Պետդուման 2,5 մլն ռուբլի կհատկացնի բլոկչեյնի հետազոտությանը
Ռուսաստանի Պետական դուման հայտարարել է նորագույն ֆինանսական տեխնոլոգիաների հետազոտության բաց մրցույթ, որի հաղթողը կստանա 2,49 մլն ռուբլի (շուրջ $43 հազ.):
Հետազոտության առարկա պետք է հանդիսանան բլոկչեյն տեխնոլոգիան եւ ICO-ն (Initial Coin Offering՝ նախնական դրամական առաջարկ), ինչպես նաեւ կրիպտոարժույթների ընդհանուր շուկան:
Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը, համապատասխան հայտարարությունը տեղադրված է ՌԴ Պետական գնումների կայքում: Պայմանագրի առավելագույն գումարը կազմում է 2,49 մլն ռուբլի:
Մրցույթի հաղթողը պետք է ICO-ի կիրառման հետազոտություն անցկացնի՝ հիմնավորելով այն որպես կայուն այլընտրանքային կապուղի ներդրումային միջոցների ներգրավման համար, ինչպես նաեւ մշակի դրա կարգավորման մեթոդաբանությունը:
Դրանից բացի, անհրաժեշտ է բացահայտել այն մարտահրավերներն ու ռիսկերը, որոնք կարող են ի հայտ գալ բլոկչեյնի եւ ICO-ի կիրառման դեպքում եւ բացասական ազդեցություն ունենալ տնտեսության վրա: Պետք է նաեւ մշակվեն առաջարկություններ՝ տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունքում հնարավոր բացասական հետեւանքներին հակազդելու ուղղությամբ:
Նշված հետազոտությունները նախատեսվում է օգտագործել օրենսդրական նախաձեռնություններ մշակելու նպատակով:
RBC-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ չնայած կրիպտոարժույթների շուկայի կարգավորման վերաբերյալ ՌԴ քաղաքական գործիչների հայտարարություններին, պատրաստի օրենսդրական նախագիծ դեռեւս չկա: Մասնավորապես, բացակայում է միասնական կենտրոնը, որը կհամակարգեր պաշտոնյաների գործունեությունը:

Госдума выделит 2,5 млн рублей на исследование технологии блокчейн
Российская Госдума объявила открытый конкурс на проведение исследования новейших финансовых технологий, победитель которого получит 2,49 млн рублей (около $43 тыс.).
Предметом исследования должен стать анализ технологии блокчейн и ICO (Initial Coin Offering - первичное предложение монет), а также рынок криптовалют в целом.
Как сообщает «Коммерсант», соответствующая информация размещена на сайте Государственных закупок России. Максимальная сумма контракта составляет 2,49 млн рублей.
Победитель конкурса должен провести анализ использования ICO как устойчивого альтернативного канала мобилизации инвестиционных ресурсов, а также разработать методику его регулирования.
Помимо этого, необходимо выявить угрозы и риски использования технологий блокчейн и ICO, способные привести к негативным последствиям для экономики. Необходимо также разработать предложения по противодействию возможным негативным последствиям внедрения технологий.
Данные исследования планируется использовать для создания законодательных инициатив.
По словам источников РБК, несмотря на заявления российских политиков о необходимости регулирования рынка криптовалют, готового законопроекта у властей пока нет. В частности, нет единого центра, который бы координировал деятельность чиновников.