Դմիտրի Կրեպակ. Անհրաժեշտ է ՀՀ-ում ավելացնել անկանխիկ գործարքների մասնաբաժինը
Visa ընկերության` Հայաստանում, Վրաստանում եւ Ուկրաինայում տարածաշրջանային մենեջեր Դմիտրի Կրեպակի հարցազրույցը Banks.am-ին:
- Պրն Կրեպակ, ինչպե՞ս կգնահատեք Visa-ի բիզնեսի զարգացման դինամիկան Հայաստանում՝ քարտերի քանակի, շրջանառության ծավալի, ինչպես նաեւ ՀՀ բանկերի հետ համագործակցության որակի առումով:
- Հայաստանում Visa քարտերով անկանխիկ վճարումների դինամիկան բավական դրական է. մասնավորապես, 2016 ֆինանսական տարվա 3-րդ եռամսյակի վերջի դրությամբ (3-րդ եռամսյակը ավարտվել է 2016թ. հունիսի 30-ին)՝ 2015թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Visa քարտերով վճարումների ծավալն աճել է 27%-ով, ընդ որում, վճարային գործարքների քանակն աճել է 41%-ով: Սա շատ լավ դինամիկա է, այն մեզ ուրախացնում է եւ վկայում այն մասին, որ բանկերը ջանքեր են գործադրում անկանխիկ վճարումների զարգացման ուղղությամբ, ինչը տալիս է իր արդյունքները:
Հաճույքով պետք է նշեմ, որ հայաստանյան բանկերը գերազանց գործընկերներ են, որոնց հետ ամենօրյա արդյունավետ աշխատանք ենք տանում՝ անկանխիկ վճարումների մասսայականացման, սպառողների համար նոր վճարային գործիքների եւ ծառայությունների մշակման ու գործարկման ուղղությամբ: Անկասկած, մեր ուշադրության կենտրոնում են վճարային նորամուծությունները: Այսպես, 2,5 տարի առաջ մենք Հայաստանում գործարկեցինք առաջին ոչ կոնտակտային քարտը եւ այսօր արձանագրում ենք ոչ կոնտակտային վճարումների աստիճանական աճ. մեկ տարվա ընթացքում ոչ կոնտակտային Visa քարտերի քանակն ավելացել է շուրջ 7 անգամ, այն դեպքում, երբ գործընթացը սկսել էինք համեստ ցուցանիշներից:
- Խոսքը Visa payWave-ի մասի՞ն է, Դուք այդ նախագիծը հաջողվա՞ծ եք համարում:
- Կարող եմ ասել՝ այո: Visa payWave-ի միջոցով ոչ կոնտակտային վճարումը հեռանկարային նորարարական ուղղություն է, որն անհրաժեշտ է զարգացնել բանկերի հետ համատեղ: Մենք արձանագրում ենք ոչ կոնտակտային վճարումների կայուն աճ տարածաշրջանում, ինչը բնական միտում է. մարդիկ ձգտում են հարմարավետության, ցանկանում են քիչ ժամանակ ծախսել վճարումներ կատարելու վրա: Իսկ ոչ կոնտակտային քարտը հենց այն է, ինչ պետք է: Ավելին, սա կամուրջ է դեպի հեռախոսների միջոցով NFC (Near-Field Communication) տեխնոլոգիայով ոչ կոնտակտային վճարումներ, երբ վճարային քարտն արդեն  «ապրում է» հեռախոսի մեջ, եւ սպառողը կարող է վճարել հեռախոսով: Սա, բնականաբար, եւս մեկ քայլ է դեպի հաճախորդի հարմարավետության ապահովումը:
- Իրականացնո՞ւմ եք անկանխիկ վճարումների շուկայի մոնիթորինգ Visa-ի ներկայության երկրներում: Եթե այո, ապա ինչպե՞ս են ընթանում գործերը Հայաստանում, ի՞նչ մասնաբաժին են կազմում Visa քարտերը:
- Ներկայացնեմ այնպիսի ցուցանիշ, ինչպիսին է PV/TV (Payment volume vs Total volume) հարաբերակցությունը՝ վճարային գործարքների ծավալը քարտերի  ընդհանուր ծավալի նկատմամբ: Այսօր այդ ցուցանիշը մեզ մոտ կազմում է 15%, այսինքն, եթե քարտով պայմանականորեն «անցել» է 100 դրամ, ապա դրանից 15-ը բաժին է հասնում POS-տերմինալներով վճարումներին,  իսկ 85-ը՝ կանխիկացմանը: Բայց եւ այնպես, նկատվում է դրական միտում. անցած տարվա ընթացքում այս ցուցանիշն ավելացել է 3%-ով, ինչը նշանակում է, որ անկանխիկ վճարումների մասնաբաժինն աստիճանաբար աճում է: Իհարկե, ցանկալի կլիներ ապահովել աճի ավելի արագ տեմպեր:
