Ավթանդիլ Գոգոլի. «Կապիտալ Լոկուս»-ը վարկին այլընտրանք է առաջարկում
«Կապիտալ Լոկուս» ընկերությունը վերջերս ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության հետ կնքել է փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է աջակցել հայաստանյան ընկերություններին օտարերկրյա ֆինանսական միջոցների ներգրավման հարցում:
Այս առիթով Banks.am-ը զրուցել է «Կապիտալ Լոկուս» ընկերության հիմնադիր նախագահ Ավթանդիլ Գոգոլիի հետ:
- Պրն Գոգոլի, ի՞նչ ծառայությունների շուրջ եք համաձայնություն ձեռք բերել նախարարության հետ, ի՞նչ եղանակներով եք նպաստելու Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը:
- ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության հետ հուշագրի ստորագրումն ուղղակիորեն կապված է մեր հիմնական գործունեության հետ:
«Կապիտալ Լոկուս»-ը ֆինանսական խորհրդատվական ընկերություն է, որը զբաղվում է միջազգային եւ արտասահմանյան կազմակերպություններից (ներդրումային ընկերություններ, միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններ, մասնավոր ներդրողներ, ակտիվների կառավարիչներ) հայաստանյան մասնավոր ձեռնարկությունների համար ֆինանսների ներգրավմամբ: Ընդ որում, միջոցների ներգրավում կատարվում է ինչպես վարկերի, այնպես էլ կապիտալի եւ համակցված տեսակի ֆինանսների տեսքով: Դասական սխեմայով այս կազմակերպությունները ֆինանսական միջոցները տրամադրում են բանկերին, որոնք էլ միջոցներն ուղղում են ձեռնարկությունների վարկավորմանը: Մենք օգնում ենք բիզնեսին ուղղակի  ներգրավել այդ միջոցները սկզբնաղբյուրներից:
Մինչ վերջերս ղեկավարել եմ ՊրոԿրեդիտ Բանկը, որը մասնագիտացած էր Հայաստանում կորպորատիվ վարկավորմամբ: Ձգտելով պահպանել բանկից մնացած երկարաժամկետ կապերը` այժմ իրականացնում ենք ֆինանսական միջոցների ներգրավում նաեւ այն միջազգային կազմակերպություններից, որոնք նախկինում բանկի վարկատուներն ու բաժնետերերն էին: Աշխատում ենք նաեւ նոր կազմակերպությունների հետ, որոնք ունեն որոշակի ռեսուրսներ եւ հետաքրքրություն` ներդրում անելու Հայաստանում եւ Վրաստանում:
Ֆինանսավորում ներգրավում ենք միջազգային եւ օտարերկրյա (հիմնականում` եվրոպական) 11 կազմակերպություններից, որոնք ներկայացված չեն Երեւանում եւ Թբիլիսիում:
Ինչ վերաբերում է նախարարության հետաքրքրությանը, ապա ներկայում կառավարության կարեւորագույն խնդիրներից է տնտեսությունում ներդրումների ներգրավումը: Հետեւաբար, անհրաժեշտ է անել ամենը` միջազգային ներդրողներին վստահություն ներշնչելու եւ ներդրումային գործընթացը խթանելու համար:
Այսպիսով, «Կապիտալ Լոկուս»-ի  եւ նախարարության շահերն այս խնդրի շուրջ համընկել են, եւ որոշել ենք կնքել համաձայնագիր: Հետաքրքիր նախագծերի առկայության դեպքում մենք պատրաստ ենք աջակցել նախարարությանը՝ ներգրավելու ներդրումներ, մյուս կողմից՝ միջազգային տարբեր կազմակերպությունների համար ուղիղ կապ կարող ենք հաստատել կառավարության հետ:
- Ըստ Ձեզ՝ որքանո՞վ է գրավիչ Հայաստանի տնտեսությունն օտարերկրյա ներդրողների համար:
- Սովորաբար այս հարցը տալիս են որոշակի կասկածամտությամբ: Իրականում մեր տարածաշրջանի երկրները, այդ թվում` Հայաստանն ու Վրաստանը, շատ ճգնաժամերով են անցել, եւ ներկայիս իրավիճակը ոչ առաջինն է, ոչ էլ վերջինը:
Հայաստանում առկա են մրցունակ ընկերություններ, որոնցում միջազգային կազմակերպությունները ցանկանում են ներդրում կատարել եւ նպաստել դրանց զարգացմանը:
- «Կապիտալ Լոկուս»-ը նորաստեղծ ընկերություն է: Ինչո՞ւ եք ընտրել Հայաստանը եւ ինչո՞ւ՝ հենց ՓՄՁ ոլորտը:
- Ինչո՞ւ Հայաստան՝ ընտանիքիս հետ այստեղ եմ բնակվում արդեն 6 տարի: ՊրոԿրեդիտ Բանկում նախկին աշխատանքս օգնել է ինձ ծանոթանալ երկրին, նրա տնտեսությանը, ֆինանսական հատվածին եւ մասնավոր բիզնեսին: Այն ինձ տվել է արժեքավոր կապեր շատ գործարարների հետ:
Բանկում աշխատելու տարիներին շատ հաճախ նկատում էինք, որ վարկը ոչ միշտ է լավագույն լուծումը կոնկրետ ընկերության պահանջների համար, սակայն այլ տարբերակ չունեինք առաջարկելու: Ստացվում էր՝ մի կողմից՝ ունեինք կապեր միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների եւ տեղի ընկերությունների հետ, մյուս կողմից՝ առկա էր նոր ֆինանսական գործիքի կարիք, ուստի որոշեցինք հիմնել «Կապիտալ Լոկուս»-ը:
Ի դեպ, առաջիկայում ծրագրում ենք գրասենյակ բացել նաեւ Վրաստանում` Թբիլիսիում:
Մեր թիրախը ոչ ֆինանսական հատվածն է: Ոլորտային նախապատվություններն են  էներգետիկան, գյուղատնտեսությունը, արտադրությունը, զբոսաշրջությունն ու հյուրանոցային բիզնեսը: Ներկայում իրականացնում ենք նաեւ նախագծեր անշարժ գույքի, շինարարության եւ բանկային ոլորտներում:
Այսօր ունենք 8 նախագիծ՝ ընդհանուր առմամբ $38 մլն արժողությամբ, որոնք ծրագրում ենք ավարտին հասցնել տարվա առաջին կեսին: Ակնկալում ենք, որ նախարարության հետ համագործակցության շնորհիվ նոր ծրագրեր կունենանք:
- Մրցակիցներ, կարծես թե, չունեք հայաստանյան շուկայում:
- Ասել, թե մրցակիցներ չունենք, մի փոքր վտանգավոր է (ժպտում է - խմբ.):
Ինչպես նշեցի, մենք կապիտալից բացի, ներգրավում ենք վարկային միջոցներ, եւ այս ուղղությամբ ամբողջ բանկային համակարգն է մեզ մրցակից:
Ինչ վերաբերում է կապիտալի ներգրավմանը, ապա այստեղ, որպես այդպիսին, մրցակիցներ չունենք: Կան ընկերություններ, որոնք զբաղվում ենք «ամեն ինչով մի քիչ»՝ հաշվապահության, աուդիտի, հարկային եւ այլ խորհրդատվությանը զուգահեռ իրականացնում են ֆոնդերի ներգրավում (fundraising), իսկ մենք մասնագիտացած ենք հենց ֆոնդերի ներգրավման գործում:
Կան նաեւ Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված ներդրումային ընկերություններ, որոնք, սակայն, հիմնականում զբաղվում են բրոքերային գործունեությամբ` առեւտրային բանկի համար իրականացնելով արժեթղթերի թողարկում եւ տեղաբաշխում տեղական շուկայում:
- Որքանո՞վ է փողի գինը խելամիտ Հայաստանում, եւ ինչպիսի՞ն են տոկոսադրույքները Ձեր ներգրաված միջոցների համար:
- Տոկոսադրույքները խիստ անհատական են եւ կախված կոնկրետ իրավիճակից:
Հիմնականում մեր ներգրաված միջոցները բանկերի վարկերից ավելի ցածր տոկոսադրույքով են, իսկ, օրինակ, նոր ծրագրերի եւ կապիտալի ֆինանսավորման դեպքում համանման առաջարկներ շուկայում ընդհանրապես չկան, հետեւաբար՝ տոկոսադրույքն այստեղ էական չէ:
Մեր աշխատանքի սխեման հետեւյալն է. հաճախորդները մեզ վարձում են իրենց համար ֆինանսներ ներգրավելու նպատակով, որի դիմաց վճարում են միջնորդավճար: Մեզ կարող է դիմել ցանկացած ընկերություն, սակայն ներգրավելիք ֆինանսական միջոցների ծավալը պետք է նվազագույնը $1,5-2 մլն կազմի, այլապես իմաստ չունի դիմել միջազգային կազմակերպության:
Ինչ վերաբերում է փողի գնի խելամիտ լինելուն, եթե ընկերությունը հույսը դրել է միայն առեւտրային բանկերի վրա, ապա ստիպված կլինի վճարել հարաբերականորեն ավելի բարձր գին վարկի համար: Ավելի խելամիտ է դիվերսիֆիկացնել ֆինանսների ստացման աղբյուրները եւ կախում չունենալ միայն առեւտրային բանկերից:
- Դուք ծանոթ եք նաեւ Վրաստանի ֆինանսական շուկային: Ինչպիսի՞ն են երկու երկրների կապիտալի շուկաները` համեմատության մեջ:
- Կարծում եմ` Հայաստանում եւ Վրաստանում կապիտալի շուկան զարգացվածության միեւնույն մակարդակն ունի: Պարզապես մասշտաբների հարց է. Վրաստանում դրանք ավելի մեծ են` կապված օտարերկրյա ներդրումների մեծ ծավալների հետ:
Բրոքերային ընկերությունները ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Վրաստանում, զբաղված են նույն գործով. թողարկում եւ տեղաբաշխում են արժեթղթեր առեւտրային բանկերի համար, եւ շատ դեպքերում այդ բանկերն ու բրոքերային ընկերություններն ունեն ընդհանուր բաժնետերեր։
Բացի այդ, կապիտալի շուկան երկու երկրներում էլ մասսայականություն չի վայելում:
Այդուհանդերձ, ՀՀ ԿԲ-ի` նորմատիվային կապիտալի նոր պահանջին բավարարելու համար հայաստանյան բանկերից մի քանիսը վերջերս հաջողությամբ միջոցներ հավաքագրեցին հենց ներքին շուկայից` բաժնետոմսերի թողարկման միջոցով: Սա շատ լավ նախադեպ է:
- Դուք խոսեցիք ԿԲ-ի կողմից բանկային կապիտալի նոր պահանջի մասին: Ըստ Ձեզ` ի՞նչ փոփոխությունների այն կհանգեցնի շուկայում:
- ԿԲ-ի նպատակը տվյալ դեպքում բանկային համակարգի կոնսոլիդացիան էր. նրանք կարծում էին, որ 21 բանկը չափազանց շատ է Հայաստանի համար: Արդյունքում ունենք 17 առեւտրային բանկ:
Կապիտալը համարվում է ֆինանսավորման ամենաթանկ տեսակը, հետեւաբար՝ այն կունենա հավելյալ ազդեցություն բանկերի եկամտաբերության վրա։ Միեւնույն ժամանակ, բանկերում վարկային պորտֆելի որակը լավագույններից չէ։
Բանկային համակարգի գերկապիտալիզացիան եւ չաշխատող վարկերի բարձր ցուցանիշը (NPL) ինձ առիթ են տալիս մտածել, որ բանկային ոլորտի եկամտաբերությունը կարող է նվազել։ Նմանատիպ պայմաններում ես չեմ կարծում, որ բանկային վարկերի տոկոսադրույքները կնվազեն։ 2015 եւ 2016 թվականների ընթացքում բանկերը նախընտրեցին բավականին զգուշավոր լինել իրական հատվածը ֆինանսավորելիս։ Բարձր լիկվիդայնությունը եւ գերկապիտալիզացիան կդրդեն բանկերին ավելի ագրեսիվ լինել 2017թ.։
Հարկ է նշել, որ  բանկերի կողմից ֆինանսավորման պայմանները միմյանցից էականորեն չեն տարբերվում։ Բոլորն անխտիր պահանջում են գրավային ապահովություն եւ այդ պահանջները շատ համանման են, այն պարագայում, երբ միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններին գրավը հետաքրքիր չէ. եթե նրանք հավանում են ընկերությունը, կառավարման համակարգը, սեփականատերերին, ընկերության նախագիծը կամ բիզնես պլանը, աշխատելաոճը, ապա գրավային ապահովությունը նրանց համար ունի միայն սիմվոլիկ նշանակություն։
- Առաջիկայի ի՞նչ ծրագրեր ունի «Կապիտալ Լոկուս»-ը:
-  Մեր ընկերությունը նոր է շուկայում, հետեւաբար՝ ստիպված ենք առաջարկներով անհատապես դիմել յուրաքանչյուր ընկերությանը: Արդեն ունենք լավ նախագծեր, սակայն դեռեւս բավարարված չենք արդյունքներով եւ շարժվելու ենք առաջ:
Մեր կարճաժամկետ ծրագիրն է` ավարտին հասցնել ներկայում իրականացվող $38 մլն-ի նախագծերը, միջնաժամկետը` հասցնել այս գործարքների ծավալը $100 մլն-ի: Իսկ ապագայում արդեն ծրագրում ենք դառնալ ներդրումային ընկերություն Հայաստանում եւ Վրաստանում, որը կգործի երկու ուղղությունով` ձեռնարկությունների համար մասնավոր կապիտալի ներգրավում (private equity) եւ ակտիվների կառավարում (asset management):

Автандил Гоголи. «Капитал Локус» предлагает альтернативу кредиту
Недавно компания «Капитал Локус» подписала меморандум о взаимопонимании с Министерством экономического развития и инвестиций Армении, целью которого является содействие армянским компаниям в привлечении иностранных инвестиций.
