Տիգրան Չիբուխչյան. «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ը ներդրողներին կներկայանա մեգա ծրագրով
«Յելլ էքսթրիմ պարկ» նախագիծն իր գործունեությունը մեկնարկել է 2015թ. Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում՝ զիփլայնով, իսկ այժմ ակտիվ հանգիստ նախընտրողներին առաջարկում է 10-ից ավելի ծառայություններ: 2018թ. նախագիծը շահագործման կհանձնի 2,7 կմ երկարությամբ զիփլայնը:
Այսօր «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ը շարունակում է զարգացման նոր նախագծեր մշակել եւ այժմ ներդրողներին է ներկայացնում մեծածավալ ներդրումային ծրագիր՝ ուղղված պարկի գործունեության ընդլայնմանը, զարգացմանն ու նոր ծառայությունների ավելացմանը:
Այս թեմաների շուրջ Banks.am-ը զրուցել է «Յելլ էքսթրիմ պարկ» նախագծի հեղինակ եւ համահիմնադիր Տիգրան Չիբուխչյանի հետ:
-  «Յելլ էքսթրիմ»-ը տարածաշրջանում առաջին էքսթրիմ պարկն է: Ինչպե՞ս ծագեց Հայաստանում նման նախագիծ իրականացնելու գաղափարը:
-  Նախ նշեմ, որ Հայաստանում արկածային տուրիզմն ուներ զարգացման կարիք, իսկ բնակլիմայական պայմանները, լանդշաֆտը լայն հնարավորություններ էին ընձեռում արկածային զբոսաշրջության գոտի՝ էքսթրիմ պարկ հիմնելու եւ զարգացնելու համար: Էքսթրիմ պարկի ձեւաչափը ինքնին նոր երեւույթ չէ աշխարհում, այն բավականին ակտուալ է եւ մեծ պահանջարկ է վայելում:
«Յելլ էքսթրիմ պարկ» նախագիծը հիմնել ենք 2015թ., աշխարհագրական եւ ռելիեֆային դիրքով ու կառուցվածքով, բնակլիմայական պայմաններով ամենահամապատասխան գոտում՝ Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում՝ որպես քաղաքականություն ընդունելով տեղի էկոհամակարգը չվնասելու սկզբունքը: Մենք ձգտել ենք ստեղծել մի կենտրոն, որտեղ կունենանք մեր ասելիքը, արկածային զբոսաշրջության ծառայության մեր ներդրումն ու նոր մոտեցումը:
Ի սկզբանե, «Յելլ»-ի թիրախային խումբ հանդիսացել են ընտանիքները եւ այն երիտասարդները, որոնք նախընտրում են ակտիվ եւ արկածային զբոսաշրջությունը: Տարբեր տարիքային խմբերի համար նախատեսել ենք յուրօրինակ զվարճություններ, որոնք կապահովեն նրանց հաճելի եւ օգտակար ժամանցը:
«Ապագա Ռեզորթը», որի տարածքում էլ հենց գտնվում է «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ը, ձիով արշավներ սկսել է իրականացնել 2008-ից՝ սկիզբ դնելով Ենոքավանում ակտիվ հանգստի զարգացմանը, իսկ այսօր էքսթրիմի սիրահարները Ենոքավանում կարող են թռիչքներ իրականացնել ինչպես զիփլայնով, այնպես էլ պարապլանով, իրենց ուժերը փորձել ռոփպարկում, մասնակցել արտաճանապարհային երթեւեկության տուրի, խաղալ փեյնթբոլ, առանց պրոֆեսիոնալ լինելու փորձել ժայռ մագլցել եւ այլն: Չնայած, որ պարկը գտնվում է Երեւանից 140 կմ հեռավորության վրա, այս տարի մեզ մոտ գրանցվել է այցելուների 240% աճ:
- Ավելի կմանրամասնե՞ք աճի դինամիկան:
- Պարկի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել 2015թ. օգոստոսին, եւ նույն տարում գրանցվել է 1133 այցելու: 2016թ. հաճախորդները եղել են 5830, իսկ 2017թ. այս ցուցանիշը նախատեսվում է հասցնել 14 000-ի: Ընդհանուր առմամբ, հաճախորդների 35%-ը եղել է արտերկրացի զբոսաշրջիկ՝ հիմնականում Ռուսաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից եւ եվրոպական տարբեր երկրներից:
