Հայ գիտնականը վենչուրային հիմնադրամ է փնտրում իր գյուտերի համար
Ինժեներ-հետազոտող Արմեն Ադամովը երեք տարի առաջ է վերադարձել Հայաստան եւ այս ընթացքում մշակել պիրոլիզային վառարանների գաղափարը (Ադամովի վառարան), որի արդյունքում ջերմոցների տաքացման համար ծախսերը առնվազն կրկնակի պակասում են:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում նշել է Արմեն Ադամովը, 50 պիրոլիզային արտադրամասեր բացելու պարագայում Հայաստանում 2-3 տարվա ընթացքում 1000-ից ավել նոր աշխատատեղեր կարող են բացվել:
Նա նշել է, որ նման մեկ արտադրամաս բացելու համար հարկավոր է $50-100 հազ.:
Ադամովի վառարանի հիմքում ընկած է պիրոլիզային գործընթացը: Պիրոլիզը ջերմաստիճանի ներգործությամբ եւ առանց թթվածնի նյութերի կազմալուծման գործընթաց է: Հատուկ տեխնոլոգիայի օգնությամբ ցանկացած աղբ վառարանում կարող է ամբողջովին եւ առանց ծխի այրվել:
Այդօրինակ վառարաններում հնարավոր է այրել ամեն ինչ, ընդհուպ մինչեւ 10 ժամ շարունակ առանց ծխի այրել անվադողեր: Ըստ գյուտարարի, այն ստեղծված է գիտական բազայի հիման վրա եւ չունի նմանօրինակ:
Արմեն Ադամովը նման սկզբունքով աշխատող 4 վառարան է պատրաստել, բայց այս պահին նորարարությունը զարգացնելու եւ հետագա քայլերին անցնելու համար աջակիցների կարիք ունի:
«Ցանկանում եմ մարդկանց ապացուցել, որ կենցաղային աղբի 50-70%-ը հիանալի վառելանյութ է: Հավանաբար տեղյակ եք, որ գազի կալորիականությունը Հայաստանում գնալով նվազում է, եւ հատկապես ձմռանը ջերմոցները վնասով են աշխատում: Իմ նպատակն է ստեղծել Ադամովի վառարանների արտադրություն, որի ամբողջական նկարագրությունը կարելի է գտնել կայքում գրված իմ հոդվածներում: Պատրաստվում ենք վառելանյութի ծախսը պակասեցնելով ստեղծել ոչ շատ մեծ ծավալի եւ առավել մատչելի արժեքով պիրոլիզային վառարաններ, որոնք  մասնավոր ձեռնարկատերերը կկարողանան ձեռք բերել եւ օգտագործել` վերամշակելով աղբը»,- նշել է Ադամովը:
Արմեն Ադամովը նշում է, որ կես տարի է անհրաժեշտ նկատելի արդյունքի հասնելու համար, իսկ արդեն մեկ տարի հետո հնարավոր է հետ բերել ներդրված գումարները:
«Տվեք ինձ որեւէ ջերմոց, որտեղ ես կարողանամ աղբի մասնակի վերամշակման համար կետ ստեղծել: Ամբողջ ընթացքում ջերմոցն ամբողջովին մաքուր է մնում: Այդ օրինակով ես ցույց կտամ իմ նորարարությունների արդյունավետությունը»,- ասել է Ադամովը` հավելելով, որ  կարող է նույն գյուտը ներկայացնել նաեւ այլ երկրներում, բայց ցանկանում է առաջին քայլը հենց հայրենիքում անել:
Ինժեներ-հետազոտողի խոսքով, իր մյուս հայտնագործությունները կյանքի կոչելու համար իրեն  լաբորատորիա եւ հատուկ պայմաններ են անհրաժեշտ. հենց այդ նպատակով էլ փնտրում է վենչուրային հիմնադրամ, որը կհետաքրքրվի իր նորարարական գաղափարներով:

Армянский ученый ищет венчурный фонд, чтобы воплотить в жизнь свои открытия
Инженер-исследователь Армен Адамов вернулся в Армению 3 года назад и за это время разработал идею пиролизных печей (Печи Адамова), в результате действия которых затраты на обогрев парников и теплиц уменьшаются как минимум вдвое.
Как отметил в беседе с Медиамакс Армен Адамов, в случае открытия 50 пиролизных печей в Армении за 2-3 года могут быть открыто более 1000 новых рабочих мест.
Он отметил, что для запуска одного подобного производства потребуется $50-100 тыс.
В основе печи лежит пиролизный процесс. Пиролиз -  высокотемпературная глубокая деструкция без доступа кислорода. При помощи специальной технологии любой мусор может быть сожжен в печи полностью и без дыма.
В них можно сжечь все, даже шины, без дыма, до 10 часов подряд. По словам изобретателя, печь создана на основе научной базы и не имеет аналогов.
Армен Адамов создал 4 печи, работающие по данному принципу, однако в данный момент нуждается в поддержке для развития инновации и перехода к дальнейшим шагам.
«Хочу доказать людям, что 50-70% бытовых отходов является отличным топливом. Вы, наверное, знаете, что калорийность газа в Армении постепенно уменьшается, и особенно зимой парники работают с убытком. Моя цель - запустить производство печей Адамова, полное описание чего можно найти в моих статьях, размещенных на сайте. Мы собираемся снизить расход топлива, создать не слишком большие по объему и доступные по цене пиролизные печи, которые частные предприниматели смогут приобрести и использовать, обрабатывая отходы»,- отметил Адамов.
Он отмечает, что для достижения ощутимых результатов потребуется всего полгода, а уже через год можно вернуть вложенные деньги.
«Дайте мне любой парник, где я смогу создать пункт для частичной переработки мусора. Парник все время остается полностью чистым. На этом примере я покажу эффективность моих нововведений»,- сказал Адамов, добавив, что может представить изобретение и в других странах, однако хочет сделать первый шаг именно на родине.
По словам инженера-исследователя, чтобы воплотить в жизнь другие открытия, ему нужны лаборатория и специальные условия, именно с этой целью он ищет венчурный фонд, который проявит интерес к его новаторским идеям.