Մարիամ Սանթրոսյան. Ժամկետանց պարտքերի հավաքագրման հաջողված տարբերակ՝ «Դելեքս» փաստաբանական գրասենյակում
09.04.2024 | 14:00 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Հարցազրույցներ /
Ժամանակի պահանջներին համընթաց պարտքերի հավաքագրման գործընթացի կազմակերպումը «Դելեքս» փաստաբանական գրասենյակի այցեքարտն է արդեն 10 տարի։ «Կոնցեռն-Դիալոգ» ՓԲԸ-ի շրջանակում գործող մասնագիտացված թիմը 2020թ.-ից ներկայանում է արդեն նոր՝ առանձին ապրանքանիշով։
«Դելեքս» փաստաբանական գրասենյակի ղեկավար Մարիամ Սանթրոսյանը Banks.am-ի հետ զրույցում պատմել է այն մոտեցումների մասին, որոնք գրասենյակն առաջատար են դարձնում ժամկետանց պարտքերի հավաքագրման ոլորտում, ինչպես նաեւ խոսել է ոլորտի հայաստանյան ու միջազգային զարգացումներից։
«Ընկերությունում աշխատում ենք հատուկ մշակված ծրագրով»
«Դելեքս» փաստաբանական գրասենյակի առաքելությունն է ապահովել վստահորդների պարտքերի հավաքագրումը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում: Դրանով պայմանավորված՝ գործերի մեծ մասի դեպքում փորձում ենք պարտապանին առաջարկել պարտքի մարման անհատական լուծումներ ու ժամանակացույց՝ խստորեն հետեւելով, որ պայմանավորվածություններն իրականացվեն։
Միեւնույն ժամանակ, պարտքերի մի մասի դեպքում ցանկացած բանակցային գործընթացի նախորդում է իրավականը՝ բանակցությունների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով: Յուրաքանչյուր պարտք՝ նույնիսկ ստանդարտացված, այս առումով յուրահատուկ է եւ ենթադրում է յուրահատուկ մոտեցում: Վստահորդը կարող է հանգիստ լինել, որ պարտապանի նկատմամբ կիրառելու ենք օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր միջոցները՝ ժամկետանց պարտքի հավաքագրման համար:
Մարիամ Սանթրոսյանը
Ընկերությունում աշխատում ենք հատուկ մշակված ծրագրով, որը հնարավորություն է տալիս արդյունավետ իրականացնել պարտքերի հավաքագրումը՝ անկախ վստահորդի պարտապանների քանակից եւ պարտքերի ծավալից։
Տարիների փորձին եւ տեխնոլոգիական զարգացումներին համընթաց զարգացնում ենք նաեւ կիրառվող լուծումները:
Գործը վստահորդից ստանալուց, մշակելուց եւ վերլուծելուց հետո ներբեռնվում է ծրագրային համակարգ, որին հաջորդում է բուն պարտքերի հավաքագրման գործընթացը: Ավտոմատացված ծրագրային համակարգի միջոցով հնարավորություն է ստեղծվում ցանկացած պահի հետեւել գործի ընթացքին, կատարել վերլուծություններ եւ հետեւողական լինել այն բոլոր ժամկետներին, որոնց խախտումները կարող են հանգեցնել բացասական հետեւանքների: Իրականացվում են նաեւ համեմատական վերլուծություններ, որպեսզի կարողանանք դուրս բերել ստանդարտ ընթացակարգերից առանձնացող դեպքերն ու օպերատիվ կերպով արձագանքել հնարավոր շեղումներին: Ծրագրային ապահովման գործիքների շնորհիվ՝ կարճ ժամանակահատվածում աշխատակիցները կարող են կազմել եւ ներկայացնել գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություններ, հայցադիմումներ, կատարողական թերթերը Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն (ՀԿԱԾ) ներկայացնելու դիմումներ, միջնորդություններ, ինչպես նաեւ իրականացնել վերահսկողություն դրանց կատարման նկատմամբ։
Անկախ գործերի քանակից՝ կարող ենք վստահորդին ցանկացած պահի տրամադրել հաշվետվություններ դրանց ընթացքի եւ կարգավիճակի վերաբերյալ: Օրինակ՝ այս պահին ունենք վստահորդ, որը մեզ ժամանակի ընթացքում փոխանցել է մոտ 150 հազար գործ։
10 տարվա փորձառություն եւ անհատական մոտեցում՝ յուրաքանչյուր վստահորդի