Աշխատում ենք ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային տուր ընկերությունների եւ արշավային խմբերի հետ: Երկու տարիների ընթացքում համագործակցել ենք նաեւ մի շարք հայաստանյան ընկերությունների հետ, ինչպիսիք են Կոնվերս Բանկը, «Գլոբբինգ»-ը, ակտիվ մասնակցել ենք Սեւան Ստարտափ Սամիթին եւ այլն:
- Ինչպե՞ս է Ենոքավանում տուրիզմի աճն անդրադարձել համայնքի զարգացման վրա:
- Նախկինում Ենոքավանում  արտագաղթի ցուցանիշը բավականին մեծ չափերի էր հասնում, սակայն այսօր ոչ միայն գյուղում վերացել է արտագաղթը, այլեւ  ընդհակառակը՝ գյուղ են ներգաղթում թե՛ Հայաստանի այլ քաղաքներից, թե՛ այլ երկրներից: Մասնավորապես՝ Ֆրանսիայից, Իրանից, Ռուսաստանից, Սիրիայից եւ այլն:
Համեմատելով նախորդ տարիների հետ՝ գյուղում զգալիորեն բարձրացել է կենսամակարդակը. բնակիչներն ապահոված են մշտական զբաղվածությամբ: Ենոքավանի զարգացման հիմնադրամն իր հերթին տեղի բնակիչների համար պարբերաբար կազմակերպում է օտար լեզվի դասընթացներ, սպասարկման ոլորտի թրեյնինգներ:
Տուրիզմի զարգացմանը զուգահեռ՝ պարբերաբար վերանորոգվում են գյուղամիջյան եւ դեպի տուրիստական կենտրոններ տանող ճանապարհները:
-  Գործունեության երկու տարիների ընթացքում ներդրումային ի՞նչ ծրագրեր եք իրականացրել եւ ո՞ր ուղղություններով:
- Ընդգծեմ, որ Ենոքավանում  ներդրումներն ի սկզբանե իրականացվել են  Չիբուխչյանների ընտանիքի կողմից (շուրջ $7 մլն), իսկ «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ի բացումից հետո համայնքում ներդրողների թիվն ավելացել է: Վերջիններս իրենց ավանդն են ունեցել պարկի կայուն զարգացման գործում:
Վերջին երկու տարվա ընթացքում «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ում ներդրվել է մոտ $250 000: Իսկ  ամբողջ եկամուտն օգտագործվել է պարկի զարգացման նպատակով: Մասնավորապես, այս ընթացքում զիփլայնի տարածքում բարելավել ենք առկա արահետները եւ կառուցել նորերը, ավելացրել մատուցվող ծառայությունների քանակը, ստեղծել համապատասխան պայմաններ առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու համար, թարմացրել զիփլայնով թռիչքների եւ ժայռամագլցման գույքը եւ այլն: Հիշեցնեմ, որ այս տարվա մայիսին մեկնարկել ենք մեգանախագիծ՝ ուղղված ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանը:
- Իսկ որքանո՞վ է համայնքը գրավիչ ներդրողների տեսանկյունից:
- Ըստ Ենոքավանի զարգացման ռազմավարության՝ համայնքում զբոսաշրջիկների թիվը 2025թ. պետք է հասնի տարեկան 250 000-ի, որի իրականացման համար անհրաժեշտ է ավելացնել տուրիստական գոտիները, հյուրանոցները եւ զարգացնել ենթակառուցվածքները: Արդյունքում՝ հիմնական նպատակն է Ենոքավանը դարձնել տարածաշրջանում արկածային տուրիզմի կենտրոն:
Համայնքում ընթացիկ ծրագրերի իրականացման համար այժմ պատրաստվում են մի շարք բիզնես ծրագրեր, որոնցում ուղղակիորեն իրենց մասնակցությունն են ունենում հենց գյուղացիները:
Ենոքավանը վերջին շրջանում դարձել է Հայաստանում ամենաարագ զարգացող եւ ամենամեծ տուրիստական հոսք ունեցող համայնքներից մեկը, ինչն էլ հիմնականում ներդրողների կողմից բարձր հետաքրքրվածության առիթ է հանդիսանում:
Այժմ գյուղում ապրում է 620 մարդ` 130-ից ավելի ընտանիք: Մենք վստահ ենք, որ տուրիզմի արագ աճի արդյունքում այդ ընտանիքները շուտով կարող են տարեկան $30 000-ի եկամուտ ունենալ, ինչով միանշանակ կլուծվեն բնակիչների սոցիալական խնդիրները: Տուրիզմի զարգացումն իր հերթին կբերի գյուղատնտեսության, անասնապահության, գյուղմթերքների վերամշակման արտադրության զարգացմանը:
