“Չափազանց կարեւոր է մանրամասն տեղեկատվությունը հաճախորդի ռեալ հնարավորությունների մասին”
“Բլեսս” ՈւՎԿ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը եւ Вanks.am պորտալին
- Կարելի է ենթադրել, որ “Բլեսսի” մուտքը շուկա պայմանավորված էր վարկային ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի կայուն աճով: Այնուամենայնիվ, միգուցե կային նաեւ այլ դրդապատճառներ, որոնք թույլ տվեցին ձեզ շուկա մտնել մրցակցային պայքարի ամենաթեժ պահին:
- “Բլեսսը” հիմնելու մասին որոշումն ընդունվեց 2007 թվականի սկզբին, նույն տարվա ապրիլին կազմակերպությունը պաշտոնապես գրանցվեց: Իրոք, այդ ժամանակաշրջանը համընկավ մրցակցային միտումների աճի հետ, որոնք նախեւառաջ պայմանավորված էին նոր մասնակիցների մուտքով: Սակայն մեր կազմակերպության նախաձեռնող խմբի` բանկային հատվածում աշխատանքային մեծ փորձ ունեցող ներկայացուցիչների, վարկային ծառայությունների շուկայի նախնական ուսումնասիրությունը մեզ թույլ տվեց հստակ կողմնորոշվել վերջնական որոշում ընդունելիս:
Ըստ մեր գնահատականի` շուկան դեռեւս բաց է նոր կազմակերպությունների համար` ի նկատի ունենալով տարբեր վարկային ծառայությունների նկատմամբ մեծ պահանջարկը եւ, ինչը պակաս կարեւոր չէ, վարկավորման գործընթացի սպասարկման որակի բարձրացման նկատմամբ օբյեկտիվ պահանջարկը: Այդ իմաստով մենք հիմնական շեշտը դրել ենք վարկավորման մասին որոշումներ ընդունելու գործընթացի օպերատիվության եւ հաճախորդների սպասարկման որակի վրա:
Արդեն աշխատանքի նախնական փուլում մենք համոզվեցինք, որ մեր մոտեցումներն արդարացված են. կարճ ժամանակահատվածում մեր հաճախորդային բազան համալրեցին խոշոր փոխառուներ, ովքեր նախկինում օգտվում էին այս կամ այն բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների ծառայություններից:
- Ի՞նչ ծավալի վարկային ներդրումներ են կատարվել հիմնադրման օրվանից եւ ապրանքատեսակներից որի՞ նկատմամբ է ամենամեծ պահանջարկը: Վարկային ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի աճ նկատվու՞մ է:
- Այսօրվա դրությամբ կազմակերպության վարկային ներդրումները կազմում են շուրջ 1 մլրդ 800 մլն դրամ, որի մոտ 70 տոկոսը կազմում են բիզնես վարկերը, մնացած 30 տոկոսը բաժին է ընկնում սպառողական վարկավորմանը: Այս տարի մենք ակտիվ աշխատանք ենք կատարել նաեւ երաշխիքների տրամադրման մասով: Մասնավորապես, շինարարության եւ ծառայությունների ոլորտներում գործող կազմակերպություններին տրամադրվել է ավելի քան 3 մլրդ դրամի երաշխիք:
Իհարկե, մենք արձանագրում ենք վարկային ապրանքատեսակների նկատմամբ պահանջարկի աճ եւ կարծում ենք, որ վարկավորման շուկան դեռեւս չի հասել այնպիսի մակարդակի, երբ առաջարկը կարող է գերազանցել կամ մոտենալ պահանջարկի մակարդակին: Այդ պայմաններում ավելի սուր է դրվում ռիսկերի կառավարման ու գնահատման հարցը:
Այսօր առկա է պոտենցիալ փոխառուների բավականաչափ լայն լսարան, որոնք, ստվերում գտնվելով, կարող են որոշակի խնդիրներ հարուցել վարկավորման գործընթացում: Մեր պայմաններում փոխառուի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կարող է ունենալ պաշտոնական եւ “ոչ պաշտոնական” կողմեր, ինչպես նաեւ բացառված չէ հնարավորությունը, երբ վարկը ձեւակերպվում է մի փոխառուի անունով եւ օգտագործվում այլ անձի կողմից: Այդ կապակցությամբ հատկապես կարեւոր է փոխառուի մասին հավաստի տեղեկությունների եւ վարկերի օգտագործման նպատակների պարզումը:
- Ներկայացրեք “Բլեսսի” մոտեցումները բիզնես վարկավորման նկատմամբ. կա՞ն արդյոք ոլորտային առաջնահերթություններ, փոխառուների ո՞ր անվանակարգերն եք շեշտադրում: “Զրոյից” բիզնես հիմնելու համար վարկեր տրամադրու՞մ եք:
- “Բլեսսի” հիմնական թիրախային լսարանը փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներն են: Մեր գնահատակաների համաձայն` վարկային միջոցների ներգրավման գործընթացում փոխառուների հենց այդ անվանակարգն է ավելի հաճախ հանդիպում տարբեր խոչընդոտների, որոնց հաղթահարման համար անհրաժեշտ է իրական աջակցություն:
Վարկային հայտերի քննարկման գործընթացում մենք ինչ-որ հատուկ ոլորտային առաջնահերթություններով չենք առաջնորդվում` միաժամանակ ուշադրություն դարձնելով այն հանգամանքին, որ կան ռիսկայնության համեմատաբար բարձր մակարդակ ունեցող ոլորտներ: Ամեն դեպքում, մենք անհատական մոտեցում ենք ցուցաբերում յուրաքանչյուր հավանական փոխառուի նկատմամբ:
Մենք չենք բացառում նոր բիզնես հիմնելու համար վարկային միջոցներ տրամադրելու հնարավորությունը: Սակայն այդ դեպքում մեզ համար չափազանց կարեւոր է կոնկրետ հաճախորդի իրական հնարավորությունների մասին մանրամասն տեղեկատվությունը. նրա սեփական ներդրումները, մարքեթինգային հմտությունները, գործարար կապերը եւ այլն:
- Ի՞նչ նպատակներով կարելի է օգտագործել ձեր տրամադրած սպառողական վարկերը:
- Նախեւառաջ կցանկանայի նշել, որ այսօր Հայաստանում սպառողական վարկավորման մասին ըմբռնումը մի փոքր աղավաղված է: Շատերին թվում է, որ միայն գրավի առկայությունը բավարար է տվյալ վարկային ապրանքը ձեռք բերելու համար, իսկ թե ինչ նպատակով են օգտագործվելու վարկային միջոցները, դա փոխառուի անձնական գործն է: Այդ տրամաբանությանը հետեւելու դեպքում ստացվում է, որ կարելի է սպառողական վարկ ձեւակերպել, իսկ ստացած միջոցներն օգտագործել, օրինակ, ձեռնարկատիրական նպատակներով:
Հենց այդ պատճառով նպատակի պարզումը որոշում ընդունելու ընթացում շատ կարեւոր բաղադրիչ է: Եթե անվիճելի հիմնավորումներ կան, որ ստացված միջոցներն օգտագործվելու են փոխառուի, կամ ընտանիքի անդամների անձնական կարիքների համար, իսկ նրա եկամուտները եւ առաջարկվող գրավը համապատասխանում են սահմանված նշակետին, ապա հաճախորդը կարող է հավակնել տվյալ վարկային ապրանքը ստանալուն:
Ստացված վարկային միջոցները փոխառուն կարող է օգտագործել անձնական գույք ձեռք բերելու նպատակով կամ ուղղել անձնական բնույթի այս կամ այն կարիքի ապահովմանը:
- Ինչպե՞ս է լուծվում վարկային միջոցների լրացման հարցը եւ քննարկվու՞մ է արդյոք լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավման հեռանկարը:
- Այսօր մեր միջոցները լրացվում են “Բլեսս” ՈՒՎԿ-ի հիմնադիրների ներդրումների եւ փողկապակցված իրավաբանական անձանց հաշվին: Միաժամանակ, մենք ծրագրում ենք որոշ քայլեր ձեռնարկել լրացուցիչ միջոցներ ներգրավելու ուղղությամբ այն իրավասությունների շրջանակներում, որոնք ամրագրված են նորմատիվ-իրավական բազայով:
Վերջին օրենսդրական փոփոխությունները, որոնք վարկային կազմակերպություններին թույլ են տալիս ֆիզիկական անձանցից ֆինանսական միջոցներ ներգրավել արժեթղթերի թողարկման եւ տեղաբաշխման միջոցով, լրացուցիչ հնարավորություն են ստեղծում ներքին շուկայից միջոցներ ներգրավելու համար:
- Նախատեսու՞մ եք մասնաճյուղային ցանց հիմնել:
- Դեռ ոչ, սակայն մենք ակտիվորեն աշխատում ենք Հայաստանի ու ԼՂՀ շրջաններում եւ ողջունում ենք այնտեղից ստացված հայտերը: Այսօր մեր վարկային փաթեթի զգալի մասը տեղաբաշխված է մարզերում, եւ կարծում եմ, որ մարզերում մեր ներկայության աճին զուգահեռ մասնաճյուղեր գործարկելու օբյեկտիվ անհրաժեշտություն կառաջանա:
- Վերջերս Վարկային կազմակերպությունների միություն ստեղծելու մասին հայտարարություն արվեց. ինչո՞վ է պայմանավորված այդ կառույցի ստեղծման անհրաժեշտությունը` Հայաստանի բանկերի միության առկայության պայմաններում:
- Բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները լայն իմաստով աշխատում են վարկավորման շուկայում, սակայն կան նաեւ յուրահատուկ հարցեր: Միություն հիմնելու ուղղությամբ նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքում, որոնց մասնակցում էին նաեւ “Բլեսսի” ներկայացուցիչները, քննարկվել է նաեւ Հայաստանի բանկերի միության շրջանակներում համատեղ գործունեության հեռանկարը:
Սակայն արդյունքնում որոշվեց, որ լինելով առանձին կառույց` Վարկային կազմակերպությունների միությունը կարող է ավելի արդյունավետ լուծել յուրահատուկ հարցերը` առաջին հերթին միկրովարկավորման ոլորտում:
Կարծում եմ, որ վարկային կազմակերպությունների անդամակցության ընդլայնմանը եւ գործունեության առաջնահերթության կոնկրետացմանը զուգահեռ` նորաստեղծ միությունն իսկապես կնպաստի մի շարք հարցերի լուծմանը, որոնք գտնվում են վարկային կազմակերպությունների գործունեության դաշտում: Մենք եւս ծրագրում ենք անդամություն ձեւակերպել այդ կազմակեպությունում:
