Պուտինը խոսել է կրիպտոարժույթի օգտագործման ռիսկերի մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ կրիպտոարժույթի կիրառությունը պարունակում է լուրջ ռիսկեր՝ «առաջին հերթին՝ կապված հանցավոր եղանակով ստացված փողերի լվացման, հարկերից խուսափման եւ, անգամ, ահաբեկչության ֆինանսավորման հետ»:
Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, այս մասին ՌԴ նախագահն ասել է ֆինանսական ոլորտում թվային տեխնոլոգիաների կիրառման եւ նորարարական ֆինանսական գործիքների ներդրման վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ:
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ այս ռիսկերը կապված են նաեւ մեքենայությունների սխեմաների հետ, որոնց զոհ կարող է դառնալ շարքային քաղաքացին:
«Կրիպտոարժույթները թողարկվում են անսահմանափակ թվով անանուն սուբյեկտների կողմից: Բացի այդ, կրիպտոարժույթի մասով ապահովություն գոյություն չունի: Համակարգի խափանման կամ «փուչիկների» առաջացման դեպքում իրավաբանորեն պատասխանատու սուբյեկտ չի լինելու: Սա լուրջ հարց է, որը պետք է նկատի ունենանք՝ թեման քննարկելիս»,- ընդգծել է Վլադիմիր Պուտինը:
Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ երկրներ փնտրում են կրիպտոարժույթի շրջանառության կարգավորման մոտեցումներ եւ նոր են սկսում ստեղծել դրա համար անհրաժեշտ օրենսդրական պայմաններն ու նորմատիվային բազան:
«Մեզ անհրաժեշտ է, հիմնվելով միջազգային փորձի վրա, կառուցել կարգավորման այնպիսի միջավայր, որը թույլ կտա համակարգել ոլորտում հարաբերությունները, պաշտպանել քաղաքացու, բիզնեսի եւ պետության շահերը, ինչպես նաեւ ստեղծել նորարարական ֆինանսական գործիքների կիրառման օրենսդրական երաշխիքներ»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը:

Путин назвал риски использования криптовалют
Президент России Владимир Путин заявил, что использование криптовалют несёт серьёзные риски, «прежде всего это возможность отмывания капиталов, полученных преступным путём, ухода от налогов и финансирование даже терроризма».
Как сообщает пресс-служба Кремля, об этом глава российского государства сказал в ходе совещания по вопросу использования цифровых технологий в финансовой сфере и внедрения инновационных финансовых инструментов.
По словам президента, эти риски связаны также с распространением мошеннических схем, жертвами которых могут стать рядовые граждане.
«Криптовалюты выпускаются неограниченным кругом анонимных субъектов. Таким образом, покупатели криптовалют могут быть вовлечены в противоправную деятельность. Кроме того, по криптовалютам не существует обеспечения. В случае сбоя системы или «надувания пузырей», по ним не будет юридически ответственного субъекта. Это серьёзная вещь, которую мы должны иметь в виду, обсуждая эту тему»,- подчеркнул Путин.
По его словам, многие страны ищут подходы к тому, как регулировать обращение криптовалют, только начинают создавать необходимые законодательные условия, нормативную базу.
«Нам нужно, опираясь на международный опыт, выстроить такую регуляторную среду, которая позволит систематизировать отношения в этой сфере, защитить, безусловно, интересы граждан, бизнеса, государства, дать правовые гарантии для работы с инновационными финансовыми инструментами»,- отметил Путин.