Արդյունքում՝ կարտադրվի այն ապրանքը, որը պահանջարկ կվայելի զբոսաշրջիկների շրջանում, կառաջանա առողջ մրցակցություն, ինչը կհանգեցնի որակի բարելավմանը:
-  Ձեր նշած ծրագրերի իրականացման արդյունքում գյուղում արդյոք կավելանա՞ն աշխատատեղերը:
- Ներկայում «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ում ունենք հիմնական 25 աշխատակից: Վերջիններս հիմնականում Ենոքավանից կամ Իջեւանից են: Ունենք նաեւ աշխատակիցներ հարեւան սահմանամերձ գյուղերից: Հավելեմ, որ պարկի ընդլայնմանը զուգահեռ՝ կավելանա աշխատողների թիվը՝ 2018թ. հասնելով 50-ի:
«Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ի հիմնադրման առաջին իսկ օրվանից մենք հոգացել ենք, որ համայնքի բնակիչները լինեն մրցունակ աշխատաշուկայում եւ համալսարանում ստացած գիտելիքները օգտագործեն ճիշտ ուղղությամբ:
Այդ իսկ պատճառով մենք աշխատանքի ենք ընդունում երիտասարդ կադրերի, որոնք պատրաստակամ են սովորելու եւ յուրացնելու նոր գիտելիքներ: Ես մրցակցության սիրահար եմ, քանի որ առողջ մրցակցությունն ապահովում է դրական առաջընթաց:
«Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ը մեծ տեղ է տալիս թիմի մասնագիտական վերապատրաստմանը: Այս պահին մեր աշխատակիցները մասնակցում են առաջին բուժօգնության, ալպինիզմի դասընթացների, զուգահեռ սովորում են նաեւ անգլերեն:
Այսօր մասնագետների ապահովման խնդիրը լուծելու համար տարբեր քայլեր ենք ձեռնարկում, ինչպիսին է օրինակ համագործակցությունը Դիլիջանի պետական քոլեջի հետ: Հուսով ենք՝ արդեն հաջորդ տարի այն կտա իր առաջին պտուղները:
- Վերջերս «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ը հրապարակել է, որ մեկնարկում է նոր ներդրումային ծրագիր՝ $2,5 մլն-ի չափով: Հատկապես ինչի՞ն է ուղղվելու նշված գումարը:
- Հատկանշական է, որ 2022թ. «Յելլ էքսթրիմ պարկ»-ի այցելուների թիվը նախատեսվում է հասցնել 100 000-ի: Այս պահին մենք կարողանում ենք 1 ժամում սպասարկել ընդամենը 65 հաճախորդի: Իսկ 100 000-ին հասնելու եւ հյուրերի ժամանցը լավագույնս կազմակերպելու համար անհրաժեշտ է ընդլայնել զվարճությունների եւ հանգստի գոտիների քանակը՝ մեկ ժամում հնարավորություն ունենալով սպասարկել 700 հոգու:
Ներդրումն ամբողջությամբ ուղղվելու է պարկի գործունեության ընդլայնմանը եւ զարգացմանը: Արդյունքում՝ կավելանան նոր էքստրեմալ զվարճություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, տոբոգանը, լազեր թագը, սթրայքբոլը, բանջի ջամփինգը եւ այլն: Ներդրողներ կարող են հանդիսանալ ինչպես ֆիզիկական անձիք, այնպես էլ տարբեր ֆոնդեր:
Պարկի երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերից է ճոպանուղու կառուցումը եւ փոքր ավիացիայի զարգացումը:
Իսկ ներդրողներին, որոնք հետաքրքրված են «Յելլ»-ի արկածներով եւ ձեռքբերումներով,  միայն կասեմ՝ դարձե՛ք  մեր հաջողությունների մասնակիցը:

Тигран Чибухчян: «Yell Extreme Park» представит инвесторам новый мега-проект
Проект «Yell Extreme Park» был основан в 2015г. в общине Енокаван Тавушской области и начинал свою деятельность с предложения полетов на зиплайне. Сейчас проект предлагает посетителям, предпочитающим активный отдых, более 10-и наименований услуг. В 2018г. «Yell» запустит зиплайн длиной 2.7км.
