Վարդան Արամյան. Կրիպտոարժույթների կարգավորման պահը չի հասունացել
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն ասել է, որ Հայաստանը վերջնականորեն դեռ չի որոշել՝ ինչպես վերաբերվել կրիպտոարժույթներին:
«Այս ոլորտն ավելի շատ Կենտրոնական բանկի իրավասության ներքո է, ֆինանսների նախարարությունն այստեղ երկրորդական դեր է խաղում: Մենք հարցը դիտարկում ենք միայն հարկերի հավաքագրման տեսանկյունից: Եթե ապագայում կրիպտոարժույթների հետ գործարքներից հնարավոր չլինի խուսափել, ապա անհրաժեշտ կլինի որեւէ կերպ կարգավորել ոլորտը: Սակայն կարծում եմ, որ մեզ մոտ այդ պահը դեռ չի հասունացել»,- ասել է Վարդան Արամյանը Eurasia Daily-ին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը ընդդիմության վերջին առաջարկին՝ օրինականացնելու կրիպտոարժույթների մայնինգի շուկան:
Վարդան Արամյանն ընդգծել է, որ որոշ երկրներ փորձում են կարգավորել ոլորտը եւ վերահսկել այդ գործընթացները:
«Ընդ որում, նրանք առաջին հերթին պետք է որոշեն՝ ինչպես վերաբերվել կրիպտոարժույթին: Այն արժեթո՞ւղթ է, ակտի՞վ, թե՞ վճարման միջոց: Այն դեպքում, եթե կրիպտոարժույթն օգտագործվում է որպես վճարման միջոց, ապա ավելի է բարդանում այն վերահսկելը»,- ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով այն երկրների փորձին, որոնք արդեն օրինականացրել են ոլորտը, ՀՀ ֆինանսների նախարարն ասել է.
«Աշխարհում չկա որեւէ պետություն, որն ուրախությամբ կընդունի կրիպտոարժույթները: Կապ չունի՝ այս կամ այն պետությունը օրինականացրել է ոլորտը, թե ոչ: Կրիպտոարժույթներով գործարքներ թույլ տվող երկրները, ընդհանուր առմամբ, հարկադրված են գնացել այդ քայլին, քանի որ թվային արժույթը սկսել է մեծ դեր խաղալ նրանց տնտեսությունում: Նրանք միայն փորձում են կարգավորել այդ գործընթացները, լինի դա Շվեյցարիան, Հարավային Կորեան, թե Բելառուսը: Սրա հետ կապված՝ կցանկանայի ընդգծել, որ դուք չեք գտնի աշխարհում որեւէ ԿԲ նախագահ կամ ֆինանսների նախարար, որը հիացմունքով կխոսի կրիպտոարժույթների մասին: Խնդիրն այն է, որ կրիպտոարժույթներով գործարքները շատ բարդ է նույնականացնել: Մի կողմից՝ դա լավ հիմք է ստեղծում հարկերից խուսափելու համար, իսկ ԿԲ տեսանկյունից՝ փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման սպառնալիք է առաջանում: Դա ԿԲ վերահսկողությունից դուրս է, գործնականում մասնավոր անձիք կարող եք զբաղվել կրիպտոարժույթների մայնինգով: Սովորական արժույթի դեպքում այդպես չէ. դրա տնօրինողը Կենտրոնական բանկն է: Օրինակ, դրամի «սեփականատերը» ՀՀ Կենտրոնական բանկն է, իսկ դրամն ապահովագրված է կամ պաշտպանված Հայաստանի գույքով ու ակտիվներով: Այս տեսանկյունից առնվազն տարօրինակ կլինի, որ որեւէ երկրի ԿԲ նախագահ ողջունի կրիպտոարժույթներով գործարքները: Դա մեծ գլխացավանք կդառնա»:

Вардан Арамян: Момент для регулирования криптовалют пока не настал
Министр финансов Вардан Арамян заявил, что Армения пока окончательно не определилась с тем, как относиться к криптовалютам.
«Это сфера находится больше в компетенции Центрального банка, министерство финансов здесь играет второстепенную роль. Мы рассматриваем вопрос лишь с точки зрения налоговых сборов. Если в будущем операций с криптовалютами будет невозможно избегать, то необходимо будет как-то регулировать сферу. Однако думаю, что у нас такой момент еще не настал»,- отметил Вардан Арамян в интервью Eurasia Daily, отвечая на вопрос о том, как относится министерство финансов Армении к недавнему предложению оппозиции легализовать рынок майнинга криптовалют.
Вардан Арамян подчеркнул, что некоторые страны пытаются регулировать сферу и контролировать эти процессы.
«При этом они сначала должны определиться, как относиться к криптовалютам. Это ценная бумага, актив или средство платежа? В случае, если криптовалюта принимается как средство платежа, ее труднее контролировать»,- заявил министр.
Говоря об опыте стран, которые уже легализовали сферу, министр финансов Армении отметил:
«Нет в мире страны, которая с радостью бы приняла криптовалюты. Не имеет значения, то или иное государство легализовало сферу или нет. Страны, разрешившие операции с криптовалютами, в целом вынужденно пошли на такой шаг, поскольку цифровая валюта начала играть большую роль в их экономике. Они лишь пытаются контролировать эти процессы, будь то Швейцария, Южная Корея или Беларусь. В связи с этим хотел бы еще раз заметить, что вы не найдете в мире главу ЦБ или министра финансов, который с восторгом бы говорил о криптовалютах. Проблема в том, что операции с криптовалютами очень сложно идентифицировать. Это, с одной стороны, создает хорошую почву для избегания налогов, а с точки зрения Центробанков есть угроза отмывания денег и финансирования терроризма. Это за пределами контроля ЦБ, фактически частные лица могут заниматься майнингом криптовалюты. В случае с обыкновенной валютой это не так, ее держателем, так скажем, хозяином является Центробанк. Например, «владельцем» армянской валюты – драма - является ЦБ страны, а драм застрахован или подкреплен активами и имуществом Армении. С этой точки зрения будет как минимум странно, если глава ЦБ какой-либо страны выступит с заявлением и приветствует операции с криптовалютами. Это станет большой головной болью».