Եթե համեմատենք «անկանխիկ տնտեսությունը» Հայաստանում Visa-ի ներկայության այն երկրների հետ, որոնց համար ես պատասխանատու եմ (Վրաստան, Ուկրաինա), ապա այն մոտավորապես նույն մակարդակի վրա է` +/-2%: Այս երեք երկրներում դեռեւս աշխատելու տեղ կա: Օրինակ, Արեւելյան եւ Հարավարեւելյան Եվրոպայի որոշ երկրներում ցուցանիշը կազմում է 25-30%, ինչը կրկնակի ավելին է, քան այսօր Հայաստանում է:
Թե որքան ժամանակ կպահանջվի Հայաստանին հասնելու այդ երկրների ցուցանիշին, կախված է երկրում անկանխիկ վճարումների աճի տեմպից: Իհարկե, տարեկան 3% աճի դեպքում դժվար է բեկումնային փոփոխություններ ակնկալել, ուստի մեզ անհրաժեշտ է ակտիվ աշխատանք տանել առեւտրային բանկերի եւ ՀՀ Կենտրոնական բանկի հետ միասին, որպեսզի համատեղ ուժերով կարողանանք հասցնել այդ ցուցանիշը գոնե 20-25%-ի:
Վերջերս Կենտրոնական բանկի ու ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հետ համատեղ գործարկեցինք «Ֆինանսական ֆուտբոլ» խաղի հայկական տարբերակը, ինչը հենց այդ ջանքերի մի մասն է՝ ուղղված ֆինանսական գրագիտության բարձրացմանն ու անկանխիկ վճարումների մասնաբաժնի ավելացմանը:
-Ի՞նչ խնդիրների են առավել հաճախ հանդիպում հայաստանցի հաճախորդները՝ Visa քարտերն օգտագործելիս, եւ ի՞նչ ծրագրեր ունեք մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավման ուղղությամբ:
- Այն խնդիրները, որոնց հետ հայաստանցի քարտատերերը բախվում են, շատ չեն տարբերվում տարածաշրջանի մյուս երկրներից: Առավել տարածված հարցը, որն առաջանում է քարտատերերի մոտ, հետեւյալն է՝ կարո՞ղ են արդյոք վճարում կատարել, եւ որքանո՞վ է դա անվտանգ:
Ոչ մեծ քաղաքներում, փոքր առեւտրի կետերում միշտ չէ, որ կա հնարավորություն քարտով վճարելու: Խոսքը կոնկրետ Հայաստանի մասին չէ. մարդը, մեկնելով արտերկիր, մտածում է. կա՞ն արդյոք այնտեղ վճարային տերմինալներ, որտեղ կարող կիրառել իր քարտը:
Եվրոպական երկրներում այս խնդիրը մեծամասամբ լուծված է: Ի դեպ, որոշ երկրներում, հիմնականում արեւմտյան Եվրոպայի, «անկանխիկ տնտեսությունը» կազմում է 60-80%, ուստի ամենուրեք ընդունվում են տարբեր վճարային քարտեր: Իսկ ահա ԱՊՀ որոշ երկրների ոչ մեծ քաղաքներում կամ առանձին վաճառակետերում դեռ կարելի է հանդիպել այն իրավիճակի, երբ բացակայում է վճարային տերմինալը, եւ չկա քարտով վճարելու հնարավորություն`կարեւոր չէ, թե այդ քարտը հայաստանյան բանկինն է, թե ոչ:
Երկրորդ հարցը, որը հետաքրքրում է հաճախորդներին՝ անվտանգությունն է: Հաճախ մարդկանց թվում է, որ ավելի անվտանգ է գումար հանել բանկոմատից, քան քարտով էլեկտրոնային գործարք կատարել: Իրականում, ինչպես վկայում է վիճակագրությունը, գործ ունենք հակառակ պատկերի հետ: Ավելին, էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում Visa-ն ներդրել է մի շարք գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս պաշտպանվել խարդախությունից ինչպես բանկին, այնպես էլ առանձին հաճախորդին: Օրինակ, 3D Secure տեխնոլոգիան կամ Verified by Visa-ն թույլ են տալիս հաճախորդին վճարումն իրականացնելիս ստանալ SMS-ծանուցում մեկանգամյա գաղտնաբառով`կոդ, որն անհրաժեշտ է մուտքագրել՝ համացանցում գործարք կատարելու եւ դրանով իսկ գործարքը հաստատելու համար:
- Ի՞նչ պրոդուկտների ուղղությամբ եք այսօր աշխատում:
- Մենք ունենք վճարային պրոդուկտների եւ ծառայությունների ամբողջական սպեկտր՝սկսած ամենապարզից, որտեղ ներկայացված է վճարումների հիմնական ֆունկցիոնալը, մինչեւ պրեմիում ուղղվածությամբ ծառայությունները: Օրինակ, Visa Infinite քարտը տրամադրում է ծառայությունների եւ առաջարկների շատ ավելի լայն սպեկտր Visa-ի կողմից, որոնց գործընկեր բանկերը հավելում են իրենց ծառայությունները (օրինակ` կոնսիերժ եւ այլն): Այստեղ միանշանակ աշխատում է Visa-բանկ գործակցությունը. որոշ բաներ տրամադրում ենք մենք, որոշները՝ բանկերը, այդ ամենը փաթեթավորվում եւ առաջարկվում է հաճախորդին:
Ինչպես արդեն նշել էի, մենք աշխատում ենք նորարարությունների ուղղությամբ: Ամենակարեւորը մեզ համար անցումն է թվային դարաշրջանի, ոչ կոնտակտային վճարումների, էլեկտրոնային դրամապանակների զարգացմանը: Մեր հիմնական ձգտումը նույնն է` հարմարավետություն, անվտանգություն եւ վճարումների արագություն՝ միշտ եւ ամենուր:
- Նկատելի՞ է արդյոք Visa քարտերով ինտերնետ էքվայրինգի ծառայության նկատմամբ պահանջարկի աճ մեր երկրում:
- Էլեկտրոնային առեւտրում վճարումները մեզ մոտ աճում են ավելի արագ, քան վճարումների ընդհանուր ծավալը: Այսպես, 2016 ֆինանսական տարվա 3-րդ եռամսյակում ցուցանիշի աճը կազմել է մոտ 40%, ինչը շատ լավ միտում է: Հայաստանում մեր հիմնական սեգմենտն օնլայն սուպերմարկետներն են: Ինչ վերաբերում է գնորդների կողմից ինտերնետ էքվայրինգի նկատմամբ պահանջարկին, ապա այս տվյալներն ավելի ճիշտ կտրամադրեն հայկական բանկերը:
Սակայն, դատելով վճարումների ծավալներից, էլեկտրոնային առեւտրի պահանջարկ, անշուշտ, առկա է, մարդիկ հետաքրքրված են դրանով: 40% աճը լուրջ ցուցանիշ է:
- Ֆինանսական տեխնոլոգիաների զարգացումն իր հետ բերում է նոր ռիսկեր, այդ թվում` քարտային զեղծարարությունների տեսքով: Որքանո՞վ է սուր այս հարցը Հայաստանում, ի՞նչ քայլեր եք իրականացնում այս ուղղությամբ:
- Ներկայացնեմ տարածաշրջանի ընդհանուր ցուցանիշը. Հայաստանը դրանից այնքան էլ չի տարբերվում: Մեզ մոտ քարտային զեղծարարությունից բանկերի վնասը կազմում է 1 ցենտ` VisaNet-ում շրջանառված յուրաքանչյուր $100-ի հաշվով, այսինքն` տոկոսի մեկ հարյուրերորդական մասը: Եւ սա շնորհիվ նրա, որ տարածաշրջանի, այդ թվում` Հայաստանի բանկերն ակտիվորեն կիրառում են անվտանգության տարատեսակ գործիքներ: Չէի ասի, թե քարտային զեղծարարությունը լուրջ խնդիր է Հայաստանում:
- Բլոկչեյն նորագույն տեխնոլոգիաները Ձեզ համար մարտահրավե՞ր են, թե՞ համագործակցության հնարավորություն:
- Մենք դեռեւս հետեւում ենք դրա զարգացումներին: Մեզ համար կարեւոր է հասկանալ, թե ինչպես է այն կարգավորվելու: Ներկայում նույնիսկ երկրների կենտրոնական բանկերը չգիտեն, թե ինչ են անելու այս ուղղությամբ, ինչպես են այն ներառելու ընդհանուր ֆինանսական համակարգում: Դեռեւս մեզ համար վաղ է եզրակացություններ անել եւ որոշել` այն մեզ գործընկե՞ր է, թե՞ մարտահրավեր: Մենք դեռեւս հետեւում ենք եւ սպասում:
- Նախատեսո՞ւմ եք գրասենյակ բացել Հայաստանում:
- Դեռեւս նման ծրագիր չունենք: Մենք թիմ ունենք Թբիլիսիում, որը լիարժեք զբաղվում է Կովկասյան տարածաշրջանով, ունենք նաեւ թիմ Կիեւում, որի ռեսուրսները եւս օգտագործվում են Կովկասում Visa-ի զարգացման համար: Ես էլ կանոնավոր այցելում եմ Հայաստան:

Фото: Из личного архива
- Г-н Крепак, как Вы оцениваете динамику развития бизнеса Visa в Армении как по количеству карт и объему оборотов, так и в плане качества сотрудничества с армянскими банками?