- Դուք դիտարկու՞մ եք վարկային տոկոսադրույքների բարձրացման հնարավորությունը որպես նախազգուշական միջոցառում` երկրի ֆինանսական շուկայի վրա համաշխարհային ճգնաժամի հնարավոր ազդեցության պայմաններում:
- Մենք հետեւում ենք զարգացումներին եւ կարծում ենք, որ դրանք երկրի տնտեսության վրա այնպիսի ազդեցություն չեն գործել, որ ստիպեին մեզ վերանայել վարկավորման պայմանները: Եթե տոկոսադրույքների բարձրացումը կամ վարկավորման ժամկետների կրճատումն ինքնանպատակ դառդա, դա, առաջին հերթին, կանդրադառնա տրվող վարկերի որակին. մենք գործ կունենանք խնդրահարույց, ժամկետանց վարկերի հետ:
Միաժամանակ հարկ է նշել, որ շուկայի մասնանկիցները սկսել են ավելի զուսպ քաղաքականություն վարել, եւ չի բացառվում, որ ոմանք կարող են բարձրացնել վարկային տոկոսադրույքները, սակայն այդ գործընթացը տեղային բնույթ կկրի:

«Чрезвычайно важна подробная информация о реальных возможностях конкретного клиента»
- Можно предположить, что вход «БЛЕСС» на рынок был обусловлен стабильным ростом спроса на кредитные услуги. Тем не менее, может, существовали и другие мотивы, которые позволили вам войти на рынок в самый разгар конкурентной борьбы?
- Решение о создании «БЛЕСС» было принято в начале 2007 года, в апреле того же года организация была официально зарегистрирована. Действительно, этот период совпал с ростом конкурентных тенденций, обусловленных, в первую очередь, приходом новых игроков. Однако предварительное изучение рынка кредитных услуг, которое было проведено представителями инициативной группы нашей организации, имевшими достаточный опыт работы в банковской сфере, позволило нам четко определиться в принятии окончательного решения.
По нашим оценкам, рынок пока еще открыт для вхождения новых организаций в силу большого спроса на различные кредитные продукты и, что не менее важно, за счет объективной потребности в повышении сервиса процесса кредитования. В этом смысле мы делали основной акцент на оперативность процесса принятия решений о кредитовании и качество обслуживания клиентов.
Уже на начальной стадии работы мы убедились в оправданности наших подходов - за короткое время нашу клиентскую базу пополнили крупные заемщики, пользовавшиеся ранее услугами тех или иных банков и кредитных организаций.
- Какой объем кредитных вложений реализован со дня основания и какой из продуктов является наиболее востребованным? Наблюдается ли повышение спроса на кредитные услуги?
- На сегодняшний день кредитные вложения организации составляют порядка 1 млрд 800 млн драмов, из них около 70 % составляют бизнес-кредиты, остальные 30 % приходятся на потребительское кредитование. В этом году мы провели активную работу и по части предоставления гарантий. В частности, организациям, задействованным в сферах строительства и услуг, было предоставлено гарантий в размере более 3 млрд драмов.
Безусловно, мы фиксируем рост спроса на кредитные продукты и считаем, что рынок кредитования пока не достиг такого уровня, когда предложение может превысить, либо приблизиться к уровню спроса. В этих условиях наиболее остро встает вопрос оценки и управления рисками.
Сегодня существует довольно широкая аудитория потенциальных заемщиков, которые, находясь «в тени», могут вносить определенные проблемы в процесс кредитования. В наших условиях информация о заемщике может иметь официальную и «неофициальную» сторону и не исключена возможность, когда кредит оформляется на одного заемщика, а используется со стороны другого лица. В силу этого особо важно выявление достоверной информации о заемщике и целей использования кредитов.
