаров и услуг. Уже сегодня через нашу сеть ежедневно совершается более 50 тысяч платежей, и это серьзный показатель.