Սբերբանկը տարեկան $2 մլրդ շահույթ է ստանում արհեստական բանականությունից
Սբերբանկն արհեստական բանականության ներդրման շնորհիվ տարեկան ավելի քան $2 մլրդ շահույթ է ստանում, հայտնում է բանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը:
«Շուրջ $2 մլրդ զուտ շահույթ մենք ստանում ենք արհեստական բանականության համակարգերի վրա հիմնված ժամանակակից մոդելների ներդրման հաշվին: Սբերբանկի տեխնոլոգիական նորարարությունների կենտրոնի շրջանակում արհեստական բանականությամբ 10 նախագծերի իրականացումից տարեկան եկամուտն ու ծախսերի խնայողությունը կազմել է ընդհանուր առմամբ $13 մլրդ»,- Գերման Գրեֆի խոսքը մեջբերում է «Տասս»-ը:
Սբերբանկը ծրագրում է մինչեւ հաջորդ տարեվերջ արհեստական բանականության տեխնոլոգիայի կիրառմամբ իրականացնել 159 նախագիծ:
Ինչպես նշել է բանկի նախագահը, արհեստական բանականության ներդրումն արմատապես փոխում է ընկերության ներքին բիզնես լանդշաֆտը՝ բիզնես մոդելը, հաճախորդների համար հարմարավետությունը, ծախսերն ու շահութաբերությունը:
«Եւ եթե ընկերությունն իր գործունեության մեջ չի օգտագործում արհեստական բանականությունը, ապա պարտվում է»,- ընդգծել է Գերման Գրեֆը:

Сбербанк ежегодно получает $2 млрд прибыли от искусственного интеллекта
Сбербанк ежегодно получает более $2 млрд прибыли благодаря внедрению искусственного интеллекта, cообщил глава банка Герман Греф.
«Не меньше $2 млрд чистой прибыли мы зарабатываем за счет того, что внедрили своевременно модели, построенные на системах искусственного интеллекта. Годовой доход и экономия издержек от реализации 10 проектов с использованием искусственного интеллекта в рамках Центра технологических инноваций Сбербанка составляют в общей сложности $13 млрд»,- приводит слова Грефа ТАСС.
Сбербанк планирует до конца следующего года реализовать 159 проектов с использованием технологии искусственного интеллекта.
Как отметил президент банка, внедрение искусственного интеллекта радикально меняет внутренний бизнес-ландшафт компании: ее бизнес-модель, удобство для клиентов, затраты, прибыльность. «И если она не использует искусственный интеллект в своей деятельности, она проигрывает»,- подчеркнул Греф.