Сегодня «Yell Extreme Park» продолжает разрабатывать новые проекты развития. Сейчас инвесторам представлена крупномасштабная инвестиционная программа, направленная на расширение деятельности парка, развитие и увеличение числа новых услуг. Подробности проекта раскрыл в интервью с корреспондентом Banks.am автор и соучредитель «Yell Extreme Park»-а Тигран Чибухчян.
- «Yell Extreme Park» - первый экстремальный парк в регионе. Как появилась идея реализовать такой проект в Армении?
- В Армении назрела потребность в развитии новой интересной ветви туризма - приключенческого.  Климатические условия и ландшафт предоставляли широкие возможности для создания и развития зоны приключенческого туризма, т. е. экстремального парка. Сам формат экстремального парка не является новым явлением в мире, он достаточно актуален и пользуется большим спросом.
Мы создали проект «Yell Extreme Park» в 2015г. в наиболее подходящей зоне с точки зрения географической и рельефной расположенности, структуры и климатических условий, в общине Енокаван Тавушской области Армении. Наша политика  - это принцип не вредить экосистеме. Мы стремились создать центр, где нам будет что сказать, где у нас будет свой вклад в развитие приключенческого туризма и совершенно новый подход.
Изначально целевой аудиторией проекта «Yell Extreme Parkа» были семьи и молодые люди, предпочитающие активный и приключенческий туризм. Для различных возрастных групп мы представили уникальные развлечения, которые обеспечат приятное и полезное времяпрепровождение.
Должен отметить, что «Апага Резорт», на территории которого и находится «Yell Extreme Park», начал проводить конные походы с 2008г., инициировав таким образом развитие активного отдыха в Енокаване, а сегодня любители экстрима в Енокаване могут полетать на зиплайне и параплане, пробовать свои силы в роуппарке, участвовать во внедорожных турах, играть в пейнтбол, попробовать скалолазание, не имея профессионального опыта и т.д. Несмотря на то, что парк находится в 140 км от Еревана, в этом году у нас был зарегистрирован рост числа посетителей на 240%.
- Не могли бы вы более подробно рассказать о динамике роста?
- Официальное открытие парка состоялось в августе 2015г., и в том же году у нас было 1133 посетителей.  В 2016г. число посетителей составило 5830, а в 2017г. предполагается, что число посетителей составит 14 000. В целом, 35% посетителей  - иностранные туристы, в основном из России, Объединенных Арабских Эмиратов и разных европейских стран.
Мы сотрудничаем как с местными, так и с международными турагентствами и походными группами.  В течение двух лет мы также сотрудничали с рядом армянских компаний, таких как Конверс Банк, Глоббинг, активно участвовали в Севан Стартап Саммите и т.д.
- Как рост туризма в Енокаване повлиял на развитие общины?
- В прошлом уровень эмиграции в Енокаване был достаточно высок, но сегодня в селе не только нет эмиграции, а, наоборот наблюдается иммиграция в село как из других городов Армении, так и из других стран, в частности, Франции, Ирана, России, Сирии и т.д.
По сравнению с предыдущими годами, в селе значительно повысился уровень жизни: для жителей обеспечена постоянная занятость. В свою очередь, Фонд развития Енокавана регулярно организовывает курсы иностранных языков, тренинги в сфере обслуживания для жителей села. Параллельно с развитием туризма периодически проводится ремонт дорог между селами, дорог, ведущих к туристическим центрам.
