ԱՄՆ ֆիննախը վիրտուալ արժույթն «աճող սպառնալիք» է համարում
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի տեղակալ, ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի պատասխանատու Սիգալ Մանդելքերը վիրտուալ արժույթն անվանել է «աճող սպառնալիք»:
Ինչպես գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը, նման տեսակետ նա հայտնել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի բանկային կոմիտեի նիստի ժամանակ:
«Նախարարությունը ձգտում է առաջ անցնել այս աճող սպառնալիքների դեմ պայքարի հարցում: Մենք գլխավորում ենք առաջադեմ տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ վիրտուալ արժույթների անօրինական ֆինանսավորման ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջազգային ջանքերը՝ հանդես գալով այս նոր ոլորտի հսկող-վերահսկող մարմնի դերում»,- նշել է փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ ներկայում ԱՄՆ-ն, Ճապոնիան եւ Ավստրալիան «այն փոքրաթիվ երկրների շարքում են, որոնք կարգավորում են վիրտուալ, մասնավորապես՝ ապակենտրոնացված փոխարկվող թվային արժույթների մասնակցությամբ փոխարկման եւ վճարման գործարքները»:
Սիգալ Մանդելքերը նշել է, որ գերատեսչությունը ներկայում տեղեկատվություն է հավաքագրում վիրտուալ արժույթների մասնակցությամբ առեւտրի մոտ 100 հարթակների վերաբերյալ՝ անօրինական գործունեության ֆինանսավորման կանխարգելման նպատակով:

Минфин США считает виртуальную валюту «развивающейся угрозой»
Заместитель министра финансов США, отвечающая за противодействие финансовым преступлениям, Сигал Манделкер назвала виртуальную валюту «развивающейся угрозой».
Как пишет агентство «ТАСС», такое мнение она высказала на заседании банковского комитета Сената Конгресса США.
«Министерство действует на опережение в борьбе с развивающимися угрозами. Мы возглавляем международные усилия по снижению рисков незаконного финансирования передовых технологий, выступая в роли надзорно-контрольного органа за этой новой отраслью»,- отметила замминистра.
По ее словам, в настоящее время США, Япония и Австралия «входят в число тех немногих стран, которые регулируют процессы по обмену и платежам с участием виртуальной валюты, в частности с децентрализованной конвертируемой виртуальной валютой».
Сигал Манделкер отметила, что ведомство на сегодняшний день собирает информацию примерно о 100 площадках, где проводятся торги с использованием виртуальных валют, с целью пресечения финансирования незаконной деятельности.