Տարիների փորձը ցույց է տվել, որ նախապես որոշված գործողությունների անփոփոխ հաջորդականությամբ, այսինքն՝ գծային մեթոդով հավաքագրումը, չի ապահովում անհրաժեշտ արդյունավետություն: Եթե նախկինում հավաքագրման գործընթացը սկսում էինք զանգով եւ դատական փուլ անցնելուց հետո տվյալ հաճախորդին այլեւս չէինք զանգահարում՝ մտածելով, որ զանգի միջոցով հավաքագրումը չի հաջողվել, հիմա մոտեցումը փոխել ենք: Զուգահեռ զանգահարում ենք եւ հորդորում ավելի շուտ վճարել՝ խուսափելով տույժերի եւ տոկոսների հաշվարկից, հավելյալ ծախսերից կամ հաշտության եզրեր գտնելու համար:
Բոլոր գործընթացներն ուղղված են պարտքի առավել արագ եւ ամբողջական հավաքագրման ապահովմանը: Անընդհատ վերլուծությունների արդյունքում մոտեցումները պարբերաբար փոփոխվում են: Հիմա քննարկում ենք վերլուծությունների իրականացման համար նաեւ արհեստական բանականության (AI) կիրառման հնարավորությունը: Հուսով ենք՝ սա էլ ավելի կբարձրացնի գործընթացների արդյունավետությունը։
Չնայած՝ բուն գործունեությունն իրականացվում է վերը նշված ավտոմատացված համակարգի միջոցով, այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր աշխատակից ունի հստակ տարանջատված գործառույթ: «Դելեքս»-ում կան զանգերի կենտրոնի, դատարանների եւ ՀԿԱԾ-ի հետ աշխատանքները կարգավորող, հաշտության համաձայնության եւ օպերատիվ թիմեր: Օրինակ, երբ որեւէ գործով հայցադիմում ենք ներկայացնում դատարան եւ սահմանված ժամկետում որոշում չենք ստանում, համապատասխան աշխատակիցները խնդիրը կարգավորելու համար կապ են հաստատում դատարանների աշխատակազմերի հետ:
Աշխատակիցները հետեւում են նաեւ դեպքերին, երբ կատարողական թերթը հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն ներկայացնելու դիմումը ուղարկում ենք դատարան եւ սահմանված ժամկետներում կատարողական վարույթ հարուցելու որոշում չենք ստանում,: Նմանատիպ վերլուծական գործիքներ մշակվել են նաեւ նոտարների կողմից ԳԲՎԿ արձակելու գործընթացների, արբիտրաժային վարույթների եւ այլ գործընթացների ժամկետներին հետեւելու համար: Վերլուծությունները վերաբերում են ոչ միայն ժամկետներին, այլեւ՝ գործընթացների բովանդակությանը։ Օրինակ՝ մանրակրկիտ վերլուծվում է ՀԿԱԾ ծառայության կողմից (ըստ առանձին ծառայողների) հավաքագրման արդյունավետությունն ու որոշակի շեղումներ հայտնաբերելու դեպքում՝ աշխատանք է տարվում խնդիրները պարզելու ուղղությամբ:
Աշխատանքը թվերով
Ժամկետանց պարտքերի հավաքագրման արդյունավետությունն անմիջապես կախված է գործը հավաքագրողին հնարավորինս շուտ փոխանցելուց։ Օրինակ՝ 30-60 օր կետանցված գործերով պարտքերի փաստացի հավաքագրումը բավականին բարձր է՝ մեկ տարվա ընթացքում կարող է հասնել կամ հաճախ անցնել 60%-ը՝ կախված պարտքի հավաքագրման համար անհրաժեշտ հիմքերի առկայությունից։
Այս պահին «Դելեքս»-ում ունենք 110 հազարից ավելի ընթացիկ գործ: Մեր հաճախորդների թվում են բանկեր, ՈՒՎԿ-ներ, հանրային ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններ, ինչպես նաեւ՝ ներմուծմամբ, մեծածախ եւ մանրամեծածախ վաճառքով զբաղվող ընկերություններ, մատակարարներ:
Վերջին 4 տարում «Դելեքսը» 22 հազարից ավելի ավարտված գործ ունի դրական ելքով: Սրանք այն դեպքերն են, երբ հավաքագրումն իրականացրել ենք թե՛ բանակցությունների, թե՛ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով:
Գնագոյացում՝ հաջողության վրա հիմնված մեթոդի կիրառմամբ
Փաստաբանական ծառայությունների եւ պարտքերի հավաքագրման ծառայությունների շուկայում գործում են գնագոյացման տարբեր մեխանիզմներ:
«Դելեքսի» մոտեցումն այս հարցում ուղղակիորեն կապված է մեր առաքելությունից՝ սեղմ ժամկետում ապահովել պարտքի հավաքագրումը․ մենք հոնորար ենք ստանում բացառապես վստահորդի բանկային հաշվին մուտք եղած գումարից, այսինքն՝ փաստացի հավաքագրված գումարից։ Առկա են դեպքերը, երբ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում գործն ավարտվում է գույք կամ դրամական միջոցներ չհայտնաբերելու հիմքով։ Այս դեպքում, անկախ մեր կատարած աշխատանքից, վստահորդը վճարում է միայն դատարան դիմելու համար նախատեսված պետական տուրքը, որոշ դեպքերում՝ այս կամ այն փորձաքննությունների գումարը: Նա ազատվում է գործընթացի հետ կապված ցանկացած այլ ծախսից (տպագրություն, տվյալների մշակում, աշխատավարձ, փոստային ծախսեր եւ այլն): Միայն այն բանից հետո, երբ վստահորդը փաստացի ստանում է պարտքի գումարը, վճարում է մատուցված ծառայությունների համար՝ փաստացի հավաքագրված գումարի որոշակի տոկոս:
Դիմակայել ոլորտի մարտահրավերներին
Այս պահին ժամկետանց պարտքերի հավաքագրման իրավական գործընթացում տեղի են ունենում փոփոխություններ: Սահմանվել է, որ բանկերը, վարկային կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ հանրային ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունները, սպառողների կամ հաճախորդների հետ կնքված պայմանագրերի հիման վրա, մինչեւ 2 մլն դրամ գումարի բռնագանձման պահանջը ներկայացնելու են նոտարին՝ դատարան դիմելու փոխարեն: Այս գործընթացի իրականացման համար նոտարին պետք է վճարել 10 հազար դրամ, որը նախնական փուլում վճարում է պարտատերը, իսկ կարգադրության բավարարման դեպքում՝ այն ավելանում է պարտապանի չվճարած պարտավորության գումարին։
Փոփոխություններ են տեղի ունեցել նաեւ հայցադիմումները դատարան ներկայացնելու գործընթացում, մասնավորապես՝ գործարկման փուլում է էլեկտրոնային հայցադիմումների հարթակը: Դրա աշխատանքում դեռեւս բազմաթիվ տեխնիկական խնդիրներ կան եւ այն հարմարեցված չէ տվյալների առավել ավտոմատացված փոխանակմանը: Սա լրացուցիչ բարդացնում է համակարգն օգտագործողների աշխատանքը: Հուսով ենք՝ տեխնիկական խնդիրները կվերացվեն եւ առկա լուծումները դիտարկում ենք որպես նվազագույն կիրառելի արտադրանք (MVP – minimal viable product):
Միջազգային փորձն ու մենթալիտետի փոփոխության կարեւորությունը
Սպառողական վարկերի, ապառիկ վաճառքների եւ դրանց հետեւանքով կետանցվող պարտքերի ավելացմանը զուգահեռ, մեծանում է նաեւ հավաքագրող ընկերությունների դերը տնտեսություններում:
Աշխարհում հավաքագրման գործընթացում այսօր արդեն ակտիվ կիրառվում է արհեստական բանականությունը: Այն հնարավորություն է տալիս կենտրոնանալ առավել հավանական հավաքագրվող գործերի վրա, մշակել անհատականացված մարտավարություններ առանձին պարտքերի հետ կապված, գտնել առաջին հայացքից անտեսանելի եւ չնկատվող շեղումներ ու կորելացիաներ՝ մշակելով պարտքի հավաքագրմանն ուղղված գործընթացներ: Նշված լուծումների կիրառումը նույնիսկ փոքր պարտքերի հավաքագրման գործընթացը դարձնում է անհատականացված ու առավել արդյունավետ:
«Դելեքս»-ի հաջողության գաղտնիքը նաեւ ժամկետանց պարտքերի հավաքագրման միջազգային չափանիշներին հետեւելու եւ դրանք լավագույնս տեղայնացնելու մեջ է։

Мариам Сантросян: Успешный вариант взыскания просроченной задолженности в адвокатской конторе «Делекс»
09.04.2024 | 14:00 Главная страница / Новости / Интервью /
Организация процесса взыскания задолженности в соответствии с требованиями времени уже 10 лет является визитной карточкой юридической фирмы «Делекс». Специализированная команда, действующая в рамках юридической фирмы ЗАО “Концерн-Диалог”, с 2020 года представлена уже новым, отдельным брендом.
