Ֆինանսական ուղեցույց Վրաստան հանգստի մեկնողների համար
Վրաստանը Հայաստանի քաղաքացիների համար շարունակում է մնալ ամառային հանգստի կազմակերպման ամենապահանջված ուղղություններից մեկը, եւ այս տեսանկյունից սեփական ֆինանսական միջոցների ճիշտ կառավարումը ինչպես Թբիլիսիում, այնպես էլ ծովափնյա քաղաքներում, անկասկած, կարեւոր նշանակություն ունի:
Banks.amվերջին հրապարակումներից մեկում՝ նվիրված Հայաստանի եւ Վրաստանի բանկային հատվածների համեմատական վերլուծությանը, արդեն նշվել էր երկու երկրներում «ՎՏԲ» ռուսական ֆինանսական խմբի ներկայության մասին, ինչն էլ առիթ հանդիսացավ դիմելու ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի համապատասխան մասնագետներին հետեւյալ հարցով՝ ինչպե՞ս Հայաստանի քաղաքացիները կարող են ճիշտ տնօրինել սեփական ֆինանսները Վրաստանում ամառային հանգստի ընթացքում:
Կանխիկ գումար
-Վրաստանի տարածք մուտք գործելիս անհրաժեշտ է հայտարարագրել 30 000 լարին ($12 500) գերազանցող կանխիկ գումարը, չեքը եւ այլ արժեթղթերը:
- Վրաստան մուտք գործելիս ՀՀ քաղաքացիների համար կարող է ավելի շահավետ լինել իրենց մոտ ունենալ դոլար, մասնավորապես՝ Հայաստանում փոխարկել դրամը դոլարի եւ արդեն Վրաստանում փոխարկել դոլարը լարիի: Մոտավոր հաշվարկ՝ 100 000 դրամ – 207 դոլար - 492 լարի:
Համեմատության համար՝ 100 000 դրամը Հայաստանում լարիի փոխարկելիս կստացվի 476 լարի, իսկ Վրաստանում դրամը լարիի փոխարկելու դեպքում՝ 380 լարի: Եթե Հայաստանում դրամը փոխարկվի եվրոյի, որից հետո Վրաստանում եվրոն փոխարկվի լարիի, ապա կստացվի՝ 100 000 դրամ – 186 եվրո – 186 եվրո - 488 լարի:
Մոտավոր հաշվարկները ներկայացված են ըստ ՎՏԲ-Հայաստան բանկի եւ ՎՏԲ-Վրաստան բանկի 15.06.2017թ. պաշտոնական փոխարժեքի, աղբյուր՝ www.vtb.am, www.vtb.ge:
- Թբիլիսիում կամ ցանկացած այլ քաղաքում (մասնավորապես՝ Բաթումիում, Քոբուլեթիում եւ Ուռեկիում) գումարի փոխարկումը մեծ դժվարություն չի ներկայացնի՝ փոխանակման կետերը հանդիպում են ամեն քայլափոխի եւ ընդունում են ավելի հաճախ դոլար, եվրո, ֆունտ ստեռլինգ եւ ռուբլի: Բանկային մասնաճյուղերում ընդունվում են մյուս բոլոր արժույթները, ներառյալ՝ դրամը (ոչ բոլոր բանկերում): Փոխանակման կետերում անձնագիր չի պահանջվում (եթե գումարը չի գերազանցում 3000 լարին), իսկ բանկային մասնաճյուղերում արտարժույթի փոխարկման համար անհրաժեշտ է ներկայացնել անձնագիր:
Խորհուրդ չի տրվում օգտվել այն փոխանակման կետերի ծառայություններից, որոնց վրա բացակայում է արժույթների փոխարժեքով ցուցանակը կամ փոխարժեքներն անհասկանալի են պատկերված: Մնացած դեպքերում նախքան գումարը փոխարկելն անհրաժեշտ է փոխանակման կետի պատուհանից ճշտել փոխարժեքը եւ համոզվել, որ միջնորդավճար չի գանձվում:
Բանկային քարտ
- Խորհուրդ է տրվում վերցնել այնպիսի բանկային քարտ, որն արտոնություններ կտրամադրի հաճախորդին արտերկրում քարտով վճարելու դեպքում՝ ինչպես կանխիկացման, այնպես էլ անկանխիկ գործարքների համար: Այդպիսի քարտի օրինակ է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի MasterCard Standard դեբետային քարտը, որը քարտապանին հնարավորություն է ընձեռում ՎՏԲ-Վրաստան Բանկի բանկոմատներից անվճար կանխիկ գումար ստանալ:
Անկանխիկ վճարումների դեպքում էլ քարտապանն ավտոմատ կերպով դառնում է MasterCard-ի հետ համատեղ ակցիայի մասնակից, որի շրջանակում 100 ամենաակտիվ քարտապանների համար, որոնք ամառվա ընթացքում կատարել են 300 000 դրամ եւ ավելի անկանխիկ վճարումներ Հայաստանի եւ արտերկրի առեւտրի ու սպասարկման կենտրոններում, կխաղարկվեն կենցաղային տեխնիկայի գնման 10 վկայականներ եւ գլխավոր մրցանակ՝ Hundai Solaris ավտոմեքենա:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի քարտերը բազմարժութային են: Դա նշանակում է, որ քարտին կցված են միաժամանակ չորս արժույթով (AMD, USD, EUR, RUR) բանկային հաշիվներ, եւ Վրաստանում վճարում կատարելիս շահավետ փոխարկում իրականացնելու նպատակով քարտապանը կարող է դոլարային հաշվին նախօրոք փոխանցել ենթադրյալ ծախսվող գումարը դոլարով եւ ստանալ ավելի շահավետ փոխարժեք, քան այն դեպքում, եթե վճարումը կատարվեր բանկային քարտերին եղած այլ արժույթով մնացորդների հաշվին:
- Կանխիկացման միջնորդավճարը սահմանում են բանկերը, ուստի Վրաստան մեկնող ՀՀ քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում Հայաստանում «իրենց» բանկից նախօրոք ճշտել բոլոր սակագները եւ Վրաստանում գործընկեր բանկերի ցանկը:
Ինչ վերաբերում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի քարտին, ապա ՎՏԲ-Վրաստան Բանկի բանկոմատներից կանխիկացումն իրականացվում է անվճար: Թբիլիսում եւ Վրաստանի այլ քաղաքներում տեղակայված ՎՏԲ-Վրաստան Բանկի բանկոմատների հասցեներին կարելի է ծանոթանալ այստեղ: Մասնավորապես, կուրորտային Բաթումիում գործում է ՎՏԲ-Վրաստան Բանկի 9 բանկոմատ եւ 3 մասնաճյուղ:
Ֆորսմաժորային իրավիճակ
- Քարտը կորցնելու կամ գողանալու դեպքում հաճախորդը պետք է շտապ կապ հաստատի թողարկող «իր» հայաստանյան բանկի հետ եւ արգելափակի քարտը: Նման դեպքերում, օրինակ, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, քարտն արգելափակելուց հետո, հաճախորդի ցանկությամբ արագ դրամական փոխանցումների համակարգի միջոցով նրան է ուղարկում քարտի մնացորդի գումարը՝ աշխարհի ցանկացած երկիր:
- Այն դեպքում, երբ քարտն այս կամ այն պատճառով մնում է բանկոմատում, հաճախորդը պետք է կապ հաստատի Վրաստանում այդ բանկոմատը սպասարկող բանկի հետ (բանկի համարը նշված է լինում բանկոմատի էկրանին) եւ տեղեկացնի  խնդրի մասին: Որպես կանոն, ստանդարտ իրավիճակում (եթե քարտը «կուլ է գնացել» ոչ թողարկող բանկի պահանջով) բանկերը քարտը վերադարձնում են 1 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Սակայն այս դեպքում էլ քարտը «կուլ տալուց» հետո անհրաժեշտ է կապ հաստատել Հայաստանում թողարկող բանկի հետ՝ քարտն արգելափակելու պահանջով՝ մինչեւ բանկոմատը սպասարկող բանկը կվերադարձնի այն: Դրա համար ցանկալի է նախօրոք գրանցել հեռախոսում բանկի զանգերի կենտրոնի կամ պրոցեսինգային կենտրոնի հեռախոսահամարը, որոնք նշված են քարտի հակառակ կողմում:
Քարտը ստանալուց հետո հաճախորդը պետք է կրկին կապ հաստատի «իր» բանկի հետ Հայաստանում՝ ապաարգելափակելու նպատակով, այլապես արգելափակված քարտը բանկոմատում տեղադրելուց հետո կրկին «կուլ կգնա»:
Իհարկե, ուղեցույցի ոչ բոլոր կետերն են ենթակա պարտադիր կատարման. յուրաքանչյուր ոք իրավասու է ինքնուրույն պլանավորել եւ կառավարել սեփական ֆինանսական միջոցները: Այդուհանդերձ, հուսով ենք, որ ներկայացված խորհուրդները օգտակար կլինեն ամառային հանգիստը Վրաստանում պլանավորելու եւ կազմակերպելու համար:

Финансовый путеводитель для выезжающих на отдых в Грузию
Грузия остается одним из востребованных направлений организации летнего отдыха для граждан Армении, и вопрос правильного управления своими финансовыми накоплениями как в Тбилиси, так и в прибрежных городах, безусловно, занимает не последнее место.
В одной из последних публикаций Banks.am, посвященной сравнительному анализу банковских секторов Армении и Грузии, уже отмечалось о присутствии в обеих странах российской финансовой группы «ВТБ», что и послужило поводом обратиться к соответствующим специалистам Банка ВТБ (Армения) за консультацией, как правильно управлять гражданам Армении своими финансами в период летнего отпуска в Грузии.
Наличные деньги
- При въезде на территорию Грузии необходимо декларировать наличную валюту, чеки и другие ценные бумаги на сумму, превышающую 30 000 лари ($12 500).
