Կրիպտոարժույթի փոխարժեքը՝ իրականությունից մինչեւ ֆեյք լուրեր
Բիթքոինի փոխարժեքը նոյեմբերի սկզբից ենթարկվել է կտրուկ փոփոխությունների՝ հաշված օրերի ընթացքում բարձրանալով 1000 դոլարով, այնուհետ անկում ապրելով ավելի քան 1600 դոլարով: Այսպես, եթե նոյեմբերի 1-ին բիթքոինի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ կազմում էր մոտ $6,5 հազ., ապա արդեն նոյեմբերի 5-ին այն կազմում էր $7,5 հազ., իսկ նոյեմբերի 12-ին անկում ապրեց մինչեւ $5,9 հազ. եւ կրկին սկսեց բարձրանալ:
Ինչի՞ց է կախված կրիպտոարժույթի փոխարժեքը. «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունը ներկայացրել է պատասխանի իր տարբերակը: Առանձնացրել ենք նյութի առավել հետաքրքրական հատվածները:
Ինչպե՞ս է ձեւավորվում կրիպտոարժույթի փոխարժեքը
Կրիպտոարժույթի փոխարժեքի վրա ազգում է միայն պահանջարկը: Այն կախվածություն չունի որեւէ արժույթից, նավթի գնից կամ այլ ակտիվներից: Որպեսզի թվային արժույթը ձեւավորի եւ ավելացնի իր գինը, անհրաժեշտ է, որպեսզի այն գնեն: Եվ հակառակը, եթե ներդրողները համատարած վաճառեն կրիպտոարժույթը, դրա փոխարժեքը կընկնի:
Ի՞նչն է ազդում պահանջարկի եւ գնի վրա
Թվային արժույթի փոխարժեքի վրա կարող է ազդել դրա դիրքերի ամրապնդումն իրական կյանքում: Այսպես, 2017թ. գարնանը բիթքոինը սկսեց զգալիորեն աճել (կային ժամանակահատվածներ, երբ այն օրական աճում էր $100–200-ով): Այս աճը փորձագետները բացատրում են ասիական երկրներից թրեյդերների ներհոսքով: Ճապոնիայում ընդունվեց կրիպտոարժույթների կարգավիճակի մասին օրենք (կրիպտոարժույթներն օրինականացրած առաջին երկիրն է), եւ այն ներդրողները, որոնք նախկինում չէին համարձակվում ռիսկի դիմել, սկսեցին իրենց ավելի վստահ զգալ:
Եվ ընդհակառակը, կրիպտոարժույթի եւ ICO-ի արգելման մասին լուրերը մի շարք խոշոր երկրներում հանգեցրին դրա փոխարժեքի համատարած եւ միաժամանակյա անկման:
Փոքր կրիպտոարժույթները մեծապես կախված են «հասարակական կարծիքից»: Մասնավորապես, 2017թ. գարնանը Ethereum-ի փոխարժեքը մեկ գիշերվա ընթացքում կտրուկ անկում գրանցեց դրա հիմնադրի՝ Վիտալիկ Բուտերինի մահվան վերաբերյալ ֆեյք լուրի հետեւանքով: Հաջորդ օրը Բուտերինը սոցցանցերում հերքում տարածեց, եւ փոխարժեքը վերականգնվեց:
Իսկ բիթքոինի՝ նոյեմբերին արձանագրված անկումը պայմանավորված է նրանով, որ թրեյդերները սկսել են ներդրումներ կատարել Bitcoin Cash-ի մեջ: Դասական բիթքոինն ունի երկու ինքնուրույն «դուստր» կրիպտոարժույթ՝ Bitcoin Gold եւ  Bitcoin Cash: Ընդամենը մեկ ուիքենդի ընթացքում Bitcoin Cash-ն աճել է 40%-ով:
«Ինչ փոխարժեքով էլ գնեք բիթքոին, դուք պետք է հասկանաք, որ առաջիկա շաբաթների (կամ նույնիսկ՝ օրերի) ընթացքում կարող եք ինչպես մի քանի հազար դոլար աշխատել, այնպես էլ կորցնել նույնքան կամ ավելի մեծ գումար»,- գրում է «ՏԱՍՍ»-ը:

Курс криптовалюты: от реальности до фейковых новостей
Курс биткоина с началя ноября подвергался резким изменениям, за считанные дни поднимаясь на 1000 далларов, затем падая на более 1600 долларов. Так, если 1 ноября курс биткоина по отношению к доллару составлял около $6.5 тыс., то уже 5 ноября он составил $7,5 тыс., а 12 ноября упал до отмеки $5,9 тыс. и снова начал подниматься.
Информационное агентство «ТАСС» подготовило свою версию ответа на вопрос: от чего зависит цена любой криптовалюты? Представляем наиболее интересные отрывки из материала.
Как складывается цена криптовалюты?
На цену криптоденег влияет только спрос. Криптоденьги не привязаны ни к одной существующей валюте, ни к цене на нефть, ни к любым другим активам. Чтобы цифровая монета имела и набирала цену, нужно, чтобы ее покупали. И наоборот, когда инвесторы массово продают криптовалюту, тогда падает и ее курс.
Что может повлиять на спрос и цену?
Укрепление позиций цифровых денег в реальном мире. Так, весной 2017 года биткоин начал серьезно прибавлять (были периоды, когда он рос по $100–200 каждый день). Этот период роста эксперты объясняют притоком трейдеров из стран Азии. В Японии приняли закон о статусе криптовалюты (это первая страна в мире, узаконившая цифровые деньги), и те инвесторы, которые раньше не решались рисковать, почувствовали к ней доверие.
И наоборот, новости о запрете криптовалюты и ICO в ряде крупных стран ведут к массовому единовременному падению цены.
Маленькие криптовалюты сильно зависят от «общественного мнения». В частности, летом 2017 года курс Ethereum резко упал за одну ночь из-за фейковой новости о смерти ее создателя Виталика Бутерина. Уже на следующий день Бутерин написал опровержение в социальных сетях, и курс восстановился.
А тот обвал биткоина, который наблюдался в ноябре, вызван тем, что трейдеры начали переводить деньги в биткоин-кеш. У классического биткоина есть еще две «дочки» -самостоятельные криптовалюты: биткоин-голд и биткоин-кеш. За одни выходные криптовалюта биткойн-кеш выросла на 40%.
«По какой цене вы бы ни покупали биткоин, вы должны понимать, что можете в ближайшие пару недель (или даже дней) как заработать пару тысяч долларов, так и потерять столько же или больше»,- пишет «ТАСС».