В беседе с Banks.am руководитель адвокатской конторы «Делекс» Мариам Сантросян  рассказала о тех подходах, которые делают контору лидером в сфере взыскания просроченной задолженности, а также рассказала об армянских и международных развитиях в сфере.
«В компании работаем по специально разработанной программе»
Миссия адвокатской конторы «Делекс» - обеспечить взыскание задолженности клиентов  в возможно кратчайшие сроки. В связи с этим, во время большинства дел мы пытаемся предложить должнику индивидуальные решения по погашению задолженности и график и строго следим за тем, чтобы договоренности были выполнены. В то же время, с целью повышения эффективности переговоров, в случае части долгов любому переговорному процессу предшествует юридический. Любая задолженность, даже стандартизированная, в этом смысле уникальна и предполагает уникальных подход. Клиент может быть спокоен, что для взыскания просроченной задолженности мы будем применять к должнику все предусмотренные законодательством меры.
Мариам Сантросян
В компании работаем по специально разработанной программе, которая позволяет независимо от количества должников клиента и объема задолженности эффективно осуществлять взыскание задолженности. Параллельно с многолетним опытом и технологическим развитием также развиваем применяемые решения. Дело, после получения от клиента, обработки и анализа, загружается в программную систему, за которым следует сам процесс взыскания задолженности. С помощью автоматизированной программной системы создается возможность отслеживать ход дела в любой момент, делать анализ и соблюдать все те сроки, нарушение которых могут привести к негативным последствиям. Также осуществляются сравнительные анализы, чтобы мы смогли выявить отличающиеся от стандартных процедур случаи и оперативно реагировать на возможные отклонения. Благодаря программным инструментам сотрудники могут в короткие сроки составлять и представлять распоряжения с требованием взыскания суммы, исковые заявления, заявления о подаче исполнительных листов в Службу, обеспечивающую принудительное исполнение (СОПИ), ходатайства, а также осуществлять надзор за их выполнением.
Независимо от количества дел в любое время мы можем предоставить клиенту отчеты об их ходе и статусе. Например, на данный момент у нас есть клиент, который современем передал нам около 150 тысяч дел.
10-летний опыт и индивидуальный подход к каждому клиенту
Многолетний опыт показал, что взыскание с неизменяемой последовательностью заранее определенных действий, то есть линейным методом, не обеспечивает необходимую эффективность. Если раньше процесс взыскания мы начинали со звонка и после вступления в стадию судебного разбирательства больше не звонили данному клиенту, думая, что взыскание посредством звонка не удалось, то сейчас изменили подход. Звоним параллельно и призываем платить раньше, чтобы избежать начисления штрафов и процентов, дополнительных расходов или чтобы найти грани примирения.
Все процессы направлены на обеспечение более быстрого и полного взыскания задолженности. В результате непрерывных анализов подходы периодически меняются. Сейчас мы также обсуждаем возможность использования искусственного интеллекта для осуществления анализа. Надеемся, это еще больше повысит эффективность процессов. Несмотря на то, что сама деятельность осуществляется с помощью указанной выше автоматизированной системы, все же у каждого работника есть четко разобщенная функция. В «Делекс» есть команды по регулированию работ с колл-центром, судами и СОПИ, по соглашению о примирении и оперативные. Например, когда по какому-либо делу подаем иск в суд и не получаем решение в установленный срок, соответствующие сотрудники связываются с аппаратами судов, для регулирования задач.