- При въезде на территорию Грузии гражданам Армении может быть выгоднее иметь при себе американские доллары, в частности, обменять драмы на доллары в Армении и уже в Грузии обменять доллары на лари. Примерный расчет: 100 000 драмов - $207 - 492 лари.
Для сравнения: если драмы обменять на лари в Армении (100 000 драмов - 476 лари), если драмы обменять на лари в Грузии (100 000 драмов - 380 лари).  Если же драмы обменять на евро в Армении, затем евро обменять на лари в Грузии (100 000 драмов – 186 евро – 488 лари).
Примерные расчеты представлены согласно официальным курсам Банка ВТБ (Армения) и Банка ВТБ (Грузия), по состоянию на 15.06.2017 г., источник: www.vtb.am, www.vtb.ge.
- Обменять деньги в Тбилиси либо в любом другом городе (в частности, Батуми, Кабулети и Уреки ) не представит большого труда - обменные пункты встречаются на каждом шагу и принимают чаще всего доллары, евро, фунт стерлинги и рубли. В банковских отделениях - все остальные валюты, включая драмы (не во всех банках). В обменных пунктах паспорт не требуется (если сумма не превышает 3000 лари), а в банковских отделениях, чтобы обменять валюту на любую сумму, необходимо предъявить паспорт.
Не рекомендуется пользоваться услугами обменного пункта, на котором отсутствует вывеска с курсами валют, либо они отображены невнятно. В остальных случаях, прежде чем обменять деньги, необходимо в окошке обменного пункта переспросить курс и убедиться, что комиссия не взимается.
Банковская карта
- Рекомендуется брать с собой банковскую карту, которая бы предоставляла клиенту привилегии при оплате картой за рубежом при совершении безналичных транзакций, а также в случае обналичивания. Пример такой карты - дебетовая карта MasterCardStandard Банка ВТБ (Армения), которая дает возможность держателю карты получать наличные из банкоматов Банка ВТБ (Грузия) бесплатно.
В случае же осуществления безналичных платежей держатель карты автоматически становится участником совместной акции с MasterCard, в рамках которой среди 100 самых активных держателей карт, осуществивших за летобезналичные платежи на сумму от 300 000 драмов и более во всех торгово-сервисных точках Армении и за рубежом, будут разыграны 10 сертификатов на покупку бытовой техники и главный приз - автомобиль HundaiSolaris.
Карты Банка ВТБ (Армения) - мультивалютные. Это означает, что к карте прикреплены банковские счета одновременно в четырёх валютах (AMD, USD, EUR, RUR), и с целью выгодных конвертаций во время оплаты картой в Грузии держатель карты может заранее внести на долларовый счет карты предполагаемую к трате сумму в долларах США и, совершая платежи в Грузии (наличные и безналичные), получать более выгодный курс конвертации, чем при оплате за счет остатков на банковских счетах в иных валютах.
- Комиссию за обналичивание устанавливают банки, в силу чего выезжающим в Грузию гражданам Армении рекомендуется заранее уточнить у «своего» банка в Армении все тарифы и список банков-партнеров в Грузии.
Что же касается картыБанка ВТБ (Армения), тоиз банкоматов Банка ВТБ (Грузия) обналичиваниеосуществляется бесплатно. С адресами банкоматов Банка ВТБ (Грузия), расположенных в Тбилиси и других городах Грузии можно ознакомиться здесь. В частности, в курортном Батуми задействованы 9 банкоматов и 3 филиала Банка ВТБ (Грузия).
Форс-мажор c картой
- В случае потери или кражи карты клиент должен срочно связаться со «своим» банком в Армении, выпустившего карту, с целью ее блокировки. В таких случаях, например, Банк ВТБ (Армения) после блокировки карты, по желанию клиента, отправляет ему сумму остатка на карте по системе быстрых денежных переводов в любую страну мира.
- В случае же, если карта по тем или иным причинам остаётся в банкомате, то клиент должен связаться с банкомв Грузии, обслуживающего данный банкомат (номер телефона банка бывает указан на экране банкомата) и сообщить о проблеме. Как правило, банки в стандартных ситуациях (если карта была поглощена не по требованию эмитента карты) возвращают карту в течение 1-го рабочего дня.
Однако и в этом случае с момента поглощения карты необходимо связаться с банкомв Армении, выпустившего карту, с требованием заблокировать ее до получения от банка, обслуживающего банкомат. Для этого желательно заранее в телефоне зафиксировать номер колл-центра банка или номер процессингового центра, указанного на обратной стороне карты.
После получения карты необходимо повторно позвонить в «свой» банкв Армении для разблокировки карты, в противном случае при вводе заблокированной карты в банкомат она повторно будет «проглочена».
Безусловно, не все вышеприведенные положения являются руководством к действию - каждый сам вправе планировать и управлять своими финансовыми средствами. Тем не менее, надеемся, что изложенные советы окажутся полезными для планирования и организации летнего отдыха в Грузии.