- Представьте подходы «Блесс» по части бизнес-кредитования - есть ли отраслевые приоритеты, на какой категории заемщиков ставятся ваши акценты? Предоставляете ли вы кредиты для основания бизнеса «с нуля»?
- Основная целевая аудитория «БЛЕСС» - это представители малого и среднего бизнеса. По нашим оценкам, в процессе привлечения кредитных средств именно данная категория заемщиков чаще всего встречается с различными препятствиями, для преодоления которых нужна реальная поддержка.
В процессе рассмотрения кредитных заявок мы не придерживаемся каких-то особых отраслевых приоритетов, одновременно принимая во внимание, что есть отрасли со сравнительно большей степенью риска. В любом случае, мы проявляем индивидуальный подход к каждому потенциальному заемщику.
Мы не исключаем возможность предоставления кредитных средств для основания нового бизнеса. Однако в этом случае для нас чрезвычайно важна подробная информация о реальных возможностях конкретного клиента - его собственные вложения, маркетинговые навыки, бизнес-связи и т.д.
- В каких целях можно использовать предоставляемые вами потребительские кредиты?
- Прежде всего хотел бы отметить, что сегодня в Армении присутствует несколько искаженное понимание потребительского кредитования. Многим кажется, что наличие одного лишь залога достаточно, чтобы претендовать на получение этого кредитного продукта, а то, с какой целью будут использованы кредитные средства - это личное дело заемщика. Если следовать этой логике, получится, что можно оформить потребительский кредит, а полученные средства использовать, к примеру, в предпринимательских целях.
Именно поэтому выявление цели использования потребительских кредитов является важным компонентом в ходе принятия решения. Если существуют неоспоримые доводы, что полученные средства будут использованы для обеспечения личных нужд заемщика, либо членов семьи, а его доходы и предлагаемый залог соответствуют установленной планке, то клиент вполне может претендовать на получение данного кредитного продукта.
Полученные кредитные средства заемщик может использовать в целях приобретения личного имущества, либо направить на обеспечение тех или иных нужд личного характера.
- Как решается вопрос пополнения кредитных средств и обсуждается ли перспектива привлечения дополнительных финансовых ресурсов?
- Сегодня наши средства пополняются за счет вложений учредителей УКО «БЛЕСС» и аффилированных юридических лиц. Одновременно мы планируем предпринять определенные шаги для привлечения дополнительных средств в рамках тех полномочий, которые закреплены нормативно-правовой базой.
Последние законодательные изменения, позволяющие кредитным организациям привлекать финансовые средства от физических лиц посредством выпуска и размещения ценных бумаг, создают дополнительную возможность для привлечения средств с внутреннего рынка.
- Планируете ли вы основать филиальную сеть?
- Пока нет, но мы активно работаем в регионах Армении и НКР и приветствуем поступающие оттуда заявки. Сегодня ощутимая часть нашего кредитного портфеля размещена в регионах и думаю, что по мере наращивания нашего присутствия в регионах возникнет объективная необходимость в открытии филиалов.
- Недавно было заявлено о создании Союза кредитных организаций - чем была обусловлена необходимость создания этой структуры в условиях уже действующего Союза банков Армении?
- В широком смысле банки и кредитные организации работают на рынке кредитования, но существуют также специфические вопросы. В ходе подготовительных работ по основанию Союза, в которых приняли участие и представители «БЛЕСС», была осуждена в том числе перспектива совместной деятельности в рамках Союза банков Армении.
Но в итоге было принято решение, что будучи отдельной структурой, Союз кредитных организаций сможет более эффективно решать специфические вопросы, в первую очередь - в сфере микрокредитования.
Думаю, по мере расширения членства кредитных организаций и конкретизации приоритетов деятельности, новосозданный Союз окажет реальное содействие решению ряда вопросов, находящихся в поле деятельности кредитных организаций. Мы также планируем оформить членство в этой организации.
- Рассматриваете ли вы возможность повышения кредитных ставок в качестве превентивной меры в условиях возможного воздействия мирового кризиса на финансовый рынок страны?
- Мы следим за развитиями и считаем, что они не оказали такого воздействия на экономику страны, которое могло бы заставить нас пересмотреть условия кредитования. Если повышение процентных ставок, либо уменьшение сроков кредитования станет самоцелью, это, в первую очередь, скажется на качестве выдаваемых кредитов – мы будем иметь дело с проблемными, просроченными кредитами.
Одновременно следует заметить, что участники рынка начали вести более сдержанную политику и не исключено, что некоторые их них могут поднять кредитные ставки, но этот процесс будет носить локальный характер.