Сотрудники также следят за случаями, когда мы отправляем заявление о предоставлении исполнительного листа в службу принудительного исполнения в суд и не получаем решение о возбуждении исполнительного производства в установленные сроки. Подобные инструменты анализа также разработаны нотариусами, для отслеживания сроков процессов выдачи РТВС, арбитражных разбирательств и других просессов. Анализ касается не только сроков, но и содержания процессов. Например тщательно анализируется эффективность взыскания службой СОПИ (по отдельным сотрудникам) и в случае выявления определенных отклонений, ведется работа по направлению выяснения проблем.
Работа в цифрах
Эффективность взыскания просроченной задолженности непосредственно зависит от возможно быстрой передачи дела взыскателю. Например фактическое взыскание задолженности по делам, просроченным на 30-60 дней довольно высока, в течение одного года может достигнуть или чаще всего превышать 60%, в зависимости от наличия оснований, необходимых для взыскания задолженности.
На данный момент в «Делекс» имеем более 110 тысяч текущих дел. В числе наших клиентов банки, УКО, организации, предоставляющие общественные услуги, а также занимающиеся импортом, оптовой и розничной торговлей, компании-поставщики.
За последние 4 года у «Делекс» есть более 22 тысяч завершенных дел с положительным исходом. Это те случаи, когда мы осуществляли взыскание как путем переговоров, так и через службу, обеспечивающую принудительное исполнение.
Ценообразование с применением метода, базированного на успехах
На рынке адвокатских услуг и услуг по взысканию задолженностей действуют разные механизмы ценообразования.
Подход «Делекс» в этом вопросе напрямую связан с нашей миссией - обеспечить взыскание задолженности в кратчайшие сроки. Мы получаем гонорар исключительно от суммы, поступившей на банковский счет клиента, то есть от фактически взысканной суммы. Бывают случаи, когда в обеспечивающей принудительное исполнение службе, дело прекращается на том основании, что имущество или денежные средства не были обнаружены. В этом случае независимо от выполненной нами работы, клиент оплачивает только предусмотренную для обращения в суд государственную пошлину, в некоторых случаях сумму тех или иных экспертиз. Он освобождается от любых других расходов, связанных с процессом (печать, обработка данных, зарплата, почтовые расходы и пр.). Только после того, когда клиент фактически получает сумму задолженности, платит определенный процент от фактически взысканной суммы за предоставленные услуги.
Противостоять отраслевым вызовам
В данный момент, в правовом процессе по взысканию просроченной задолженности происходят изменения. Установлено, что банки, кредитные организации, а также организации, предоставляющие общественные услуги на основании договоров, заключенных с потребителями или клиентами, вместо обращения в суд, будут предъявлять нотариусу требование о взыскании суммы в размере до 2 миллионов драм. Для осуществления этого процесса надо заплатить нотариусу 10 тысяч драмов, которые в предварительном этапе платит кредитор, а в случае удовлетворения распоряжения, сумма добавляется к сумме неоплаченного обязательства должника.
Изменения произошли и в процессе подачи исковых заявлений в суд, в часности, на стадии запуска платформа электронных исковых заявлений. В ее работе пока еще есть многочисленные технические проблемы и она не адаптирована для более автоматизированного обмена данными. Это дополнительно усложняет работу пользователей системы. Мы надеемся, что технические проблемы будут устранены и существующие решения рассматриваем как минимально применимый продукт (MVP – minimal viable product).
Международный опыт и важность изменения менталитета
Параллельно с увеличением потребительских кредитов, продаж в рассрочку и  вызванного этим увеличения просроченной задолженности, роль в экономике компаний по взысканию также возрастает.
Исскуственный интеллект (AI) сегодня уже активно применяется в процессе взыскания в мире. Он предоставляет возможность сосредоточиться на более вероятных делах по взысканию, в связи с отдельными задолженностями разработать индивидуальные тактики, выявить на первый взгляд невидимые и незаметные отклонения и корреляции, разрабатывая процессы, направленные на взыскание задолженности.  Применение указанных решений делает процесс взыскания даже маленьких задолженностей индивидуализированным и более эффективным. Секрет успеха «Делекс»  также заключается в соблюдении международных стандартов взыскания просроченной задолженности и в их наилучшей локализации.