- Динамика развития безналичных платежей по картам Visa в Армении довольно позитивная, в частности, по состоянию на конец 3-го квартала 2016 финансового года (3-ий квартал завершился 30 июня 2016), в сравнении с аналогичным периодом 2015 г., объём платежей по картам Visa вырос на 27%, при этом общее количество платежных транзакций выросло на 41%. Это очень хорошая динамика, она нас радует и говорит о том, что банки прилагают усилия для развития безналичных платежей, и эти усилия приносят плоды.
Я с удовольствием отмечаю, что армянские банки - отличные партнеры, с которыми мы эффективно работаем на ежедневной основе в плане популяризации безналичных платежей, разработки и внедрения новых платежных продуктов и услуг для потребителей. Одним из фокусов нашего сотрудничества, безусловно, являются платежные инновации. Так, 2,5 года назад мы запустили первую бесконтактную карту в Армении и сегодня наблюдаем постепенный рост бесконтактных платежей в стране: количество бесконтактных карт Visa за год выросло почти в 7 раз, а начинали мы с достаточно скромных показателей.
- Речь идет о Visa payWave? Вы считаете данный проект успешным?
- Могу сказать, что да. Бесконтактные платежи с Visa payWave - перспективное инновационное направление, которое необходимо развивать совместно с банками. Мы наблюдаем стабильный рост бесконтактных платежей в регионе, что является естественной тенденцией: люди стремятся к еще большему удобству, хотят тратить меньше времени на осуществление платежей. Бесконтактная карта - как раз то, что им нужно. Более того, это мостик к бесконтактным платежам при помощи телефона с технологией NFC (Near-Field Communication), когда платежная карта уже «живет» в телефоне, и потребитель может платить телефоном. Это, безусловно, движение в сторону еще большего удобства для пользователя.
- Проводится ли с Вашей стороны мониторинг рынка безналичных платежей в странах присутствия Visa? Если да, то как обстоят в этом отношении дела в Армении, и какая доля приходится на карты Visa?
- Приведу такой показатель, как соотношение PV/TV (Payment volume vs Total volume): объём платежных транзакций к общему объему по картам. Сегодня он у нас составляет 15%, то есть, если по карте, условно прошло 100 AMD, то 15 из них пришлось на платежи в POS-терминалах, а 85 - это снятие наличных. Но все-таки есть позитивная тенденция - за прошедший год данный показатель увеличился на 3%, т.е. доля безналичных платежей постепенно растет. Конечно, было бы желательно обеспечить более быстрые темпы роста.
Если сравнить «безналичную экономику» в Армении с теми странами присуствия Visa, за которые я отвечаю (Грузия, Украина), то она находится примерно на том же уровне, плюс-минус 2%. В этих трех странах есть над чем работать. Например, в некоторых других странах Восточной и Юго-Восточной Европы данный показатель составляет 25-30%, что фактически в два раза выше, чем сейчас в Армении.
Сколько времени потребуется Армении, чтобы достичь показателей этих стран, зависит от темпов роста безналичных платежей в стране. Конечно, при росте 3% в год сложно ожидать быстрого прорыва, поэтому нам следует провести активную работу вместе с коммерческими банками, ЦБ Армении, чтобы совместными усилиями довести этот показатель хотя бы до 20-25%.
На днях с Центробанком и Министерством образования и науки Армении мы запустили армянскую версию игры «Финансовый футбол», что как раз является частью усилий, направленных на повышение стандартов финансовой грамотности и увеличение доли безналичных платежей.