- В течение двух лет деятельности какие инвестиционные программы и в каких направлениях вы реализовали?
- В Енокаване инвестиции изначально осуществлялись семьей Чибухчян (около $7 млн), а после открытия «Yell Extreme Park»-а число инвесторов в общине увеличилось. Последние способствовали устойчивому развитию парка.
В течение последних двух лет в «Yell Extreme Park»-е было инвестировано около $250 000, а весь доход был использован для развития парка. В частности, за это время на территории зиплайна мы улучшили дорожки и построили новые, увеличили количество предоставляемых услуг, создали соответствующие условия для оказания первой помощи, обновили все необходимое для полетов на зиплайне и для скалолазания и т.д. Также хочу отметить, что в мае этого года мы запустили мегапроект, направленный на строительство самого длинного зиплайна.
- А насколько привлекательна община для инвесторов?
- Согласно стратегии развития Енокавана, в 2025г. число туристов в общине ежегодно должно составлять 250 000, а для реализации данной задачи необходимо увеличить число туристических зон, отелей и развивать инфраструктуру. Основная цель - сделать Енокаван центром приключенческого туризма в регионе.
Для реализации текущих проектов в общине сейчас разрабатывается ряд бизнес-программ, в которых непосредственно участвуют жители села.
В последнее время Енокаван стал одним из самых быстрорастущих общин Армении, имеющих самый большой туристический поток, что в основном и является причиной высокого интереса со стороны инвесторов.
Сейчас численность населения  в селе составляет 620 человек - более 130 семей. Мы уверены, что в результате быстрого роста туризма у этих семей скоро будет годовой доход в $30 000, тем самым однозначно будут решены социальные проблемы жителей. Развитие туризма в свою очередь приведет к развитию сельского хозяйства, животноводства, перерабатывающей отрасли.
В результате будут производить тот продукт, который будет пользоваться спросом среди туристов, возникнет здоровая конкуренция, что приведет к улучшению качества.
- Будет ли увеличено число рабочих мест в селе в результате реализации данных программ?
- В настоящее время в «Yell Extreme Park»-е у нас работают 25 основных сотрудников, в основном из Енокавана или Иджевана. У нас также есть сотрудники из соседних приграничных сёл. По мере расширения парка, увеличится и число сотрудников, в 2018г. дойдя до 50-и.
С первого дня создания «Yell Extreme Park»-а мы позаботились о том, чтобы жители общины были на конкурентном рынке труда и смогли использовать в правильном направлении свои знания, полученные в вузе. Поэтому мы принимаем на работу молодых, которые готовы учиться и осваивать новые знания. Я люблю конкуренцию, поскольку здоровая конкуренция обеспечивает положительный прогресс.
«Yell Extreme Park» придает большое значение профессиональной подготовке. Сегодня наши сотрудники посещают курсы первой помощи, альпинизма, параллельно учат также английский.
Для решения проблемы обеспечения специалистами мы предпринимаем разные шаги как, например, сотрудничество с Дилижанским государственным колледжем. Надеемся, что уже в следующем году это сотрудничество даст свои первые плоды.
- Недавно «Yell Extreme Park» объявил о запуске новой инвестиционной программы в $2,5 млн. На что, в частности, будут направлены эти средства?
- В 2022г. число посетителей «Yell Extreme Park»-а планируется довести до 100 000. Я также хочу подчеркнуть, что сегодня в течение часа мы обслуживаем всего 65 посетителей. А для того, чтобы число посетителей возросло до 100 000 и для лучшей организации времяпрепровождения гостей необходимо расширить количество развлечений и зон отдыха таким образом, чтобы иметь возможность обслуживать 700 человек в течение часа. Инвестиция полностью будет направлена на расширение и развитие деятельности парка. В результате будет увеличено количество новых экстремальных развлечений, например, таких как Тобоган, Лазертрон, Страийкбол, Банджи-джампинг и т.д.
Инвесторами нашего проекта могут быть как физические лица, так и различные фонды. Кстати, одним из долгосрочных программ развития парка является строительство канатной дороги и развитие малой авиации.
А инвесторам, заинтересованным приключениями и достижениями «Yell Extreme Park»-а, скажу одно: «Станьте частью нашего успеха!»