Ռոբոտ Աննան աշխատանքի է անցել Սբերբանկում
Սբերբանկը ձեռնամուխ է եղել կորպորատիվ հաճախորդների համար նախատեսված կոնտակտային կենտրոնի ռոբոտացմանը:
Բանկի կայքում տեղադրված հաղորդագրության համաձայն՝ բանկոմատների եւ մասնաճյուղերի տեղակայման վերաբերյալ հաճախորդների հարցերին կպատասխանի ռոբոտ Աննան: Հետագայում նա կներկայացնի նաեւ այլ տեղեկատվություն, օրինակ, վճարման կարգավիճակի, հաշվի մնացորդի, կատարողական թերթիկների մասին:
Հարցումները, որոնք պահանջում են բանկի աշխատակցի մասնակցությունը, եւս մշակվում են ռոբոտացված տեխնոլոգիաների կիրառմամբ՝ կոգնիտիվ վիրտուալ օգնականի միջոցով: Ռոբոտը վերլուծում է օպերատորի եւ հաճախորդի խոսակցությունն ու ինքնուրույն` «բարձրաձայն», օպերատորին տրամադրում խորհրդատվության համար անհրաժեշտ լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Պիլոտային նախագծի արդյունքներով՝ կոնկրետ թեմաներով հաճախորդներին սպասարկելու արագությունն ավելացել է 50%-ով. ներկայում կորպորատիվ հաճախորդների կոնտակտային կենտրոն զանգերի միջին տեւողությունը կազմում է 3,5 րոպե:
«Մենք օգտագործում ենք արհեստական բանականությունն ամենատարբեր խնդիրների լուծման նպատակով, որոնցից մեկը մեր հաճախորդներին սպասարկելու ժամանակի կրճատումն է՝ որակյալ եւ հարմարավետ սպասարկման հաշվին, ինչն էլ կոնտակտային կենտրոնի աշխատանքի ավտոմատացման արդյունքն է,- նշել է Սբերբանկի ավագ փոխնախագահ, «Կորպորատիվ բիզնես» բաժնի ղեկավար Անատոլի Պոպովը: -Սբերբանկի նպատակներն են՝ էապես կրճատել հաճախորդների սպասարկման միջին ժամանակը, ավելացնել հաճախորդների հարցումներին տրված լուծումների մասնաբաժինը FCR փուլում (First Calls Resolution-ը ցույց է տալիս, թե հարցերի որ տոկոսն է լուծվել կոնտակտային կենտրոնում հաճախորդի առաջին զանգի ժամանակ - խմբ.) եւ երկու տարվա ընթացքում հաճախորդների բոլոր պարզ հարցումներն արդեն մշակել ռոբոտացված համակարգով»:
Տեղեկատվական բնույթի հարցումները կազմում են Սբերբանկի կորպորատիվ հաճախորդների կոնտակտային կենտրոնում ստացվող դիմումների մոտ 40%-ը: Կենտրոնի օպերատորներն օրական ընդունում են 20 հազ-ից ավելի զանգ: Սբերբանկի կորպորատիվ հաճախորդ են հանդիսանում խոշոր, միջին եւ փոքր բիզնեսի մոտ 2 մլն ընկերություն:

Сбербанк приступил к роботизации контактного центра для корпоративных клиентов.Согласно сообщению, опубликованному на сайте банка, на вопросы клиентов о местонахождении банкоматов с функцией самоинкассации и отделений банка ответит робот Анна. В дальнейшем Анна будет предоставлять и другую справочную информацию: например, о статусе платежа, балансе счёта, по исполнительным листам.Запросы, которые требуют участия сотрудника банка, тоже обрабатываются с использованием роботизированной технологии: с помощью когнитивного виртуального помощника. Робот анализирует разговор оператора и клиента и самостоятельно «с голоса» предоставляет оператору дополнительную информацию, необходимую для оказания консультации.По итогам пилотного проекта скорость обслуживания клиентов по определенным тематикам возросла на 50%: теперь средняя продолжительность звонка в контактный центр для корпоративных клиентов составляет 3,5 минут. 25.01.2018 | 11:56 Греф и робот София пообщались на завтраке в Давосе «Мы используем искусственный интеллект для решения самых разнообразных задач, и одна из них – сокращение времени обслуживания наших клиентов за счёт качественного и удобного сервиса, достигаемого путем автоматизации работы контактного центра, - отметил старший вице-президент, руководитель блока «Корпоративный бизнес» Сбербанка Анатолий Попов. – Цели Сбербанка – существенно сократить среднее время обслуживания клиентов, увеличить долю решения запросов клиентов на стадии FCR (First Calls Resolution показывает, какой процент вопросов был решен в контактном центре при первом обращении клиента – ред.) и в течение двух лет перевести в роботизированную систему обработки все простые запросы клиентов».Запросы справочного характера составляют примерно 40% обращений в контактный центр Сбербанка для корпоративных клиентов. Его операторы ежедневно обрабатывают около 20 тыс. звонков. Корпоративными клиентами Сбербанка являются около 2 млн компаний крупного, среднего и малого бизнеса.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 26429