Яндекс.Деньги-ում սմարթֆոնն անվանել են «վճարման ունիվերսալ միջոց»
Яндекс.Деньги ընկերության գլխավոր տնօրեն Իվան Գլազաչեւի կարծիքով՝ սմարթֆոնը այնքան ժամանակ կշարունակի մնալ վճարման ունիվերսալ միջոց՝ մինչեւ չհայտնվեն մարդու մարմնի մեջ տեղադրվող չիպերը:
«Եթե երեւակայենք, ապա սմարթֆոնին այլընտրանք կարող է դառնալ միայն այն տեխնոլոգիան, որը տեղեկատվություն փոխանցելու եւ վճարում կատարելու համար կազատի մեզ որեւէ այլ իրից օգտվելու անհրաժեշտությունից. այդ տեխնոլոգիան կարող է լինել մարդու օրգանիզմում տեղադրվող պայմանական չիպը: Բայց, քանի դեռ այն չկա, սմարթֆոնն ունիվերսալ է, ուստի ապագան նրանն է»,- «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Իվան Գլազաչեւը:
Նրա խոսքով՝ չնայած այն հանգամանքին, որ փորձարկումներ են ընթանում այլ վճարային կրիչների հետ, ինչպիսիք են, օրինակ, մատանին կամ թեւնոցը, սմարթֆոնը որպես վճարման միջոց ավելի տարածված է, քանի որ հնարավորություն է ընձեռում վճարել ինչպես օնլայն, այնպես էլ օֆլայն, այսինքն՝ ոչ կոնտակտային եղանակով:
Իվան Գլազաչեւը նշել է, որ գլոբալ մակարդակում հենց սմարթֆոնների հետ են կապում համացանցի ներթափանցման աճը: Անցյալ տարվա տվյալներով՝ բջջային վճարման փորձ է ունեցել ինտերնետ օգտատերերի 68%-ը:
«Վճարային ծառայությունների առումով Ռուսաստանը բավականին առաջադեմ երկիր է: Օնլայն վճարման միջին գումարն անընդհատ մեծանում է. վճարային փորձի աճին զուգահեռ՝ մեծանում է վստահությունն էլեկտրոնային վճարման նկատմամբ, այդ իսկ պատճառով օգտատերերը պատրաստ են գնալով ավելի շատ գումար ծախսել համացանցում»,- նշել է նա:
Այսօր համացանցի ՌԴ օգտատերերի մոտ 66%-ը պարբերաբար վճարում է էլեկտրոնային դրամապանակների միջոցով, մինչդեռ 2012-ին այդ ցուցանիշը կազմում էր ընդամենը 27%:

Яндекс.Деньги: Смартфон является «универсальным средством платежа»
Генеральный директор сервиса онлайн-платежей Яндекс.Деньги Иван Глазачев считает, что смартфон будет универсальным средством платежа, пока не появятся чипы, вживляемые в тело человека.
«Если пофантазировать, то альтернативой смартфону могла бы стать лишь технология, избавляющая нас от необходимости пользоваться чем-либо вообще для передачи информации и оплаты, - условный чип, вживляемый в организм человека. Но пока его нет, смартфон универсален, а потому ближайшее будущее за ним»,- сказал Иван Глазачев в интервью агентству «РИА Новости».
По его словам,  несмотря на опыты с другими платежными носителями, такими как кольца или браслеты, смартфон как способ оплаты более популярен, так как позволяет платить и онлайн, и офлайн, то есть бесконтактно.
Иван Глазачев отметил также, что именно со смартфонами связывают рост проникновения интернета на глобальном уровне. В прошлом году в России опыт мобильной оплаты был у 68% пользователей интернета.
«Россия в плане платежных сервисов достаточно продвинутая страна. Сумма среднего онлайн-платежа постоянно увеличивается: по мере роста платежного опыта растет и доверие к электронной оплате, поэтому пользователи готовы тратить в интернете все большие и большие суммы»,- отметил он.
Cегодня около 66% пользователей интернета периодически платят с помощью электронных кошельков, в то время как в 2012 году опыт оплаты электронными деньгами был только у 27% российских пользователей.