В связи с этим Banks.am побеседовал с учредителем и президентом «Капитал Локус» Автандилом Гоголи.
- Г-н Гоголи, относительно каких услуг Вы достигли соглашения с министерством и каким способом будете способствовать привлечению иностранных инвестиций в Армению?
- Подписание меморандума с Министерством экономического развития и инвестиций Армении  напрямую связано с нашей основной деятельностью.
«Капитал Локус» - финансовая консалтинговая компания, которая занимается привлечением финансовых средств для армянских частных предприятий от международных и иностранных компаний (инвестиционных компаний, международных финансовых организации, частных инвесторов  и структур, задействованных в области управления активами ). Причем делается это как методом привлечения кредитов, так и капитала и смешанных форм финансирования. Традиционно эти организации предоставляют финансовые средства банкам, которые направляют их на кредитование предприятий. Мы же помогаем бизнесу привлекать эти средства напрямую от источников финансовых средств.
До недавнего времени я руководил Прокредит Банком, который специализировался в Армении в области корпоративного кредитования. Стремясь сохранить долгосрочные связи, оставшиеся от банка, мы привлекаем финансовые средства также от тех международных организаций, которые в прошлом были кредиторами и акционерами банка. Работаем и с новыми оганизациями, которые владеют определенными ресурсами и заинтересованы осуществлять инвестиции в Армении и Грузии.
Мы привлекаем финансовые средства в основном от 11-и международных и иностранных (в основном европейских) организаций, которые не представлены в Ереване или Тбилиси.
Что касается заинтересованности министерства, то сегодня привлечение иностранных инвестиций является одной из приоритетных задач правительства. В силу этого необходимо сделать все возможное, чтобы придать уверенность международным инвесторам и содействовать инвестиционному процессу.
Фактически, вокруг этого вопроса интересы нашей компании и министерства совпали, и мы решили подписать меморандум. При наличии интересных проектов, мы готовы содействовать министерству в деле привлечения инвестиций. С другой стороны, мы  можем обеспечить прямую связь между разными международными организациями и правительством.
- Насколько, по Вашему мнению, привлекательна экономика Армении для иностранных инвесторов?
- Обычно этот вопрос задают с определенным скептицизмом. На самом деле, страны нашего региона, в том числе Армения и Грузия, прошли через много кризисов, и нынешняя ситуация - не первая и не последняя.
В Армении есть конкурентоспособные компании, в которые международные организации хотели бы инвестировать  и помочь для дальнейшего развития.
- «Капитал Локус» - молодая компания.  Почему вы выбрали именно Армению, и почему именно сферу малого и среднего бизнеса?
- Я живу в Армении с женой и детьми уже 6 лет. Моя прошлая работа в ПроКредит Банке помогла мне познакомиться со страной, ее экономикой, финансовым сектором и частным бизнесом. Эта работа дала мне ценные связи со многими бизнесменами.
В годы работы в банке мы часто замечали, что кредит не всегда являлся наиболее подходящим решением для потребностей конкретной компании, но не имели возможности предложить другие варианты. Получалось, что, с одной стороны, имели связи с международными финансовыми организациями и местными компаниями, с другой стороны, существовала потребность в новом финансовом инструменте, в силу чего и было принято решение основать «Капитал Локус».
Кстати, в скором времени мы планируем открыть офис и в Тбилиси.
Мы сфокусированы в основном на нефинансовом секторе. Отраслевыми направлениями для нас являются энергетика, сельское хозяйство, производство, туризм и гостиничный бизнес. Сегодня так же реализуем проекты в области недвижимости, строительства и в банковской сфере.