- С какими проблемами чаще всего сталкиваются армянские клиенты при использовании карт Visa, и какие у Вас планы относительно улучшения качества предоставляемых услуг?
- Проблемы и нюансы, с которыми сталкиваются держатели карт в Армении, не особо отличаются от других стран региона. Самые распространенные вопросы, которые держатели карт задают себе: могу ли я расплатиться и насколько это безопасно.
В небольших городах, маленьких торговых точках, не всегда есть возможность оплатить картой. Речь не идет конкретно об Армении: когда человек едет за границу, у него возникает вопрос, есть ли там платежные терминалы, в которых можно воспользоваться его картой.
Если говорить о странах Европы, то там эта проблема по большей части решена. Кстати, в некоторых странах, в основном Западной Европы, «безналичная экономика» составляет 60-80%, поэтому везде принимаются различные платежные карты. А вот в некоторых странах СНГ в небольших городах или в отдельных торговых точках еще можно столкнуться с ситуацией, когда платежный терминал отсутствует и нет возможности заплатить картой - не важно армянского банка, местного или любого другого.
Второй вопрос, с которым сталкиваются клиенты - понимание того, что опасно, а что - нет. Часто людям кажется, что безопаснее снять деньги в банкомате, чем осуществить электронную транзакцию по карте. На самом деле статистика показывает обратное. Более того, в электронной коммерции Visa запустила массу инструментов, которые помогают защититься от мошенничества и банку, и отдельному пользователю. Например, технология 3D Secure или Verified by Visa позволяют клиенту при осуществлении платежей получить SMS-уведомление с одноразовым паролем, кодом, который необходимо ввести для транзакции в интернете, и тем самым подтвердить ее.
- Над какими продуктами сегодня Вы работаете?
- У нас полный спектр платежных продуктов и услуг: от самых простых, где есть базовый функционал платежей, до премиальных направлений. К примеру, карта Visa Infinite, которая предоставляет гораздо более широкий спектр услуг и предложений от Visa, к которым партнерские банки добавляют свои услуги - консьерж сервис и т.д. Здесь однозначно работает партнерство Visa-Банк: что-то предоставляем мы, что-то банк, все это упаковывается и предлагается клиенту.
Как я уже говорил, мы работаем над инновациями. Самое главное для нас - переход в новую цифровую эру, развитие бесконтактных платежей, электронных кошельков. Основное, к чему мы стремимся неизменно - это удобство, безопасность и скорость платежей для потребителей, всегда и везде.
- Наблюдаете ли Вы поступательный спрос на услугу интернет-эквайринга по картам Visa в нашей стране?
- Объем платежей в электронной коммерции у нас растет быстрее, чем общий обьем платежей. Если обратиться к цифрам, то в 3 квартале 2016 финансового года, рост составил около 40%. Это очень хорошая тенденция. Основным сегментом для нас являются онлайн-супермаркеты в Армении. Что касается спроса на интернет-эквайринг со стороны онлайн торговцев, то эти данные лучше уточнить у армянских банков.
Но судя по объемам платежей, спрос на электронную коммерцию, безусловно, есть, людям это интересно. 40% - очень серьезный рост.
- Развитие финтеха влечет за собой новые риски, в том числе в плане карточного мошенничества. Насколько остро стоит этот вопрос в Армении, и какая работа проводится с Вашей стороны в этом направлении?
- Я могу назвать общую цифру для региона: в Армении этот показатель не очень отличается. У нас размер убытков банков от карточного мошенничества составляет меньше 1 цента на каждые 100 долларов, обработанных в VisaNet, т.е. это сотая часть процента. И это благодаря тому, что банки в нашем регионе, включая Армению, активно используют различные инструменты безопасности. Я бы не сказал, что карточное мошенничество - это серьёзная проблема для Армении.
- Новейшие платежные технологии блокчейн для Вас вызов или возможность сотрудничества?
- Пока мы смотрим, как будет развиваться это направление. Нам важно понять, как это будет регулироваться. Сейчас даже центробанки стран думают, что с этим направлением делать, как оно будет вписываться в финансовую систему. Пока для нас рано делать выводы и считать это партнерством или вызовом. Мы пока присматриваемся и ждем.
- Планируется ли открытие офиса в Армении?
- Пока у нас нет таких планов. Есть команда в Тбилиси, которая поддерживает банки стран кавказского региона, есть большая команда в Киеве, ресурс которой также полноценно используется для развития бизнеса Visa в странах Кавказа, и я регулярно посещаю Армению.