В общей сложности, сегодня у нас 8 проектов на сумму $38 млн, которые планируем завершить в первой половине этого года.  Надеемся, что благодаря сотрудничеству с министерством, у нас будут новые проекты.
- У вас, кажется, нет конкурентов на армянском рынке.
- Говорить, что у нас нет конкурентов - немного опасно (улыбается - ред.).
Как я уже отметил, помимо капитала, мы привлекаем кредитные средства, и в этом смысле весь банковский сектор - наш конкурент.
Что касается привлечения капитала, то здесь у нас конкурентов как таковых нет. Есть компании, которые занимаются «всем понемногу»: предлагают консультации по бухгалтерии, аудиту, налоговым вопросам и, параллельно, осуществляют фандерайзинг (fundraising). А мы специализированы именно в фандерайзинге.
Есть и лицензированные Центральным банком инвестиционные компании, которые, однако, в основном занимаются брокерской деятельностью, выпуская для коммерческих банков ценные бумаги и размещая их на местном рынке.
- Насколько разумна стоимость денег в Армении, и каковы процентные ставки на ваши инвестиции?
- Это очень индивидуально и зависит от конкретной ситуации.
В основном привлекаемые нами средства имеют более низкие ставки, чем в банках. А, например, в новых проектах и в случае с финансированием капитала, похожие предложения на рынке и вовсе отсутствуют, следовательно, процентная ставка здесь не существенна.
У нас следующая схема работы: клиенты нанимают нас с целью привлечения финансов и за это платят нам комиссионные. К нам может обратиться любая компания, только привлекаемая сумма должна быть не менее $1,5-2 млн, иначе нет смысла обращаться к международным организациям.
Что касается разумности стоимости денег, то если компании надеются только на коммерческие банки, они будут вынуждены платить сравнительно высокие процентные ставки. Разумнее диверсифицировать источники финансирования и не зависеть только от  коммерческих банков.
- Вы знакомы и с финансовым рынком Грузии. Каков в сравнении рынок капитала в каждой из стран?
- Думаю, по уровню развития рынки капитала в Армении и Грузии очень похожи. Весь вопрос в масштабах - в Грузии масштабы больше, поскольку там больше иностранных инвестиций.
Брокерские компании в Армении и Грузии занимаются одним и тем же: выпускают ценные бумаги для комбанков, и в большинстве случаев коммерческие банки и брокерские компании имеют общих акционеров.
Кроме того, рынки капитала не очень популярны в обеих странах.
Тем не менее, недавно, когда Центральный банк Армении повысил уровень нормативного капитала, некоторые армянские банки пополнили свой капитал из внутреннего рынка, выпустив акции. Это очень хороший прецедент.
- Вы упомянули о повышении нормативного капитала Центральным банком. Как считаете, к каким  изменениям это приведет на рынке?
- Целью Центробанка была консолидация в банковской системе: они считали, что 21 банк - слишком много для Армении. В конечном итоге, мы получили 17 банков.
Капитал является самым дорогим источником финансирования и, соответственно, он будет иметь дополнительное давление на прибыльность банков. В тоже время, качество кредитных портфелей в коммерческих банках не наилучшее.
Перекапитализация банковского сектора в совмещении с высоким коэффициентом нерабочих кредитов (NPL) дает мне повод думать, что прибыльность банковского сектора может снизиться. В этих условиях я не ожидаю, что процентные ставки на банковские кредиты будут снижаться.  В 2015-2016 годах банки предпочли быть осторожными при финансировании реального сектора. Превышенная ликвидность и превышенная капитализация будут вынуждать их быть более агрессивными в 2017 году.
Следует отметить, что условия кредитования банков не сильно отличаются друг от друга. Все без исключения требуют залог и эти требования очень похожи, в то время, как международным организациям залог не интересен: если им нравится компания, менеджмент, собственники, проект или бизнес-план компании и стиль работы, то залог для них имеет символичное значение.
- Какие у «Капитал Локус» планы на ближайшее будущее?
- Наша компания - новичок на рынке, поэтому мы вынуждены индивидуально отправлять свои предложения компаниям. У нас уже есть хорошие проекты, но пока мы не довольны результатами и будем двигаться дальше.
Наша краткосрочная задача - завершить уже имеющиеся проекты на $38 млн. В среднесрочной перспективе планируем довести этот показатель до $100 млн, а в будущем хотим стать инвестиционной компанией в Армении и Грузии, которая будет работать в двух направлениях: инвестиции в капитал компании  (private equity) и управление активами (asset management). Для достижения наших долгосрочных планов нам потребуется опыт нескольких лет и успешные проекты.